Domů     Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
24.3.2023

Vyprahlá poušť postupně ustupuje a nad obzorem se tyčí vrchol nejvyšší budovy světa, poté si cestující všimnou okolních mrakodrapů. Ty vypadají ve srovnání s dubajskou dominantou jako chudí příbuzní. Aby ne, protože Burdž Chalífa není mrakodrap, ale megamrakodrap!

Přelidněným městům chybí prostor, a tak inženýři směřují budovy k obloze. Burdž Chalífa se pyšní 828 metry, architekti chtějí jít ještě dál. Například v Japonsku sní o budově vysoké 1 700 metrů, tím by hravě překonala třeba Sněžku!

Kategorie v závratných výškách

Rada pro vysoké budovy definuje několik druhů mrakodrapů. Podobným titulem se mohou honosit stavby, které mají alespoň 150 metrů! Takový první mrakodrap by se do kritérií jistě nevešel, protože měl pouze 42 metrů!

Dříve jsou ale podobné stavby určovány na základě počtu podlaží. Do množiny se nevejde ani nejvyšší budova České republiky, protože brněnský AZ Tower se tyčí pouze do výšky 111 metrů.

S moderní technologií ale mrakodrapy rostou do závratných výšin, a tak reaguje i samotná Rada. Stavby, které měří od 300 do 600 metrů, nazýváme supermrakodrapy. Jedním z prvních se stává Chrysler Building v New Yorku.

Američané si znovu uzmou primát v roce 2014, když odhalí One World Center s výškou 541 metrů. Jenže budovu nejdříve překonají Jihokorejci, poté slaví Číňané. V osmnáctimilionovém městě Šen-čen otevřou Ping An Finance Center.

Budově bychom naměřili 599,1 metrů. Proč ale Číňané nepřidají ještě pár centimetrů, aby cifru zakulatili?

Jedním z nejzajímavějších mrakodrapů vyrostl v Malajsii. Seznamte se, Merdeka 118. (InterEdit / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Jedním z nejzajímavějších mrakodrapů vyrostl v Malajsii. Seznamte se, Merdeka 118. (InterEdit / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

O pár centimetrů…

Díky tomu by se dominanta přesunula do kategorie tzv. megamrakodrapů, tedy staveb, které jsou vyšší než 600 metrů. A to už je vyšší dívčí! Panují zde jiná kritéria pro bezpečnost či konstrukci. Ostatně megamrakodrapy máme na světě zatím jen čtyři!

Čtvrté místo mezi mrakodrapy si přivlastní komplex Abrádž Al-Bajt, který najdeme v saudskoarabské Mekce. Vyrůstá na místech bývalé osmanské pevnosti a do kategorie megamrakodrapů se dostane těsně. Měří totiž 601 metrů!

Původně má být o 150 metrů vyšší, investoři ale od původních plánů odstoupí. V budově se nachází útulný hotel a pětipatrové nákupní centrum! Dominantou jsou ale obrovské hodiny, jež jsou údajně vidět i ze vzdálenosti 25 kilometrů!

Mezi další dechberoucí čísla patří třeba délka minutové ručičky, měří 23 metrů. Samotný vrchol věže zdobí obrovský zlatý půlměsíc, megamrakodrap totiž slouží náboženským účelům.

Nad hodinami jsou citace z Koránu, součástí komplexu jsou také reproduktory, které svolávají věřící k modlitbě.

Šejky z Dubaje chtějí překonat kolegové ze Saúdské Arábie, kde vzniká Jeddah Tower. (Omarnizar / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Šejky z Dubaje chtějí překonat kolegové ze Saúdské Arábie, kde vzniká Jeddah Tower. (Omarnizar / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Formule mezi výtahy

Číňané se ale přeci jen mezi stavební smetánku prorvou, protože v roce 2015 otevírají Shangai Tower. Architekti původně počítají se třemi megamrakodrapy, dva z nich ale nakonec zabrzdí pod hranicí 500 metrů.

Samotná stavba Shangai Toweru dostává zelenou v roce 2008 a vláda se zaváže, že budova bude šetrná k životnímu prostředí. A tak stavitelé vtisknou nové dominantě skleněnou fasádu, mezi patry pro změnu sviští jeden z nejrychlejších výtahů světa.

Jeho maximálka se zastaví na 20 metrech za sekundu! Jenže výšková budova se potýká s řadou problémů, chybí ji bezpečnostní prověrky a povolení, a tak nemůže být naplněná celá kapacita.

Dva roky po otevření je sice pronajato 60 % všech prostor, jen polovina firem se ale do Shangai Tower skutečně přestěhuje. „Byla to patra duchů,“ shodují se zaměstnanci, kteří v komplexu pracují. Na druhou stranu inženýři jdou skutečně příkladem.

Okna navrhnou tak, aby minimalizovali používání vnitřní klimatizace.

Dešťovou a odpadní vodou se splachuje a zalévá zeleň.

Vzpomínka na nezávislost

Rodinka megamrakodrapů se do pár měsíců rozroste také o Malajsii. Tamní politici totiž nechají v Kuala Lumpur, kde mimochodem najdeme na 153 mrakodrapů, postavit komplex Merdeka 118. Ojedinělý design má svůj příběh.

Připomíná totiž gesto malajského politika Tunka Abdula Rahmana (1903–1990), když 31. srpna 1957 vyhlásí nezávislost země. Vedle hotelů či kanceláří nabídne 680 metrů vysoká budova garáže pro více než 8500 automobilů!

Konstrukce, která odstartuje v roce 2014, se ale neobejde bez kritiky. Obyčejným lidem vadí, že se plýtvá veřejnými prostředky. Merdeka 118 má být už dávno otevřená, překazí to ale pandemie koronaviru. Investory přijde celá nacionalistická legrácka na 1,5 miliard dolarů!

Češi zůstávají při zemi, jeden z prvních mrakodrapů můžeme najít ve Zlíně. (Romanenko / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Češi zůstávají při zemi, jeden z prvních mrakodrapů můžeme najít ve Zlíně. (Romanenko / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Kilometr na dohled?

A na samém vrcholu najdeme Burdž Chalífu. Šejci ze Spojených arabských emirátů se v roce 2010 pořádně plácnou přes kapsu a nechají postavit budovu, jenž propichuje nebe ve výšce 828 metrů! Dokonce skončí na seznamu Sedmi inženýrských divů světa.

Dodnes drží titul nejvyšší budovy světa. Podle prognóz ale dubajskému klenotu zvoní umíráček, protože konstruktéři sní o stavbě, která překoná magickou hranici jednoho kilometru. Horkým kandidátem je nedaleká Saudská Arábie.

Torzo Jeddah Tower stojí ve městě Džidda a tamní dělníci pilně pracují už od roku 2013. Jenže jako by budoucímu rekordmanovi nebylo přáno. Jeden z investorů je zapleten do politických čistek, zpomalení má na svědomí také pandemie.

Aktuálně je věž hotová z jedné třetiny, pokud bude dokončena, stane se nejvyšší budovou světa! Za hranice chápání se nebojí jít Japonci, ti navrhnou mrakodrap, jenž by měl trčet do výšky 1700 metrů! Zatím jde o pouhou vizi.

Budova se 421 patry by měla být domovem pro 50 tisíc lidí, což je zhruba stejný počet obyvatel jako mají severočeské Teplice!

Foto: wikimedia.commons.org Titulka (Laika / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Související články
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami