KOMENTÁŘ | Přestanou domácnosti zvládat zdražování? Lidé se umí přizpůsobit, a bude to třeba

Většinou během každého začátku nového roku si řada mediálních titulů všímá toho, jaká slova byla v předchozích dvanácti měsících na internetu nejvyhledávanější. Už jsme tu měli covid a jiné náměty, které rozkližovaly společnost, a určitě mi dáte za pravdu, že za loňský rok by nebyl žebříček těchto výrazů kompletní bez slova „inflace“. Zdražování, chcete-li. Podle lidí, kteří mohou s problémem vysokých cen něco udělat, jako je třeba předsedy vlády Petra Fialy, se má tempo zdražování letos snižovat. Podobně to vidí nejen sám guvernér centrální banky, která má cenovou stabilitu v popisu práce, Aleš Michl, ale také ekonomové, oslovení serverem EuroZprávy.cz. 

Otázka ale je, kdy se vysoká inflace začne konečně snižovat? A co bude do té doby? A kde je ten cenový strop, kdy to už lidé prostě „nedají“?

Hned na začátku roku 2023 je jasné to, že tuzemsko letos čeká rok podstatného snížení inflace. A dosud doslova šílené tempo růstu cen by se mělo začít snižovat na jaře. Takové vyjádření dal tiskové agentuře ČTK sám guvernér centrální banky Aleš Michl. Podle něj vzhledem k oslabující poptávce a nastávající recesi může Česká národní banka (ČNB) pokračovat v politice stability úrokových sazeb. Michl také ČTK řekl, že pokud se v ekonomice objeví nové poptávkové tlaky - tedy zvyšování cen - bankovní rada ČNB je připravena zvýšit základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent. „V naší prognóze počítáme s tím, že inflace bude významným fenoménem, který bude přetrvávat i v letošním roce. Definitivně se dvouciferné inflace podle nás v Komerční bance zbavíme až v roce 2024,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom a vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum Komerční banky.

Ekonomové říkají, že v dalším boji s inflací bude klíčové to, jaká bude vykázána její hodnota na počátku letošního roku. Tedy za leden. To do značné míry ovlivní její celoroční výsledek. A vyloučeno prý není ani opětovné, jak říkají ekonomičtí odborníci, „testování“ nejvyšší úrovně ze září, kdy meziroční inflace dosáhla 18 procent. Ta lednová hodnota inflace je podle Petra Dufka, hlavního ekonoma banky Creditas důležitá proto, že už bude odrážet nové ceníky dodavatelů i obchodníků. Toto číslo bude k dispozici 10. února, týden po prvním letošním měnovém zasedání bankovní rady ČNB. A kdy začne inflace klesat? „Během první poloviny roku bude inflace klesat, v průběhu třetího čtvrtletí dočasně spadne pod deset procent, aby se na dvoucifernou úroveň opět vrátila v závěrečném kvartále, a to primárně kvůli efektu nízké statistické základny na kterou v závěru loňského roku působilo zavedení úsporného energetického tarifu,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jan Vejmělek. Podle něj by se měla průměrná hodnota inflace za rok 2022 pohybovat těsně nad 15 %, pro letošní rok 2023 ji pak ekonomové Komerční banky vidí kolem 12 %. „Výrazně nižší podle nás bude růst cen až v roce 2024, v průměru kolem 2,8 procenta,“ dodal Jan Vejmělek.

Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas odhaduje, že inflace pravděpodobně začne na jaře postupně klesat a už v polovině roku by mohla být jednociferná. „K tomuto vývoji přispěje nejenom vysoký srovnávací základ, ale i několik dalších pozitivních trendů, které jsou v posledních týdnech patrné,“ dodává. Podle něj, jak řekl serveru EuroZprávy.cz, jde především o pokles cen ropy, díky němuž výrazně zlevnily pohonné hmoty. K příznivé korekci cen navíc dochází i u dalších světových cen surovin, a to v době, kdy sílí česká koruna. „Pozitivní je i vývoj v oblasti námořní přepravy, jejíž ceny se vrací na úroveň obvyklou před pandemií. Inflaci by v neposlední řadě měla brzdit i slabší domácí poptávka, která je výsledkem pokračujícího propadu reálných příjmů domácností,“ uvedl Petr Dufek. 

Velkou nejistotu jakéhokoliv inflačního výhledu však podle něj dál představují ceny energií. Postupně se podle Petra Dufka propisují do výrobní i spotřebitelské inflace, nicméně cenové stropy by měly zabránit jejich případnému drtivému dopadu. „Lze tedy uzavřít, že pokud by pokračoval současný příznivý vývoj na trhu s elektřinou a zemním plynem, mohli bychom se dočkat časem i rychlejšího ústupu inflace,“ uzavřel hlavní ekonom banky Creditas.

Ti, co se ale těší na to, že pokles inflace přinese i všeobecné snížení cen, budou asi zklamáni. Ekonomové se totiž shodují v tom, že pokles inflace nebude automaticky znamenat všeobecný pokles cen. Když už, tak pouze zpomalení dosavadního tempa zdražování. „Přesto ale signály o skutečném snížení cen jsou patrné už nyní – hlavně obrat na realitním trhu, který dramatickým inflačním vývojem procházel posledních sedm let. V tomto případě opadnutí poptávky vyvolané zejména růstem úrokových nákladů u hypoték přispěje k žádoucí korekci často neúměrných cen některých, po většinou starších nemovitostí,“ upřesnil pro server EuroZprávy.cz Petr Dufek.

Statistická data ukazují, že meziroční míra inflace v listopadu loňského roku činila 16,2 procenta. Podle listopadové prognózy ČNB by průměrná inflace za celý rok 2022 měla být 15,8 procenta, letos ji centrální banka očekává 9,1 procenta. S jistou mírou zjednodušení se tak dá říct, že uvedená čísla jsou (zatím) stropem inflačního znehodnocení. Je to ale ona hranice, která je pro většinu domácností už nepřekonatelná? A pokud ne, kde je? „Obecně se strop velmi těžko definuje, vždy domácnosti i firmy na situaci nějak reagují, ať změnou struktury výdajů, tak jejich výší či čerpáním úspor. Záleží také na tom, jak se budou vyvíjet jejich příjmy, a tedy jaký bude celkově reálný vývoj příjmů. Tady až takovými pesimisty nejsme. Vzhledem ke stále napjatějšímu trhu práce může růst mezd inflaci v letošním roce i vykompenzovat,“ odpověděl na otázku, jak určit nepřekročitelný inflační strop pro veřejnost Jan Vejmělek z Komerční banky.

Server iRozhlas.cz k tomu uvedl, že v posledních měsících vzrostl počet domácností, které cíleně šetří na spotřebních výdajích (23 %), na návštěvách restaurací, kultuře a cestování šetří 21 % a 18 % na potravinách. Jde zhruba o nárůst 7-10 procentních bodů oproti době před rokem. Výrazně a cíleně na některé z těchto věcí šetří více než čtvrtina populace (27 %). To je více než při covidových lockdownech. Poklesl počet domácností, které mají problémy se splácením nájmu, hypoték či půjček z 12 na 9 % a dostal se tak na loňské hodnoty. Další data ukazují, že zhruba 56 % lidí se snaží omezit topení a 42 % lidí v rámci omezení spotřeby využívá méně elektrická zařízení.

Ať tak či onak, jedno je jasné. Páky, které nasadila v minulém roce nejen centrální banka, ale i vláda naznačují, že měly své opodstatnění. Faktem ale je, že by na místě byla možná intenzivnější komunikace a součinnost mezi vládou a centrální bankou, aby výsledky boje s inflací mohly být ještě lepší. Snad to budou mít obě klíčové strany, které mají boj s inflací v tuzemsku na starost, dobře na paměti.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář inflace Ekonomika peníze ČNB

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy