Atraktivní pozemek pro hospic město odmítá, chce ho v areálu nemocnice

  16:18
Původně to měl být pozemek pro hospic v Českých Budějovicích. Po dvaceti letech ale stále zarůstá plevelem a nikdo ho nechce. Navzdory tomu, že se nachází u stacionáře Arpida v atraktivní lokalitě u přírodní rezervace Vrbenské rybníky, kde je o volné parcely velký boj.

Podle strategie města i kraje má tedy hospic vzniknout v bývalé vojenské nemocnici. | foto: Tomáš Souček, MF DNES

Od záměru postavit na pozemku u Arpidy dům pro seniory s místy pro paliativní a hospicovou péči českobudějovická radnice ustoupila. Na případný sociální projekt ho stále blokuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

„Pozemek je vytipovaný ministerstvem financí jako vhodný pro stavbu dostupného bydlení. Jeho doporučení akceptujeme,“ uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Město České Budějovice o pozemek žádalo stát s představou, že více než osm tisíc čtverečních metrů plochy severně za Arpidou dostane bezúplatným převodem. Záměr postavit na tomto místě multifunkční dům pro seniory představil před rokem jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Objekt za několik stovek milionů korun měl financovat a využívat kraj společně s městem. Vize předpokládala, že v něm budou lůžka pro seniory a zároveň místa pro paliativní a hospicovou péči.

Po roce jsou představy města poněkud jiné. „Zmíněný objekt chceme stavět v dolním areálu nemocnice, kde pro to upravíme pozemky. Samozřejmě místo u Arpidy je pro podobný záměr atraktivní, ale jeho získání je komplikované. Naše žádost o převod zatím trvá,“ uvedla primátorka města Dagmar Škodová Parmová (ODS).

Měl mít půdorys anděla

Hospic u Arpidy původně vyprojektoval bez nároku na honorář český architekt chorvatského původu Vlado Milunić, spoluautor pražského Tančícího domu. Před dvaceti lety k němu dokonce začala vznikat také projektová příprava. Z leteckého pohledu měl mít půdorys anděla.

Podle města i kraje, které se společně dohodly na investici, už „anděl s roztaženými křídly“ nesplňuje současné technické požadavky. Jenže hlavním důvodem, proč nevyhovuje ani blokovaný pozemek, jsou podle některých politiků stále rostoucí náklady na stavbu.

„Lokalita je to krásná, ale v případě bezúplatného převodu už nedostaneme na projekt státní nebo evropské dotace. A bez nich se dnes takový objekt stavět nedá,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lucie Kozlová (ODS), která je současně městskou zastupitelkou a členkou sociální komise.

Podle strategie města i kraje má tedy vzniknout nejmodernější objekt pro nevyléčitelně nemocné, staré a péči vyžadující obyvatele v bývalé vojenské nemocnici. Zařízení za stovky milionů má mít lůžka hospicová i pro klienty s neurodegenerativními chorobami. Pro další případný domov pro seniory město i kraj podle Kozlové vhodný pozemek hledají.

Ačkoli ještě před lety byla snaha vlády zřídit minimálně jeden hospic na okresní město, v Budějovicích funguje pouze terénní zařízení. Nejbližší takzvaně kamenný dům je v Prachaticích. Stávající tři domy pro seniory v krajském městě jsou většinou nepůvodní, přestavěné z jiných budov.

Petici za hospic podepsalo pět tisíc lidí

Postavit hospic u Arpidy původně inicioval českobudějovický Červený kříž. Pozemek na bývalém vojenském cvičišti mu dala do užívání pro tento záměr Arpida. Po projektové přípravě ale Červený kříž na stavbu nesehnal investičního partnera, ruce pryč daly město i kraj.

Jihočeský kraj se totiž rozhodl podporovat pouze menší hospic v Prachaticích, který má v krajském městě pobočku jako Domácí hospic sv. Veroniky. Podle ředitele Arpidy Marka Wohlgemutha přešel následně nevyužívaný pozemek vedle nich pod ÚZSVM. Arpida ho dnes také nepotřebuje.

Bývalá budějovická zastupitelka a provozovatelka sociální poradny Marie Paukejová se domnívá, že přešlapováním na místě se ztratilo nejméně dvacet let, kdy při zájmu komunálních politiků mohl už hospic dávno fungovat. Sama dokonce iniciovala petici za jeho stavbu, kterou podepsalo pět tisíc lidí.

„Není pravda, že by se do našich podmínek nehodil. Počítal také s různým využitím a mělo v něm být mimo jiné i středisko Červeného kříže. Stavět podobná zařízení v centru města mi nedává smysl,“ řekla Paukejová.

Kraj i město mají sice stavbu nového domu pro seniory ve strategických plánech, ale v praxi bude muset záměr ustoupit takovým prioritám, jako parkovacím domům, rekonstrukci kulturních zařízení či Senovážného náměstí. Podle posledního sčítání lidu je průměrný věk obyvatel Budějovic 43 let a rychle roste.