Druhé Vítkovice překvapivě padly. Mountfield předvedl nebývalou smršť

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Vítkovic podlehli ve 42. kole extraligy na domácím ledě Hradci Králové 2:5. Hosté dokázali zvítězit i přesto, že už prohrávali 0:2. Zápas však závěrečnou smrští a čtyřmi góly během šesti minut otočili ve svůj prospěch.

Vítěznou trefu zaznamenal v 56. minutě Jakub Lev, branku a dvě asistence si v klíčových momentech připsal Jan Eberle. Vítkovice po spanilé jízdě v úvodu sezony na vlastním ledě prohrály čtvrtý z posledních pěti duelů.

Domácí třetí domácí zápas po sobě znovu rozehráli podle plánů a první přesilovku proměnili ve vedoucí gól. Kalus v osmé minutě zblízka doklepl Raskobovu střelu za záda brankáře Kiviaha.

I po gólu zůstávala aktivita na straně Vítkovic, které si v 18. minutě agresivním napadáním vynutili chybu hostující obrany, ale Lakatoš ji zblízka nevyužil a trefil jen Kiviahův beton.

Hosté měli v prvním dějství jen dvě střely na branku, zato hned v úvodu druhé části se do velké šance prokličkoval Lev a domácí spasil Stezka. Přes hradeckou možnost však Vítkovice stále diktovaly tempo a ve 26. minutě navýšili skóre: puk »vyplaval« u tyčky přímo na hůl číhajícího Bukartse a ten už neměl problém dát svůj 21. gól v sezoně.

Až pak začali hrát i Východočeši a přispěl k tomu i rychlý kontaktní gól, jenž dal po 74 sekundách zřejmě tečovanou střelou Kalina. Zlepšený výkon hostů mohl přinést další plody, ale trefa McCormicka v přesilové hře padla spolu se závěrečnou sirénou těsně po čase.

Hradec se však nenechal deprimovat a aktivita mu v třetí části přece jen vynesla odměnu. Po brejku z pravé strany dopravil puk zblízka za Stezku Eberle a zaznamenal svůj třetí gól po příchodu z Mladé Boleslavi.

Hosté však neměli dost a pokračovali v tlaku, který o dalších 114 sekund později završil Lev, jenž do odkryté klece doklepl sražený Eberleho pokus z ostrého úhlu. Vítkovice se v závěru vrhly na power play, za vlastní brankou však přišly o kotouč a do prázdné branky definitivně rozhodl Cingel. Demoralizovaného soupeře navíc o třináct vteřin nato dorazil ještě Jergl.

»Nebudu se na nic vymlouvat. Špatný výsledek, špatný projev, zejména v závěru. Mělo to stejný průběh jako s Litvínovem. Vedení 2:0, hrajeme dobře, a najednou je ten obraz hry jiný. Nedohráváme souboje, nejsme důslední. Za stavu 2:1 jsme si mohli pomoct přesilovkou, chybělo deset minut do konce, ale nepodařilo se nám to a děláme věcí, které normálně neděláme. Je to varování. Musíme opět začít hrát srdcem,« smutnil vítkovický kouč Miloš Holaň. Jeho protějšek Tomáš Martinec k tomu dodal: »První polovinu zápasu byli výrazně lepší domácí. Všude byli první, byli silní na kotouči, zaslouženě vedli 2:0. Nám pak ale hodně pomohl gól na 2:1, který nám vlil energii do žil. Pak jsme srovnali krok a najednou nás byl plný led. Myslím si, že postupně jsme byli lepší a zaslouženě jsme zápas otočili a vyhráli.«

Také hokejisté Českých Budějovic otočili dnešní duel – v utkání proti Mladé Boleslavi už prohrávali 2:4, ale po výhře 5:4 v prodloužení nakonec bodovali v domácím prostředí počtvrté za sebou. Motor si vynutil prodloužení druhým gólem Martina Hanzla v čase 59:59, v 63. minutě rozhodl Jan Štencel. Bruslaři tak venku prohráli podeváté za sebou. »Z utkání si odnášíme smíšené pocity. Dokázali jsme otočit nepříznivý stav z úvodu, ale na začátku třetí třetiny jsme nevyužili přesilovku a potom nám Boleslav odskočila o dva góly. Vzhledem k vývoji jsme nakonec získali zlaté dva body,« uznal českobudějoviský lodivod David Čermák.

Kladenská ztráta roste

Brno dnes zvítězilo na ledě Kladna 3:0. Kometa měla už po první třetině na své straně dvoubrankový náskok a naplno bodovala podruhé za sebou. Poslední Rytíře zdolali Jihomoravané ve vzájemných soubojích potřetí za sebou a vzdálili se jim na devět bodů. Středočeši ztrácí po páté porážce z posledních šesti startů pět bodů na předposlední Litvínov. Brankář Komety Dominik Furch uhájil potřetí v sezoně čisté konto, vítězný gól dal obránce Jan Ščotka.

Verva klesla na předposlední pozici poté, co prohrála v Liberci 1:5. Všechny předešlé tři vzájemné zápasy těchto týmů skončily po základní hrací době nerozhodně 2:2, dnes ale měli Bílí Tygři duel pod kontrolou. Dvoubrankový náskok si vypracovali již v první třetině. »Nevyšel nám začátek utkání a celkově první třetina. To určilo ráz celého zápasu. Ve druhé třetině jsme domácím vzdorovali, bohužel jsme ale inkasovali gól na 3:0. Pak jsme sice v přesilovce snížili a chtěli jsme na začátku třetí třetiny ještě se zápasem něco udělat, čtvrtá branka Liberce nás ale definitivně srazila,« litoval litvínovský kouč Karel Mlejnek.

Mistr padl popáté v řadě

Karlovy Vary dnes porazily Třinec 4:1 a poprvé od prosince 2015 tak proti Ocelářům doma naplno bodovaly. Energie je v tabulce i nadále jedenáctá, na poslední Kladno má ale k dobru devět bodů. Oceláři prohráli popáté za sebou, udrželi se ale na čtvrtém místě.

»Odehráli jsme velice dobré utkání, celých šedesát minut. To, co nám chybělo v posledním utkání s Hradcem, tak tam dnes bylo. Chtěli jsme být od začátku aktivní, což se nám v posledních domácích zápasech daří,« liboval si karlovarský lodivod Vojtěch Šik. Jeho protějšek Vladimír Országh naopak zuřil: »Zápas nám dnes hrubě nevyšel, hlavně první dvě třetiny byly z naší strany velmi špatné. Musíme začít malými věcmi, souboji, bruslením a to nám dnes všechno chybělo. Proto domácí zaslouženě berou všechny tři body.«

* * *

Rytíři Kladno – HC Kometa Brno 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Ščotka (Flek, Pospíšil), 16. Okál (Holland), 38. Pospíšil (Kollár, Kučeřík). Rozhodčí: J. Ondráček, Hejduk – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 3389.

Bílí Tygři Liberec – HC Verva Litvínov 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Flynn (A. Najman, Frolík), 20. Derner (Flynn), 34. Rychlovský (Ordoš, Kolmann), 45. Šír (Jelínek, Rychlovský), 57. Jelínek z trestného střílení – 39. Kudrna (Zile, Freibergs). Rozhodčí: Hradil, M. Sýkora – Zíka, Klouček. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci: 5613.

HC Motor České Budějovice – BK Mladá Boleslav 5:4 v prodl. (0:1, 2:0, 2:3 – 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Koláček (Chlubna, Tomeček), 36. Vondrka (Gulaš, Hovorka), 57. M. Hanzl (Šenkeřík), 60. M. Hanzl (Gulaš, Pech), 63. Štencel (M. Hanzl) – 11. Lunter (Dvořáček), 45. Lintuniemi (Přibyl, Dvořáček), 54. Šťastný (Bičevskis, J. Stránský), 56. Bičevskis (Šťastný, J. Stránský). Rozhodčí: Šindel, Hribik – J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 5377.

HC Vítkovice Ridera – Mountfield Hradec Králové 2:5 (1:0, 1:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 8. Kalus (Raskob, Roberts Bukarts), 26. Roberts Bukarts (Mueller, Koch) – 28. Kalina (Perret), 54. Eberle, 56. Lev (Eberle), 60. Cingel (Eberle, Blain), 60. Jergl (Lalancette, Perret). Rozhodčí: Kika, Stano – Rampír, Rožánek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 4955.

HC Energie Karlovy Vary – HC Oceláři Třinec 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 31. Gríger (Koffer, Hladonik), 37. Kohout (Jiskra), 52. Černoch (O. Beránek, Huttula), 59. Hladonik (Gríger) – 50. Chmielewski (Hrehorčák, M. Roman). Rozhodčí: Pražák, Květoň – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 3179.