Zmatený srnec vběhl na silnici, přes plot už se nemohl dostat zpátky do lesa

  15:50
Ploty podél frekventovaných silnic mají zabránit zvířatům, aby vběhla mezi auta. Když ale srnec někde najde skulinu, nemá se pak kudy dostat zpátky do lesa. Ukázal to nedělní případ ze silnice Plzeň-Třemošná.

Srnec se marně snažil dostat na druhou stranu plotu do lesa, sám nedokázal bezpečnostní branku v plotu najít a otevřít si ji. (22. ledna 2023) | foto: DESOP Plzeň

Pravděpodobně někde u železniční zastávky Plzeň- Bolevec se v neděli srnec prosmýkl mezi ochrannými ploty až k silnici. Jak pak hledal cestu do bezpečí, pobíhal nejen v zeleném travnatém pásu vedle komunikace, ale i po samotné silnici. Dostat zvíře do bezpečí nebylo podle zvířecího záchranáře Karla Makoně nic jednoduchého.

Hlášení o zvířeti pobíhajícím u plotu, ale i v pomalém jízdním pruhu dostal v neděli Makoň hned několik. Když přijel na místo, zmateného srnce tam skutečně uviděl. Marně se snažil najít v plotě nějaký otvor, kterým by se protáhl do lesa.

Srnec našel skulinu mezi ploty podél frekventované silnice a pak zmateně běhal v travnatém pásu, ale i po vozovce, jak hledal únik do bezpečí. (22. ledna 2023)

„Dostat dospělé vystresované zvíře bezpečně v jednom člověku na druhou stranu plotu je poměrně adrenalinová záležitost. Díky kolemjdoucímu páru dvou mladých lidí se to povedlo, aniž by bylo třeba na místo volat policii a dočasně uzavřít provoz v obou směrech,“ řekl Karel Makoň.

Aby se zvíře dostalo ze silnice, záchranář potřeboval otevřít únikovou branku v plotu. „Byl jsem však daleko a nemohl jsem srnce obejít, aby neskočil do silnice. Naštěstí v ten moment jsem zahlédl na cestě kousek za brankou pár mladých lidí. Na dálku jsme se rukama a nohama domlouvali, co potřebuji. Pochopili to. Nadzvedli pohyblivý díl branky, podepřeli ho klackem a stáhli se do ústraní. Já pak opatrně natlačil srnce až do rohu oplocení a ten proběhl do lesa,“ popsal zásah zvířecí záchranář.

Podle Karla Makoně nejsou výjimečné případy, kdy se lesní zvěř dostane na silnice, i když jsou kolem nich vystavěné ploty. „Každý plot někde začíná a někde končí. U dálnic jsou takovými místy například sjezdy a nájezdy. I když ploty zvyšují bezpečí, řidiči se musejí soustředit na jízdu, být připraveni reagovat na nečekanou situaci v provozu a předvídat. Zvířata dokážou takové překážky oběhnout, je doba migrace,“ upozornil Makoň.

Navíc bezpečnostní úniková branka v plotu mezi Plzní a Třemošnou, do které zvířecí záchranář tlačil srnce, není podle něj na nejlepším místě.

„Přímo před vstupem je betonové koryto se šachtou pro zadržování dešťové vody, ve které byla voda a led. Zvíře tam nechtělo, muselo se hodně kousnout, aby vše přeskákalo. I pro člověka by takové koryto mohlo být v případě nouze překážkou,“ varuje po úspěšném zásahu Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni.

Autor: