Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR s ohledem na populaci přijala v regionu nejvíce uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Česká republika přijala ze všech zemí střední a východní Evropy v přepočtu na obyvatele nejvíce uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny, uvedla slovenská nevládní organizace Globsec v prezentaci, kterou dnes zveřejnila na tiskové konferenci. Z hlediska výše pomoci poskytnuté Ukrajině, včetně odhadovaných nákladů na ukrajinské běžence, po zohlednění výkonu ekonomiky skončilo Česko v regionu na čtvrtém místě.

Podle zástupce Globsecu Martina Poliačika se střední a východní Evropa na rozdíl od jiných situací v minulosti stala při poskytování pomoci Ukrajině lídrem a přichází s iniciativami, na které pak reagují země západní Evropy. Jako jeden z příkladů uvedl Poliačik loňské poslání raketového systému protivzdušné obrany S-300 ze Slovenska na Ukrajinu.

Podíl ukrajinských uprchlíků na celkovém počtu obyvatel dosáhl v Česku zhruba 4,5 procenta. V Polsku činil asi čtyři procenta; analytik Globsecu Juraj Kuruc ale upozornil, že údaj za Polsko by byl ve skutečnosti vyšší, pokud by tam všichni běženci z Ukrajiny požádali o status uprchlíka.

Po ruské invazi do sousední země z konce loňského února uprchlo z Ukrajiny podle dostupných údajů kolem osmi milionů lidí. Z nich nejvíce zůstalo v Polsku, Německu a Česku.

Podle Globsecu pro střední a východní Evropu byl počet ukrajinských uprchlíků bezprecedentní a země postupovaly v této záležitosti jinak než při migrační krizi v EU z roku 2015, kdy například Česko či Slovensko odmítly kvóty na přerozdělování běženců mezi jednotlivé země.

Největší pomoc Ukrajině včetně odhadovaných nákladů na ukrajinské uprchlíky vynaložily ze zemí střední a východní Evropy s ohledem na výkon svého hospodářství Estonsko, Polsko, Lotyšsko a Česko.

Témata:  uprchlíci Ukrajina

Aktuálně se děje

22. května 2024 9:31

OSN: Rozhodnutí izraelské vlády zastavit živé vysílání novinářů je šokující

Rozhodnutí izraelské vlády zastavit živé vysílání tiskové agentury Associated Press (AP) o Pásmu Gazy je "šokující". Uvedl to v úterý mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).