MČR v alpském lyžování

Florbalisté Bohemians se konečně dočkali. Vítkovice loňský triumf obhájily s nulou

Po střídmé první třetině přišla vítkovická smršť, na jejímž konci oslavovaly florbalistky finálovou výhru 11:0. V obhajobě titulu Českého poháru se proti Tatranu Střešovicím blýskla se dvěma góly a čtyřmi asisestencemi polská útočníce Dominika Buczeková. Hattrick si připsala Vendula Maroszová. Historicky první klubový titul mistrů Českého poháru si vybojovali florbalisté Bohemians. V pražském finálovém derby přestříleli Spartu 10:4. Ta tak po loňském stříbru na nejvyšší příčku nedosáhla ani letos.

"Výhru 11:0 jsme úplně nečekaly, ale jsem za ni hrozně ráda. Na hřišti jsme splnily snad všechno, co jsme měly, a dotáhly to k opravdu krásnému výsledku. Určitě to oslavíme, ale já osobně se budu muset držet, protože jdu zítra do práce," řekla webu Českého florbalu Příleská.

Těší se na Pohár mistrů. "Byl to jeden z našich hlavních cílů pro tuto sezonu, takže jsme moc rády a bereme to jako takové zadostiučinění po minulé sezoně," připomněla Příleská, že Vítkovice v extralize po semifinálové porážce s FBC Ostrava přišly o šanci zaútočit na čtvrtý mistrovský titul v řadě.

Vítkovice, které vládnou v této sezoně extralize po 17 kolech bez ztráty bodu, se ujaly vedení ve 4. minutě. Po chybné rozehrávce Karolíny Stůjové si Maroszová vyměnila balonek s Buczekovou a zamířila do odkryté branky.

Vítězná trofej vítkovických florbalistek
zdroj: ČTK autor: Uhlíř Patrik

Na přelomu první a druhé třetiny se Ostravanky ubránily při vyloučení Barbory Huskové a ve 24. minutě při trestu Elišky Willmannové dokonce zvýšily náskok. Po přihrávce Zuzanny Krzywakové překonala brankářku Elišku Drbalovou forhendovým blafákem Buczeková.

V polovině utkání proměnila další ztrátu Pražanek v tříbrankový náskok Šárka Staňková a za 40 sekund se po další asistenci Buczekové prosadila podruhé Maroszová. Opět po pasu Buczekové skórovala ještě 31 sekund před druhou pauzou Willmannová.

Po 99 sekundách závěrečné části opět v oslabení při vyloučení Michaely Šponiarové proměnila brejk Buczeková a ve 44. minutě skórovala z trestného střílení Barbora Husková. Další gól přidala forhendovým blafákem Krzywaková a v 52. minutě dovršila hattrick Maroszová.

Tatran při snaze o čestný úspěch sáhl k power-play a do prázdné branky zajistila dvouciferné skóre Vítkovic Michaela Kubečková. A 48 sekund před koncem měla poslední slovo také při hře Střešovic bez brankářky Krzywaková.

Nejlepší hráčkou finále byla se šesti body Polka Buczeková

"Zápas se mi povedl, v Tatranu jsou rychlé a silné hráčky a to mi vyhovuje. Užíváme si to, že je to obhajoba, i to, že máme lístek na Champions Cup," uvedla hvězda utkání Buczeková.

"Vítkovice byly od začátku lepší, trestaly naše chyby. My jsme se z nich bohužel nedokázaly ponaučit. Jsme ale mladý tým a sbíráme zkušenosti. Jsem pyšná na celý tým, že jsme se sem vůbec dostaly. Čím víc budeme těchto zápasů hrát, tím budeme lepší a lepší," uvedla kapitánka Tatranu Nikola Hermannová.

Pražské derby o titul v Brně ovládli florbalisté Bohemians

"Myslím, že jsme tahali za delší konec a byli jsme lepší. Většinou se Spartou máme dobré vstupy. Dostaneme se na koně a pak se možná trochu bojíme a Sparta nás většinou udolá tou svojí fyzickou hrou. Ale dnes nám to vycházelo, byli jsme skvěle efektivní v útoku a Sparta byla taková mrtvá," řekl kapitán Bohemians Filip Forman webu Českého florbalu.

Dočkal se triumfu v Aréně Vodova, kde předloni v srpnu slavil s českou juniorskou reprezentací na domácím mistrovství světa obhajobu zlata. "Já jsem si trochu připomínal, že tady jsme to dokázali a věřil jsem, že to tady můžeme dokázat znovu. Kluci i já jsme strašně chtěli. Zejména se Spartou je to vždycky totální derby," dodal Forman.

Florbalisté Bohemians se dočkali premiérového pohárového zlata

Do vedení se dostali Bohemians poprvé v 6. minutě. Rozehrávku nejproduktivnějšího hráče i nejlepšího střelce historie superligy Jiřího Curneyho vystihl kapitán soupeře Filip Forman a poprvé překonal Martina Beneše. Sparta dokázala za 59 sekund odpovědět. Rychlou kombinaci po finální přihrávce Roberta Košira zakončil zblízka Marek Zouzal.

Ve 14. minutě se dostali Bohemians do náskoku, když si přihrávku Jana Řehoře srazil nohou do vlastní branky Michal Kareš. Do konce první třetiny zvýšili už na 4:1 přesnými střelami Patrik Šebek a Jan Malič. Ve 34. minutě přidal další branku Bohemians po akci Jaroslava Petráka Vojtěch Zezulka a 50 sekund před koncem druhé třetiny upravil Martin Kisugite už na 7:1.

V čase 43:27 minutě zkorigoval stav Curney, ale Bohemians v 52. a 53. minutě díky brankám Buršíka a Karla Petráka v power play do prázdné branky zvýšili už na 9:2. Sparta pokračovala ve hře bez gólmana a stav korigovali na 4:9 Mikuláš Krbec a Curney, který skóroval v oslabení. Poslední slovo měl ještě v pokračující přesilovce opět do prázdné branky Buršík.

"Je to pro nás hořké. Bohemka byla dneska jasně lepší. Zaslouženě vyhrála a nezbývá nic jiného, než jí pogratulovat. My musíme makat dál," prohlásil Curney. "Soupeř hrál líp, byl aktivnější ve hře na balonu. Byl lepší v aktivitě, my jsme spíš přemýšleli, než jsme hráli," dodal trenér Sparty Marek Vojta.

Kouč Bohemians Michal Jedlička si užíval první triumf v historii klubu. "Je to perfektní. Emoce jsou velké. Jak to bylo o hodně gólů, tak možná nejsou až takové, jako kdybychom vyhráli třeba v prodloužení. Ale je to neskutečný pocit. Konečně jsme po těch letech něco vyhráli a je to pro nás motivace do další práce," uvedl Jedlička a těší se na Pohár mistrů v příštím roce.

"Potkat se s nejlepšími týmy, když o něco půjde, to bude velký fičák. Musíme se ještě hodně zlepšit," dodal Jedlička, který jako hlavní kouč vede i ženskou slovenskou reprezentaci.

Finále Poháru Českého florbalu v Brně – ženy:

Tatran Střešovice - 1. SC Vítkovice 0:11 (0:1, 0:4, 0:6)

Branky: 4., 31. a 52. Maroszová, 26. a 42. Buczeková, 49. a 60. Z. Krzywaková, 30. Staňková, 40. Willmanová, 44. Husková z tr. střílení, 54. Kubečková. Rozhodčí: Lišková, Zamazalová. Vyloučení: 1:3. Bez využití. V oslabení: 0:2. Diváci: 627.

Přehled vítězů poháru:

2004/05 - Liberec, 2005/06 - Tatran Střešovice, 2006/07 - Děkanka Praha, 2007/08 - Děkanka Praha, 2008/09 - Děkanka Praha, 2009/10 - Herbadent Tigers SJM, 2010/11 - Herbadent Tigers SJM, 2011/12 - Herbadent SJM Praha, 2012/13 - Herbadent SJM Praha 11, 2013/14 - Herbadent SJM Praha 11, 2014/15 - 1. SC Vítkovice, 2015/16 - Chodov, 2016/17 - 1. SC Vítkovice, 2017/18 - 1. SC Vítkovice, 2018/19 - FBC Ostrava, 2019/20 - Chodov, 2021/22 - 1. SC Vítkovice, 2022/23 - 1. SC Vítkovice.

Finále Poháru Českého florbalu v Brně – muži:

FbŠ Bohemians - Sparta Praha 10:4 (4:1, 3:0, 3:3)

Branky: 52. a 59. Buršík, 6. F. Forman, 14. Řehoř, 17. P. Šebek, 20. Malič, 22. J. Petrák, 34. Zezulka, 40. Kisugite, 53. K. Petrák - 44. a 58. Curney, 7. Zouzal, 56. M. Krbec. Rozhodčí: Čížek, Laštovička. Vyloučení: 0:1. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 879.

2001/02 - 1. SC Ostrava, 2002/03 - FBC Ostrava, 2003/04 - FBC Ostrava, 2004/05 - FBC Ostrava, 2005/06 - Tatran Střešovice, 2006/07 - Tatran Střešovice, 2007/08 - Tatran Střešovice, 2008/09 - Tatran Střešovice, 2009/10 - Tatran Střešovice, 2010/11 - Tatran Střešovice, 2011/12 - 1. SC Vítkovice, 2012/13 - TJ JM Chodov, 2013/14 - Mladá Boleslav, 2014/15 - Mladá Boleslav, 2015/16 - 1. SC Vítkovice, 2016/17 - Mladá Boleslav, 2017/18 - 1. SC Vítkovice, 2018/19 - Sokol Pardubice, 2019/20 - Mladá Boleslav, 2021/22 - 1. SC Vítkovice, 2022/23 - FbŠ Bohemians.