SESTŘIHY NHL: Vaněček při výhře zářil, Palát bez bodu. Debakl pro Hertla

Autor: iSport.cz, ČTK
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Brankář Vítek Vaněček se v NHL znovu výrazně podepsal pod úspěch New Jersey Devils. Při výhře 6:2 nad Anaheimem zastavil 31 střel, český útočník Ondřej Palát v první formaci vyšel z utkání bez bodu. Tříbodový zisk slaví i gólman David Rittich, jehož Winnipeg porazil Pittsburgh 4:1. Nepovedený zápas za sebou mají hráči San Jose s Tomášem Hertlem v sestavě, Edmonton je sestřelil 7:1 a Connor McDavid odskočil v tabulce střelců druhému Davidu Pastrňákovi.

Hlavními strůjci výhry New Jersey byli Jack Hughes a Jesper Bratt, kteří vstřelili shodně po dvou gólech. Devils vedli po úvodní třetině 3:0 a ve 32. minutě 4:0. Ve zbytku zápasu překonali Adam Henrique a Trevor Zegras Vaněčka střelami zblízka, kterými snížili na 1:4 a 2:5. Z vítězství se radoval i Ondřej Palát, který ale nebodoval ani ve čtvrtém utkání od návratu po zranění třísel.

New Jersey vytvořilo nový rekord NHL. Je prvním týmem, který vyhrál venku 16 z úvodních 19 utkání. „Klukům jsem řekl, že jsem na ně hrdý. Je těžké venku pravidelně vyhrávat, náš tým ale našel spoustu různých způsobů, jak zápas dovést do vítězného konce. Tentokrát jsme těžili z dobrého startu. Byla to příjemná změna, protože pár posledních utkání jsme museli dotahovat ztrátu,“ řekl kouč Lindy Ruff. Vaněček vychytal venku 10 výher z 12 startů.

Rutta založil obranným zákrokem protiútok, ve kterém Kasperi Kapanen naservíroval puk před branku a Drew Connor zakončil akci nad Rittichovu vyrážečku. Pittsburgh tím odpověděl v 17. minutě na úvodní gól zápasu, který vstřelil Blake Wheeler. Winnipeg rozhodl v rozmezí 38. až 47. minuty, během kterých se prosadil dvakrát Mark Scheifele a jednou Nikolaj Ehlers. Jets vyhráli sedmé z posledních osmi utkání a ztrácí jen bod na Vegas, lídra Západní konference.

„Neměli jsme žádného černého pasažéra, každý přispěl k výhře svým dílem. Byl to jeden z našich nejlepších výkonů v sezoně. Dodržovali jsme systém a hráli, jak jsme chtěli. To je věc, jak se posouvat a být úspěšný,“ prohlásil trenér Winnipegu Rick Bowness. Pořádnou porci smůly si vybral jeho svěřenec Neal Pionk, jemuž rozhodčí neuznali v první třetině dva góly. V obou případech se ještě situace zkoumala u videa po trenérských výzvách.

Edmonton vedl ve 29. minutě 3:0 i díky dvěma gólům McDavida, který si v zápase připsal rovněž asistenci. Lídr produktivity se přehoupl už přes hranici 80 bodů (37+45) za pouhých 44 utkání. Rychleji dosáhli této mety naposledy Mario Lemieux (31 utkání) a Jaromír Jágr (37) v sezoně 1995/96. „Cítím se dobře, ale je to hlavně o týmu a o výhrách,“ řekl McDavid, který v den zápasu oslavil 26. narozeniny.

10. Elias Pettersson 39 63 102 80 16 14 257

Tři body nasbírali také Leon Draisaitl (1+2) a Ryan Nugent-Hopkins (1+2). Oilers zvýšili své vedení až na 7:0, San Jose vstřelilo čestný úspěch až v 56. minutě, v níž připravil Oskar Lindblom o čisté konto Jacka Campbella. Na straně poražených byl Tomáš Hertl jedním ze čtyř hráčů, který se ve statistice +/- nedostal do záporných hodnot.

„Selhali jsme se ve všech herních situacích. Zklamali mě útočníci i obránci. Pouze na výkon brankáře si nemůžu stěžovat. Musíme tenhle zápas rychle hodit za hlavu,“ řekl trenér San Jose Dave Quinn.

Domácí: 16:42. D. O'Connor

Hosté: 11:19. Wheeler, 37:58. Scheifele, 38:20. Ehlers, 46:39. Scheifele

Domácí: DeSmith (Tokarski) – Dumoulin (A), Friedman, T. Smith, Ruhwedel, P. Joseph, Rutta – Crosby (C), Rust, Guentzel – Zucker, Rakell, Malkin (A) – D. O'Connor, Carter, Kapanen – Heinen, McGinn, Blueger.

Hosté: Rittich (Hellebuyck) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Dillon, Samberg, Schmidt – Ehlers, Connor, Dubois – Wheeler, Perfetti, Scheifele (A) – Lowry (A), Mäenalanen, Kuhlman – Gagner, Jonsson Fjällby, Stenlund.

Chmielewski, Luxmore – Gawryletz, Mills

PPG Paints Arena, Pittsburgh

Návštěva

18268 diváků

Domácí: 33:35. Henrique, 55:03. Zegras

Hosté: 08:02. Hamilton, 10:53. Bratt, 16:15. J. Hughes, 31:59. Bratt, 42:30. J. Boqvist, 55:39. J. Hughes

Domácí: Gibson (Stolarz) – Fowler (A), Kulikov, Benoit, Klingberg, Vaakanainen, Shattenkirk – Henrique (A), McTavish, Terry – Zegras, R. Strome, Vatrano – Comtois, Carrick, Silfverberg (A) – Max Jones, Jays. Megna, Leason.

Hosté: Vaněček (Blackwood) – Siegenthaler, Hamilton, Graves, Severson, Ochoťuk, B. Smith – Palát (A), Hischier (C), Bratt – Haula, J. Hughes (A), Tatar – Šarangovič, Wood, J. Boqvist – M. McLeod, Foote, Mercer.

McCauley, Joannette – Toomey, Deschamps

Honda Center, Anaheim

Návštěva

16 167 diváků

Domácí: 55:02. Lindblom

Hosté: 10:59. McDavid, 18:14. Kostin, 28:22. McDavid, 33:07. Nugent-Hopkins, 37:55. Draisaitl, 52:14. Puljujärvi, 52:46. R. McLeod

Domácí: Kähkönen (Reimer) – E. Karlsson, Jayc. Megna, Benning, Ferraro (A), Vlasic, Cicek – Labanc, Hertl, Meier – Barabanov, Couture (C), Nieto – Eyssimont, Sturm, Bonino (A) – Lindblom, Lorentz, Gadjovich.

Hosté: Campbell (Pickard) – Ceci, Nurse (A), Barrie, Kulak, Bouchard, Desharnais, Broberg – McDavid (C), Kostin, Hyman – Draisaitl, R. McLeod, Janmark – Nugent-Hopkins (A), Foegele, Puljujärvi – Ryan, Holloway.