České hokejistky podlehly na MS favorizované domácí Kanadě 1:5

foto Utkání Kanada - ČR na hokejovém MS žen v Bramptonu, 7. dubna 2023. Zleva Laura Staceyová z Kanady, Aneta Tejralová z ČR a česká brankářka Blanka Škodová.

Brampton (Kanada) - České hokejistky prohrály ve druhém duelu na mistrovství světa v Bramptonu s domácí Kanadou 1:5. V historicky prvním souboji s dvanáctinásobnými světovými šampionkami a pětinásobnými olympijskými vítězkami dokázala v 19. minutě Natálie Mlýnková odpovědět na úvodní gól Marie-Philip Poulinové, ale výhru favoritek potom zařídily Renata Fastová, Blayre Turnbullová, svým druhým gólem Poulinová a Laura Staceyová.

Další duel ve skupině A, do které vstoupily výhrou nad Japonskem 2:1 v prodloužení, čeká svěřenkyně kanadské trenérky Carly MacLeodové v neděli do 21:00 SELČ proti Spojeným státům americkým.

"Byl to výjimečný večer. Snažila jsem se tým naladit tak, že se není čeho bát. Například plné hlediště. Říkala jsem, ať se podívají, že máme štěstí, že mají naše červené barvy. Hrát na této úrovní je důvod, proč trénujete. Bylo to pro nás hlavně velice cenné poměření sil a s celkem pozitivním výsledkem," řekla webu IIHF MacLeodová.

V úvodu pochytala pokusy Kanaďanek Škodová, která musela v 6. minutě krýt i při české přesilovce možnost O'Neillové. Potom už se dostaly do šancí Mrázová a Mills. V čase 8:03 se radovaly domácí favoritky, když českou brankářku překonala bekhendovým blafákem Poulinová a vstřelila svou jubilejní 100. branku v kanadské reprezentaci. Povedlo se jí to jako čtvrté v historii po Hayley Wickenheiserové (168 gólů), Jayně Heffordová (157) a Danielle Goyetteové (114).

Český tým se ubránil při vyloučení Vanišové a v čase 18:37 se dočkal vyrovnání. Desbiensovou prostřelila mezi betony z levého kruhu Mlýnková. Za 25 sekund ale Kanaďanky odpověděly, když Škodovou překonala z pozice za pravým kruhem přes clonu Fastová.

V prostřední části se Češky ubránily ve třech oslabeních při trestech Neubauerové, Láskové i Šapovalivové a nakonec inkasovaly 63 vteřin před druhou pauzou. Střelu Larocqueové od modré čáry tečovala Turnbullová.

Na přelomu druhé a třetí třetiny nevyužil český tým početní výhodu a ve 43. minutě zvýšila svým druhým gólem v utkání Poulinová. Po třech trestech Kanaďanek v rychlém sledu hrál český výběr celkem 74 sekund v přesilovce pěti proti třem, ale snížení se nedočkal. Výsledek ještě dovršila Staceyová, jejíž pokus tečovala před Škodovou nohou Lásková.

"Včera jsme nehrály tak dobře, jak jsme si představovaly, takže do dnešního zápasu jsme šly naplno. Myslím si, že na tomto výkonu můžeme stavět, i když jsme prohrály. Byl to náš první zápas s Kanadou. Účast v této skupině i s tímto skóre je pro nás skvělá. Pokusíme se od toho odrazit a být v dalších zápasech lepší a lepší," prohlásila obránkyně Dominika Lásková.

MS hokejistek v Bramptonu :

Skupina A:

Kanada - Česko 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Poulinová (Turnbullová, Jennerová), 19. Fastová (Larocqueová, Turnbullová), 39. Turnbullová (Larocqueová, Clarková), 43. Poulinová (Jennerová), 55. Staceyová (Turnbullová, Sheltonová) - 19. Mlýnková. Rozhodčí: Dewarová, Nearyová (obě Kan.) - Hammarová (Švéd.), Lacková (Brit.). Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 4036.