Deváťáků je moc, volných míst málo. Boj o přijetí na střední školy vrcholí

  11:58
Telefonáty rodičů, jejichž dítě se nedostalo na vysněný obor, zaměstnávají ředitele středních škol ve Zlínském kraji. Ti ještě musí vyčkat na poslední zápisové lístky, už teď ale vědí, že volných míst pro budoucí maturanty mnoho nezbude.

Přijímací zkoušky na střední škole gastronomie ve Zlíně (13. dubna 2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Mám v hlavě desítky telefonátů až zoufalých rodičů, volají k nám z celého kraje, ale i z Brna nebo Vyškova,“ popsala ředitelka Soukromého gymnázia a střední odborné školy v Kunovicích Jana Kapalková. Škola otevřela novou gymnaziální třídu a nabídla ji krátce před podáním přihlášek. S tím, že se naplní až v druhém kole, proto počítala. Před pár dny ho ukončili a mají plno.

Na zvolené školy se letos nedostali ani žáci s výborným prospěchem. „Přihlásily se nám děti, které rozhodně mají předpoklad studovat gymnázium. Psychicky to ale bylo letos náročné, tlak kolem přijímacích zkoušek byl opravdu velký,“ míní Kapalková.

Z devátých tříd totiž letos vychází silnější populační ročník, než jsme byli v minulých letech zvyklí. Letos je deváťáků ve Zlínském kraji o 570 víc než loni, což na počet středních škol není extrémní množství. Jen na Zlínsku je čtrnáct státních a šest soukromých institucí, které nabízejí maturitní obory. V celém kraji je víc než šedesát středních škol, včetně uměleckých. Statistika však neuvádí, jak jsou počty žáků rozložené v rámci regionů.

Deváťáků v kraji je nejvíc za deset let, míst na školách je ale dost

„Když vezmeme celkovou kapacitu středních škol v kraji, tak volná místa samozřejmě budou. Ale tužby a přání všech jednotlivých žáků se zřejmě nenaplní,“ zhodnotil ředitel Střední průmyslové školy v Otrokovicích Libor Basel.

Škola nabízí tři maturitní obory, a jestli na některý z nich vypíše druhé kolo, zatím jasné není. Téměř jistě to ale nebude v kombinovaném oboru mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, kde měli dvakrát větší zájem, než je kapacita. Nabízí možnost získat jak výuční list, tak i maturitu. Pro žáky je náročnější, protože musí zvládnout odborný výcvik, ale zároveň stejné množství učiva jako jiní maturanti.

„Je to ale určitě správná cesta, takto kombinované obory nabízejí i další školy, a i když to na žáky klade vyšší nároky, zájem roste,“ dodal Basel.

Rodiče s přihláškami více taktizovali

Už loni měly některé děti problém s přijetím, zejména na gymnázia ve velkých městech. Rodiče to varovalo a letos s přihláškami více taktizovali. V minulosti zájemci o všeobecné vzdělání posílali obě přihlášky na gymnázia. Letos více kombinovali a zavedená gymnázia proto evidovala zhruba stejné, nebo i nižší počty přihlášených.

Větší zájem poznaly školy v menších městech a okrajových částech kraje nebo třeba obchodní akademie. „U nás byl třicetiprocentní nárůst přihlášených. Do IT oboru jsme mohli přijmout jen jednoho ze čtyř zájemců,“ popsal ředitel Obchodní akademie v Uherském Hradišti Jiří Durďák.

Pro školy obecně to znamená přesun žáků s nejlepšími studijními předpoklady. „U nás nastala až paradoxní situace, kdy máme v oboru agropodnikání studentku, která se nedostala na gymnázium, přestože měla samé jedničky na prestižní základní škole,“ potvrdil ředitel Střední odborné školy a Gymnázia ve Starém Městě Bedřich Chromek.

Zájem je o zdravotnické školy

Také zde gymnázium naplnili a s druhým kolem nepočítají. Naopak už zmíněné agropodnikání a obor mechanik seřizovač v něm nabídli. Zájemci se mají hlásit do 22. května.

Jisté ještě není, jestli se objeví volná místa na gymnáziích ve Slavičíně a Valašských Kloboukách, kde obvykle bývají, vzhledem k umístění obou škol na periferii kraje i republiky. Pokud ano, uspokojí jen pár jedinců. V Kloboukách měli padesátiprocentní nárůst přihlášek a aktuálně ještě řeší několik odvolání.

Ve Slavičíně začnou, kvůli urychlení celého procesu, rodiče žáků přijatých na gymnázium obvolávat. Dva jiné obory už škola do druhého kola poslala, a to informační technologie a mechanik seřizovač. Přihlášky přijímá do pátku.

Jako dobrou volbu žáci vyhodnotili i zdravotnické školy. Ve Zlíně dělal přijímačky historicky nejvyšší počet zájemců, na 81 míst jich bylo 204. „Tři třídy oboru praktická sestra bez potíží zaplníme a plný bude i tříletý obor ošetřovatel,“ uvedl ředitel školy Hynek Steska. Ve Vsetíně je situace obdobná, jen s tím rozdílem, že jsou k dispozici dvě maturitní třídy.

Zájemcům o druhá kola přijímacího řízení slouží jako pomocník krajský portál zkola.cz, kde jsou aktualizované přehledy nabízených volných míst, včetně termínů přihlášení. Najdou tam jak maturitní, tak také učební obory. I u těch školy letos zaznamenaly nárůst počtu přihlášených.