Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Průzkum hrobky české královny Elišky Rejčky přinesl další tajemství

  11:50
Pod bílo-šedou podlahou čelem k oltáři leží v hlavní lodi brněnské baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí Eliška Rejčka. Přesné umístění hrobu dvojnásobné české královny, která žila na přelomu 13. a 14. století, zjistil výzkum, do něhož se odborníci pustili u příležitosti letošního sedmistého výročí založení kláštera cisterciaček na Starém Brně.

„Určili jsme, kde přesně se nachází místo posledního odpočinku královny i jejího druha Jindřicha z Lipé. Věděli jsme, kde zhruba byli pohřbeni, hroby byly v minulosti i otevřeny, nedochoval se však žádný nákres. Pro nás je důležité mít to ověřené na sto procent,“ upozorňuje archeolog Muzea města Brna Petr Vachůt, který je zároveň vedoucím projektu Eliška Rejčka 700.

Přesná lokace není zdaleka jedinou novinkou, kterou výzkum odhalil. Stejně jako je život Elišky Rejčky – vdovy po králích Václavu II. a Rudolfu Habsburském – spjatý s mnoha tajemstvími, je jimi opředeno i místo jejího posledního odpočinku. Výzkumníci totiž objevili dvě další neznámé hrobky.

„Ta v severní, tedy levé lodi pro nás byla opravdu překvapením. Musíme důkladně projít záznamy cisterciaček, jestli v nějakém dokumentu najdeme, o koho by se mohlo jednat,“ nastiňuje Vachůt. V jižní části kostela je vedle ostatků Jindřicha z Lipé ještě jedna prázdná podzemní komora, která nebyla nikdy dokončena. Komu měla patřit, zatím také není známo.

Označení je o dvě kachle vedle

Zajímavostí je, že Rejččin hrob je mírně posunutý oproti symbolické dlaždici značené písmenem E. „Kameník se evidentně netrefil a kachli položil o dvě řady dál, než správně měl,“ usmívá se Vachůt.

Zatímco v případě předloňského výzkumu Gregora Johanna Mendela se jednalo o exhumaci jeho ostatků, aby výzkumníci mimo jiné zjistili DNA zakladatele genetiky, tentokrát archeologové nemuseli „rozebrat půl kostela“.

Průzkum pomocí georadaru je totiž neinvazivní metoda, takže podlaha zůstala netknutá. S přístrojem, který s nadsázkou vypadá jako větší a sofistikovanější vysavač, experti postupně projeli všechny volné plochy kostela a nasnímali je.

„Do hloubky dvou až tří metrů prosvítí místo pod podlahou a odhalí, kde se skrývají dutiny, a ukáže anomálie,“ přibližuje postup Michal Vágner, geofyzik a archeolog z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity. Ten spolu s historikem Ctiborem Ostrým hledal už hrobku markraběte Jana Jindřicha v kostele sv. Tomáše v Brně či místo posledního odpočinku krále Zikmunda Lucemburského v rumunské Oradey.

Hrobku otevřely naposledy před 120 lety

Vachůta překvapilo, že pod podlahou neobjevili další kostry. „Sice víme, že mnišky cisterciačky pohřbívali jinde, ale mysleli jsme, že se tady přece jen nějaké další hrobky objeví. Třeba donátorů, kteří by si uložení zkrátka vymínili,“ dodává Vachůt s tím, že celých sedm století je tak respektováno posvátné místo pohřbu Elišky Rejčky a žádný z církevních hodnostářů si nedovolil vybudovat v její blízkosti dodatečné pohřební místo.

Naposledy byl její hrob otevřen před 120 lety při rekonstrukci podlahy kostela. „Za světla lucerny s hořící svíčkou bylo odklopeno víko rakve a odhalila se krásně tvarovaná lebka obklopená věncem z hedvábných květů napředených na stříbrném drátu; mezi květy byly lilie z velmi jemných bílých perel,“ je uvedeno v archivních listinách. Do hrobky byl přidán dokument psaný latinsky na pergamenu, který v roce 1903 sepsal a podepsal tehdejší knihovník Starobrněnského kláštera Klement Antonín Janetschek.

Poprvé se Eliščin hrob cisterciačky rozhodly otevřít při opravách dlažby v roce 1762. Poslední abatyše Antonie von Ulrici pietně vyzvedla kosti královny ze ztrouchnivělé dřevěné rakve a nechala je znovu pohřbít v měděném sarkofágu. Jindřichův hrob byl otevřen v roce 1966 při zavádění parovodního topení pod podlahou baziliky.

Rukopisy se vrátí po 240 letech

Ačkoli šlo o jednu z nejvlivnějších žen Českého království 14. století, do hrobu byla Rejčka pohřbena v prostém rouchu.

Dvojnásobná královská vdova se na Moravu přestěhovala roku 1318, protože její partner Jindřich tam zastával úřad zemského hejtmana. Lesk jejich dvora si podle současníků v ničem nezadal s dvorem královským. O pět let později založila na Starém Brně „na uspokojení svědomí a odpuštění hříchů“ klášter cisterciaček.

Muzeum města Brna připravuje k letošnímu 700. výročí založení velkou výstavu. Začne 1. června, zájemci spatří ojedinělý soubor devíti rukopisů. Ty Rejčka nechala na své náklady pořídit a věnovala je klášteru. Po jeho zrušení císařem Josefem II. v roce 1782 se šest dokumentů dostalo do Rakouské národní knihovny ve Vídni, dva do rajhradského kláštera a jeden do Moravského zemského archivu.

Soubor gotických knih z původního majetku tak bude po 240 letech kompletní a návštěvníci je uvidí během léta na hradě Špilberk.

  • Nejčtenější

Noční můra a devadesátkové retro, kritizují lidé modernizaci brněnské ulice

4. června 2024  5:11

Nová noční můra chodců a cyklistů. Diletantismus nejhrubšího zrna. Devadesátkové retro. Tyto i...

Ženě tlačil hlavu do hlíny, pak ji pokálel. Za brutální znásilnění dostal 6,5 roku

28. května 2024  13:15

Mimořádně brutálně si počínal cizinec, který na Vyškovsku napadl ženu. Tu nejprve oslovil, pak ji...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hokejová Kometa je bez trenéra. Modrý rezignoval, vrací se do Ameriky

3. června 2024  16:20,  aktualizováno  16:43

Vedení hokejistů brněnské Komety čeká hledání nového hlavního trenéra. Jaroslav Modrý, který klub v...

Zlatý hrdina Dostál má doma sochu, místní do jeho dresu oblékli Napoleona

29. května 2024  14:31

První ze zlatých hokejových hrdinů, jimž se letos v Praze podařilo vybojovat titul mistrů světa, má...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zabedněná okna, vytrhané podlahy. Blok domů v Brně mizí, ustoupí novému nádraží

27. května 2024  15:11

Dvojici vybydlených domů, které překážejí stavbě budoucího hlavního nádraží v Brně, demolují...

Hejková bude v USK už jen koučem, hlavním trenérem se stal Pavlík

4. června 2024  13:12,  aktualizováno  13:56

Novým hlavním trenérem basketbalistek mistrovského ZVVZ USK Praha se stal Jan Pavlík. Dosavadní...

Při sečení ochrání mláďata v trávě nové čidlo, zastaví stroj a upozorní řidiče

4. června 2024  13:30

Odhalit v porostu mládě skryté tak důmyslně, že není vidět ani na metr, pomůže při senoseči nový...

Před autobus spadl silný strom, větve prorazily čelní sklo a zranily řidičku

4. června 2024  9:44,  aktualizováno  11:26

Středně těžké zranění řidičky si vyžádal v pondělí večer náraz autobusu do spadlého stromu nedaleko...

Sportovní boss a bobtnající střet zájmů: Chci být platný Brnu, hájí se Zábranský

4. června 2024  9:20

Premium Ačkoliv sportovní boss a politik Libor Zábranský čelí od svého předloňského vstupu do politiky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...