Domů     Tahanice s králem: Nechal Přemysl Otakar II. svého přemožitele popravit?
Tahanice s králem: Nechal Přemysl Otakar II. svého přemožitele popravit?

Vzor středověkého rytířstva, milovník hudby, poezie i vyznavač prvních gotických lomených oblouků v Čechách ve vězení marně přemítá, co udělal špatně. Boreš z Rýzmburka celý život hájil zájmy české koruny.

Tentokrát si ale krále Přemysla Otakara II. proti sobě zase něčím popudil. Pokolikáté už?  Možná je to tím, že středoevropskou politiku vidí realističtěji, než sám panovník…

Když se roku 1248 dostane do sporu Přemysl Otakar II. (12331278) se svým otcem českým králem Václavem I. (12051253), protože se sám ujme trůnu, nejvyšší maršálek království Boreš z Rýzmburka (1210/12151278) se podle slov současného historika Tomáše Velímského „postavil nekompromisně na Václavovu stranu.“ Přemysl má na Boreše pořádnou pifku.

Nečekal, že se maršálek tak rázně zasadí za svého krále. Je polovina listopadu 1248, když Přemysl zavítá s vojáky na sever Čech. Má jediný cíl.

Zničit a vypálit Borešovy rodové statky (vlastnili například Most, Osek neboli Rýzmburk), a to, pokud možno do základů. Jenže neuspěje. Naopak politická hvězda mladého rytíře z rodu Hrabišiců začíná výrazně stoupat. Do této chvíle byl spíše ve stínu a čekal na svoji příležitost.

Český král Václav I. má v zádech mocného spojence. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Český král Václav I. má v zádech mocného spojence. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Mladík šlechtic si polepší

Boreš jako velitel královského ozbrojeného doprovodu přibere posilu Havla z Lemberka. Společně s Václavovými míšenskými spojenci pak vtrhnou do Přemyslova vojenského tábora u Mostu. V následné bitvě jednoznačně vítězí.

Václav získává nové sebevědomí. Hned v lednu následujícího roku dává v Brně dohromady nové vojsko. Hlásí se k němu řada českých šlechticů, přibývají i spojenci z řad Římské říše. „Společně dobudeme Prahu,“ kasá se Václav. A polepší si i jeho věrný maršálek.

Zřejmě právě od této chvíle se u Borešova jména objevuje nový přídomek z Rýzmburka (Riesenburka). V únoru 1249 opravdu král vyráží se svým maršálkem vstříc hlavnímu městu, ale neuspěje. Podaří se mu obsadit jenom Vyšehrad.

Proti synovu vojsku pak bojuje u Žatce a Budyšína. Boreš stále stojí věrně po jeho boku.

Osobní erb Boreše z Rýzmburka. FOTO: SchiDD/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Osobní erb Boreše z Rýzmburka. FOTO: SchiDD/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Rytiny na věži

„Skončeme násilí v zemi,“ vyzývá v létě 1249 Václav. Jenže válka ještě neutichá. Bojuje se o moravské Znojmo. Ani sám král Václav neskládá zbraně, naopak využívá situace. 5. srpna 1249 vtrhne do Prahy a podmaní si Staré Město.

O den později s Borešem v čele vojska získává i Malostranskou mosteckou věž. Existuje o tom zřejmě i názorné grafické svědectví. „S těmito událostmi snad souvisejí rytiny dochované v mostecké věži na pražské Malé Straně.

Značně neumělá vyobrazení, vzniklá snad roku 1249, zachycují mj. štít mandlovitého tvaru, tzv. normanský, na němž jsou zkřížené hrábě,“ vysvětluje Velímský.

Zkřížené hrábě jsou přitom znakem rodu Hrabišiců.  Svého syna tímto nečekaným výpadem Václav pořádně zaskočí. Přemysl utíká, ačkoli se jeho posádka na Pražském hradě stále ještě brání. O deset dní později už obě strany sjednávají příměří.

Přemysl Otakar II. má na Boreše pořádnou pifku. FOTO: Dobroš/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Přemysl Otakar II. má na Boreše pořádnou pifku. FOTO: Dobroš/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Svědek prohry jde do vězení

Poměry v zemi se vrací o dva roky zpátky, kdy je Václav jediným králem a jeho syn „pouhým“ moravským markrabětem.  Přemysl má na Boreše vztek. Ztělesňuje pro něj ponížení před otcem.

Přitom je to zřejmě právě, on, šlechtic z rodu Hrabišiců, kdo přiměje obě dvě strany ke smíru. Po smrti Václava v září 1253 Boreš upadne v nemilost. Kdykoli přijde na oči Přemyslovi Otakarovi II., ten v něm vidí nepříjemného svědka své prohry.

25. ledna 1254 ho proto uvězní. Nemá rád nikoho, kdo se protiví jeho názorům…  Ačkoli jeho za Přemyslovy vlády dosahuje České království obrovského územního rozmachu, tento boom má i stinné stránky.

„Přemysl byl panovníkem nesmírně ctižádostivým, za svými cíli postupoval zcela bezohledně a bez skrupulí, po svém okolí žádal, aby se bezpodmínečně podrobilo jeho vůli,“ nekompromisně charakterizuje Přemysla Otakara II. Velímský.

Rudolf I. Habsburský se stává protivníkem Přemysla Otakara II. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Rudolf I. Habsburský se stává protivníkem Přemysla Otakara II. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Česká závist vítězí

Vztahy mezi Přemyslem a Borešem se pohybují jako na houpačce. Chvilkovou přízeň vzápětí vystřídá zatracení. Vinu na tom mají i pomlouvači, kterým je schopný Hrabišic trnem v oku. Jak rádi by se dostali na jeho místo….

„Urozený muž Boreš odstoupil od krále, ztrativ milost královu bez viny, neboť jeho nepřátelé krále nedobře zpravili,“ říká druhé pokračování Kosmovy kroniky v roce 1274. Zkrátka česká závist funguje… Navíc dokud je Přemysl úspěšným králem, který dobývá nová území, která znamenají nové úřady a příjmy i pro českou šlechtu, je všechno v pořádku.

Když se ale dostává do hry nový římský král Rudolf I. Habsburský (12181291), který chce Přemyslovi přistřihnout křidélka v jeho evropském rozletu, velmoži se od krále začínají odvracet.

Trest pro neposlušného šlechtice

Výsledkem je vzpoura Vítkovců roku 1276, ke které se přidává i Boreš.

„Je tedy otázkou, zda v Borešovi z Rýzmburka či v představitelích rodů Vítkovců lze vidět od počátku „zrádce“ či naopak nespočívala-li jejich domnělá zrada spíše v neochotě sdílet panovníkovy politické iluze a slepě ho následovat do boje, který ohrožoval samotné základy existence českého státu,“ hodnotí vzpouru Velímský.

Možná, že byl Boreš prostě jenom prozíravější než sám Přemysl, protože dokázal dohlédnout důsledky dobyvačné politiky.

Pochopil, že Rudolf I. Habsburský si něco takového nenechá líbit a Přemyslova snaha vytvořit z Čech velké impérium se v Římské říši  nesetká s úspěchem. Neposlušného Rýzmburka proto král potrestá.

 „Život Boreše (II.) z Rýzmburka skončil někdy na samém počátku roku 1278 ve vězení či na popravišti…“ dodává Velímský.  Zda byl rebelující Hrabišic popraven, nebo zemřel ve vězení, bohužel nevíme.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Charles Wilda/Creative Commons/CC BY 4.0
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.