Město Vsetín - Oficiální web

Sociální sítě

Cesta: > Titulní stránka

Na Vsetín zavítala evropská špička brazilského jiu-jitsu

O víkendu 18. a 19. března hostil Vsetín mezinárodní turnaj v brazilském jiu jitsu světové organizace ADCC (Abu Dhabi Combat Club). Krom koronavirové pauzy v roce 2021 se tyto závody na Vsetíně konají už od roku 2015. I letos je ve sportovní hale Na Lapači pořádala místní akademie Copacabana Valachien Gym ve spolupráci se Střediskem volného času a plaveckou školou Alcedo Vsetín a Sportovním klubem policie Vsetín.

Letošní ročník byl výjimečný tím, že byl premiérově rozdělen do dvou dnů. Zapojilo se do něj na čtyři stovky závodníků ze 13 zemí.

První den turnaje se nesl v duchu no gi, tedy zápasů bez gi (kimona). Domácí akademii reprezentoval tradičně větší počet zápasníků a zápasnic v kategoriích dětí, juniorů i dospělých, než na jiných turnajích. Pro hodně z nich to byl vůbec první turnaj nebo zápasili po dlouhé době, většinou si tak odnesli „pouze“ cenné zkušenosti a chuť do dalších turnajů.

Antonín Holec v kategorii Beginners -70 kg bral 5. místo. Stejné umístění vybojovali v kategorii Beginners -83 kg Ondřej Zbránek a Jiří Martínek. Zbránek se pak v kategorii Masters +35 let -83 kg blýskl 1. místem. Filip Zralý v kategorii Intermediate -76 kg vybojoval 3. místo a ve výkonnostně vyšší kategorii Professionals skrz krásné zápasy přinesl oddílu 2. místo. Jura Závodný v kategorii Professional -83 kg obsadil 3. místo a stejně tak si vedla Karolín Hermanová v kategorii Women Professional Open. Filip Futák v kategorii Boys 13 – 14 let Intermediate -60 kg s přehledem triumfoval. V soutěži týmů tak Copacabana Valachien Gymu patřilo krásné 6. místo z celkového počtu 40 akademií.

Druhý den turnaje patřil turnaji v gi, tedy v kimonech a vsetínské barvy reprezentoval ještě větší počet dětí a dospěláků. Antonín Holec skončil v kategorii White Belts -70 kg na 4. místě. Ondřej Zbránek v kategorii White Belt Masters +35 let -100 kg vybojoval 2. místo a Jakub Chovanec při své premiéře 4. příčku. Zkušenosti si odnesl také Lukáš Svoboda, který startoval v kategorii Blue belts -83 kg a bral 4. místo. Stejně skončil David Bartůněk, který hájil barvy vsetínského oddílu v kategorii Blue belts -91 kg. Jura Závodný neomylně ovládl kategorii Purple, Brown, Black belts -83 kg. V ženách měli domácí dvě želízka v ohni v kategorii Women Purple, Brown, Black belt. Karolína Hrabětová triumfovala a Karolína Hermanová obsadila kvůli zranění kolene „až“ 3. místo.

V dětských kategoriích předvedla fantastický výkon Zuzana Chrástecká. Patřilo jí 2. místo v Kids Mix 9 – 10 let +40 kg, Barboře Řepkové pak při premiérovém vystoupení 8. místo. Ondřej Vrána a Jiří Spitzer v kategorii Boys 11 – 12 let Intermediate -40 kg skončili bohužel bez medaile na 4. a 5. příčce. Štěpán Futák o kategorii výš (-45 kg) vydřel 2. pozici. Bronz si v kategorii Boys 13 – 14 let Beginner -50 kg připsal Dominik Hrtáň a stejné umístění v kategorii Boys 13 – 14 let Intermediate -60 kg Matyáš Jakubec. Filip Futák v kategorii Boys 13 – 14 let Intermediate +65 kg slavil stříbro, které napodobil v kategorii juniorů 15 – 17 let Blue belts +80 kg Nikolas Matzenauer.

„Nejkrásnější ale je naše vítězství v soutěži týmů dospělých, do které bylo hodnoceno celkem 20 akademií z celé Evropy, a 11. místo v soutěži týmů dětí. Za takovou skvělou reprezentaci v obou dnech turnaje a samozřejmě neocenitelnou pomoc s chystáním a sklízením haly letí ke všem členům naší akademie,“ konstatoval trenér Copacabana Valachien Gymu Jan Tichý a pokračoval: „Celkově se turnaj velmi vydařil. Pro vítěze a v dětských kategoriích do 10 let pro všechny medailisty jsme měli opět připraveny tradiční frgály a další ceny od sponzorů, jako byla kimona, sportovní trika, CBD doplňky, zubní pasty a pro děti pak pomůcky na trénování postřehu. Za finanční podporu patří poděkování městu Vsetín, které nám umožnilo uspořádat turnaj evropské úrovně.“

Copacabana Valachien Gym ale po úspěšných vsetínských závodech nepolevuje v činnosti a jeho členové se chystají na další turnaje. „Na jaře ještě plánujeme prodloužený víkend na Revice ve Vizovicích, kde míváme soustředění dvakrát ročně už od roku 2014, a pochopitelně seminář s naším profesorem Markem Pasierbskim z Copacabana BJJ Team ve Varšavě,“ uzavřel Tichý.