Hokejové šapitó se odělo do zlaté! Akademici slaví historický triumf

Zveřejněno v Sport
Od - pátek, 14. duben 2023 09:04
Hokejové šapitó se odělo do zlaté! Akademici slaví historický triumf Foto: Daniel Veselý / ULLH

Plzeňští Akademici se ve čtvrtek večer nesmazatelně zapsali do dějin univerzitního hokeje v České republice. ZČU Akademici Plzeň zvítězili ve čtvrtém zápase finále play-off proti Engineers Prague 4:0 a stali se novými mistry Univerzitní ligy ledního hokeje. Finálovou sérii ovládli výsledkem 3:1 na zápasy.

Do utkání vstoupili lépe hosté z Prahy, kteří si svým počátečním tlakem vynutili hned v 5. minutě první přesilovou hru. Nedlouho po ubráněném oslabení ale skóre zápasu otevřeli domácí Akademici. Jakub Sysel našel před brankou zcela osamoceného Lukáše Foldu, který se v zakončení nemýlil a poprvé rozvlnil síť. Když pak ve 20. minutě nastřelil pražský obránce David Vobořil pouze brankovou konstrukci, odcházely týmy po první třetině do kabin za stavu 1:0.

Navýšit vedení se Plzeňanům podařilo hned na začátku druhého dějství. Ve středu pole vybojoval kotouč Jan Kalus, který jej na stříbrném podnose předložil Marku Princlovi. Nejproduktivnější plzeňský hráč prokázal instinkt obávaného střelce a s ledovým klidem obešel brankáře – 2:0. Ve 32. minutě předvedl povedenou individuální akci Štěpán Říha, jenž se prokličkoval mezi dvěma obránci až před Malickaye a zavěsil pod víko – 3:0. V závěru třetiny se pak Akademici dostali do přečíslení 2 na 1, které vyřešil přesnou střelou Marek Princl, pro něhož se jednalo už o druhý zásah v utkání – 4:0.

Plzeňský muž s maskou v poslední třetině nedopustil žádné drama a pomohl svému týmu dokráčet ke kýženému cíli. Pro Jonáše Štekra navíc včerejší utkání znamenalo již třetí čisté konto v rámci čtyř zápasů finálové série, čímž stanovil nový rekord ULLH. „Zlomovým okamžikem byla druhá třetina, kdy se nám podařilo vstřelit tři góly v relativně krátkém čase. Všechno to byly krásné akce. Soupeř pak v závěru polevil a třetí třetina se spíše dohrávala,“ okomentoval průběh zápasu gólman Štekr.

Západočechům v sérii pomohla i finálová zkušenost z loňské stříbrné sezóny. „Před rokem jsme byli v úplně stejné situaci, kdy jsme mohli doma slavit titul. Vedli jsme 3:1, ale proteklo nám to mezi prsty. O to více jsme dnes byli soustředění na maximální výkon po celých šedesát minut,“ zavzpomínal obránce David Prachař, pro kterého se ve čtvrtek jednalo o vůbec poslední zápas v univerzitní soutěži.

„Bylo to nesmírně náročné, z celkového pohledu jsme ale měli hru stále pod kontrolou. Myslím si, že jsme odvedli jeden z nejlepších výkonů, jaký jsme mohli,“ zhodnotil utkání trenér Akademiků Tomáš Ceperko.

Pohár Jana Palacha, který se uděluje vítězi ULLH od roku 2022, převzali Akademici z rukou rektora Západočeské univerzity v Plzni Miroslava Lávičky.