Bol a Duplantis halovými jedničkami dle TFN

Aktuality
čtvrtek 30. března 2023
.Nizozemská čtvrtkařka Femke Bol a švédský tyčkař Armand Duplantis byli vyhlášeni nejlepšími světovými atlety uplynulé halové sezóny dle prestižního magazínu Track and Field News.

Femke Bol měla parádní vstup do sezóny v podobě historického světového maxima na 500 metrů. V Bostonu zaběhla 1:05.63. Následně dokázala na mítinku v Metách poprvé v kariéře stlačit svůj čas na halové čtvrtce pod 50 vteřin (49.96). Na nizozemském šampionátu v Apeldoornu se pak na této trati stala světovou rekordmankou. Dva okruhy prolétla za 49.26 a z historického maxima Jarmily Kratochvílové ukrojila 33 setin. Sezónu pak uzavřela v Istanbulu úspěšnou obhajobou titulu halové mistryně Evropy v další špičkovém výkonu 49.85. K tomu přidala ještě zlato i se štafetou.

Druhým místem byla oceněna belgická vícebojařka Nafissatou Thiam. Ta proměnila svůj jediný halový start v zisk třetího titulu halové mistryně Evropy v pětiboji a svůj primát ozdobila novým světovým rekordem 5055 bodů. Jedenáct let starý zápis Ukrajinky Nataliye Dobrynské vylepšila o 42 bodů.

Třetí příčku v této anketě obsadila britská půlkařka Keely Hodgkinson. Také ona si připsala jedno historické světové maximum, a to na trati 600 metrů, když ho posunula na 1:23.41. Vylepšila také vlastní národní rekord na osmistovce, a to na 1:57.18, což z ní dělá šestou nejrychlejší půlkařku historie v hale. Na HME v Istanbulu úspěšně obhájila zlato z předešlého šampionátu.

Armand Duplantis absolvoval v letošní halové sezóně čtyři závody. Na domácím mítinku v Uppsale zažil vůbec nejlepší vstup do atletického roku, když zdolal 610 centimetrů. Na mítinku ve francouzském Clermont-Ferrand pak překonal úspěšným skokem na 622 centimetrech vlastní světový rekord z MS v Eugene. Zároveň to byl už jeho jubilejní šedesátý závod přes šest metrů.

Pomyslné stříbro bere etiopský běžec Lamecha Girma, jenž na mítinku v Lievin zaběhl nový světový rekord na trati 3000 metrů. Historický zápis Keňana Daniela Komena srazil časem 7:23.81 o 1.09 vteřiny.

Třetí příčka náleží americkému koulaři Ryanu Crouserovi. Také on letos zapsal historické světové maximum. Vlastní halový světový rekord z roku 2021 vylepšil o 56 centimetrů na 23.38. Navíc se jednalo o vůbec nejdelší koulařský pokus historie, jelikož Crouserův venkovní svěťak má hodnotu 23.37.

Track and Field News tradičně vyhlašuje i nejlepší univerzitní sportovce. Mezi muži triumfoval dle očekávání vícebojař Kyle Garland, jenž zaostal při svém vítězství v sedmiboji na šampionátu NCAA pouhých šest bodů za halovým světovým rekordem slavného krajana Ashtona Eatona. Garland posbíral v Albuquerque 6639 bodů.

Mezi ženami byla oceněna Jasmine Moore, která se stala první ženou, která má v hale skočeno přes sedm metrů v dálce a zároveň přes patnáct metrů v trojskoku. Obou výkonů dosáhla též na americkém vysokoškolském mistrovství. Dálku opanovala výkonem 703 centimetrů a trojskok vyhrála za 15.12, což je výkon, který ji řadí na páté místo historických světových tabulek v této disciplíně.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová