Anaheim - Boston 1:7Pastrňák zničil hattrickem Anaheim, Krejčí se Zachou úspěšně sekundovali

Aktualizováno

Hokejový útočník David Pastrňák svým prvním hattrickem v sezoně řídil vysokou výhru Bostonu na ledě Anaheimu. Český kanonýr k vítězství 7:1 pomohl i asistencí a s 58 body je třetím nejproduktivnějším hokejistou v NHL. Mezi střelci je s 32 góly druhý se ztrátou jediné trefy na Connora McDavida. Zásadní podíl na výhře Bruins měl také tříbodový David Krejčí (1+2) a Pavel Zacha, který připravil úvodní dvě branky zápasu.

Bostonská gólová party. David Pastrňák (vpravo) oslavuje s Davidem Krejčím gól vstřelený Anaheimu.

Česká spolupráce poprvé perfektně zafungovala ve čtvrté minutě. Zacha za brankou našel volného Krejčího, ten bekhendem předložil puk Pastrňákovi, který netradičně z pravého kruhu otevřel skóre zápasu. O šest minut později si Krejčí s Pastrňákem role prohodili. Zkušený centr jedenáctým gólem v sezoně zvýšil na 2:0 a již před polovinou ročníku překonal svůj gólový zápis ze sezony 2020/2021.

Přelom 32. a 33. minuty patřil opět Pastrňákovi. Havířovský rodák během 17 sekund vstřelil dvě branky a uzavřel svůj 13. hattrick v základní části NHL. Tři góly nasázel poprvé od 24. března minulého roku, kdy sestřelil Tampu Bay.

Více třígólových večerů v bostonském dresu zažili pouze Cam Neely (14) a Phil Esposito (26). "Dávat góly je moje práce, ale zároveň je to věc, která nikdy nezevšední. Prosadit se v NHL není jednoduché, proto mám radost z každé trefy. Není to samozřejmost," řekl Pastrňák,

Boston bodoval ve 14. zápase za sebou a v čele Východní konference i celé NHL zvýšil náskok před druhou Carolinou na 11 bodů. "Od prvního zápasu fungujeme perfektně jako tým. Každá lajna plní přesně to, co má, a těžíme z toho všichni. Hokej tady je opravdu zábava," pochvaloval si Pastrňák, který v posledních třech utkáních nastřílel sedm gólů.

Sedmý bod v sezoně zaznamenal obránce Pittsburghu Jan Rutta. Český bek zaznamenal asistenci při výhře Penguins 4:1 na ledě Arizony a bodoval po jedenácti zápasech. Karel Vejmelka v brance Coyotes inkasoval tři branky z 27 střel a počtvrté za sebou chytal s úspěšnosti zákroků nižší než 90 procent.

Penguins potvrdili, že se jim proti Arizoně dlouhodobě daří. S Coyotes neprohráli od listopadu 2017 a natáhli vítěznou sérii na deset utkání. Dvěma góly k výhře přispěl Jake Guentzel, jenž se prosadil poprvé od poloviny prosince. "Někdy se stane, že po dlouhém čekání dáte víc branek v jednom duelu. Byla to zábava," řekl americký útočník.

Druhý třígólový večer v sezoně a čtvrtý v kariéře v NHL prožil útočník Winnipegu Kyle Connor. Šestadvacetiletý forvard byl hlavním tahounem svého týmu při triumfu 7:4 nad Vancouverem a Jets se radovali z pátého vítězství v řadě. Poprvé v novém roce se v brance Winnipegu představil David Rittich, jenž k výhře pomohl 34 úspěšnými zákroky. "První dvě třetiny byly od Davida slabší, ve třetí části ale ukázal, co v něm je, a předvedl vynikající výkon. Dal nám šanci vyhrát," řekl trenér Jets Rick Bowness.

Zápasovou premiéru v roce 2023 si odbyl také Daniel Vladař, který v úvodu druhé třetiny duelu proti Chicagu nahradil týmovou jedničku Jacoba Markströma. Švédský brankář mu přenechal místo poté, co v čase 20:35 inkasoval třetí gól z jedenácti střel.

Vladař ve zbytku základní hrací doby zlikvidoval všech 12 pokusů Blackhawks a pomohl Calgary dotáhnout zápas do prodloužení. V tom ale český gólman nestačil na střelu Maxe Domiho a prohru na ledě nejslabšího celku celé NHL neodvrátil.

První gól v NHL vstřelil německý útočník Blackhawks Lucas Reichel. "Sen se stal skutečností. Je to pro mě mimořádný okamžik," řekl synovec bývalého kapitána české reprezentace Roberta Reichela. Vedle gólu zaznamenal i dvě asistence.

Po čtyřech vítězných zápasech neuspěli hokejisté Philadelphie, kteří na vlastním ledě podlehli Torontu 2:6. Český útočník David Kämpf ve třetí formaci Maple Leafs odehrál 20 minut a nebodoval. Ke strůjcům vítězství kanadského týmu, na kterém se podílelo šest různých střelců, patřili především Calle Järnkrok (1+2) a Mitchell Marner (0+3).

Dallas ovládl domácí duel s Floridou a díky výhře 5:1 se udržel na druhém místě Západní konference bod před Winnipegem. Útočník Stars Radek Faksa ani obránce hostujících Predators Radko Gudas v zápase nebodovali.

Dallas - Florida 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 17. a 45. J. Robertson, 31. Lundkvist, 34. Lindell, 56. Heiskanen - 33. Verhaeghe. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. J. Robertson, 3. Lindell (všichni Dallas).
Winnipeg - Vancouver 7:4 (2:2, 3:2, 2:0)
Branky: 7., 8. a 54. Connor, 24. Ehlers, 26. M. Barron, 39. Jonsson Fjällby, 46. DeMelo - 16. J. Miller, 18. Studnicka, 28. Horvat, 30. Dries. Střely na branku: 27:38. DAVID RITTICH za Winnipeg odchytal celý zápas, inkasoval čtyři branky z 38 střel a úspěšnost zákroků měl 89,5 procenta. Diváci: 14 206. Hvězdy zápasu: 1. Connor, 2. Ehlers, 3. Dubois (všichni Winnipeg).
Washington - Columbus 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 3. E. Gustafsson. Střely na branku: 19:37. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. 3. E. Gustafsson, 3. Dowd (všichni Washington).
Anaheim - Boston 1:7 (1:2, 0:2, 0:3)
Branky: 17. Zegras - 4., 32. a 33. PASTRŇÁK (na první a třetí KREJČÍ, na první ZACHA), 10. KREJČÍ (PASTRŇÁK, ZACHA), 47. Marchand, 52. H. Lindholm, 57. Coyle. Střely na branku: 29:42. Diváci: 16 127. Hvězdy zápasu: 1. PASTRŇÁK, 2. KREJČÍ, 3. ZACHA (všichni Boston).
Chicago - Calgary 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 3. L. Reichel, 11. Blackwell, 21. Kurashev, 62. Domi - 9. E. Lindholm, 22. Huberdeau, 30. Kadri. Střely na branku: 25:47. DANIEL VLADAŘ za Calgary odchytal 40 minut a 29 sekund, inkasoval jednu branku z 14 střel a úspěšnost zákroků měl 92,9 procenta. Diváci: 18 123. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. L. Reichel, 3. Stalock (všichni Chicago).
Minnesota - St. Louis 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 54. a 60. B. Schenn, 9. Saad. Střely na branku: 36:24. Diváci: 18 745. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (St. Louis), 2. Kaprizov (Minnesota), 3. Rosén (St. Louis).
Arizona - Pittsburgh 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky: 6. Hayton - 26. a 30. Guentzel (na první RUTTA), 51. Zucker, 59. Carter. Střely na branku: 24:28. KAREL VEJMELKA za Arizonu odchytal 57 minut a 22 sekund, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 88,9 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Hayton (Arizona).
Philadelphia - Toronto 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)
Branky: 18. Konecny, 29. Deslauriers - 10. Järnkrok, 18. Aston-Reese, 28. Timmins, 31. Liljegren, 33. Tavares, 54. Matthews. Střely na branku: 36:35. Diváci: 17 862. Hvězdy zápasu: 1. Järnkrok, 2. Marner, 3. Tavares (všichni Toronto).