Ořechov si připomněl 81. výročí výsadku parašutistické skupiny Out Distance

foto Vzpomínková akce k 81. výročí výsadku parašutistické skupiny Out Distance u pomníku Adolfa Opálky s ukázkami vrtulníkového výsadku a výcviku české armády, 29. dubna 2021 Ořechov, Jihlavsko.

Ořechov (Jihlavsko) - Ořechov na Jihlavsku si pietní akcí připomněl 81. výročí výsadku parašutistické skupiny s krycím názvem Out Distance. Její členové se podíleli za druhé světové války na přípravách atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. ČTK to řekla starostka Ořechova Jana Divišová.

Fotogalerie

"Neměli bychom zapomenout na naši historii. A hlavně na takové zásadní události. Je velmi důležité si je připomínat a to také kvůli tomu, že už bohužel žije minimum pamětníků té doby," uvedla.

U Ořechova poblíž Telče seskočili parašutisté v březnu 1942 omylem, kvůli navigační chybě. Výsadek se plánoval o 130 kilometrů dál, u Jičína. Velitel výsadku Adolf Opálka po atentátu na Heydricha zahynul v červnu 1942 v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Další člen, Ivan Kolařík, se v bezvýchodné situaci otrávil. Třetí z parašutistů, Karel Čurda, se stal konfidentem gestapa, po válce ho popravili.

Pietní akt se konal v podobném duchu jako v minulosti. Jeho součástí byl i výsadek parašutistů z chrudimského pluku, jejichž padáky měly barvu trikolóry. V předchozích letech pietní akt většinou nevynechal současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), jenž pochází z Vysočiny. Letos se však kvůli jiným povinnostem omluvil. "Bohužel také chyběl generál Emil Boček, který letos zemřel. V minulých letech zde s námi velmi často bývali," řekla Divišová. Veterán Boček oslavil letos v únoru sté narozeniny a měsíc poté zemřel. V 16 letech odešel z nacisty obsazeného Československa. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů.

Atentát na Heydricha se stal 27. května 1942. Okamžitě po něm bylo vyhlášené stanné právo a začaly masové popravy, jen do 3. června bylo přes 13.000 lidí zatčeno a asi 700 popraveno. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 7.05.2024 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 7. května 2024

Očekáváme v 09:00 11°C

Celá předpověď