Montana jako první americký stát zakázala TikTok

Guvernér Montany Greg Gianforte podepsal ve středu zákon, který zakazuje čínskou sociální síť TikTok provozovat ve svém státě, aby chránil obyvatele před údajným shromažďováním zpravodajských informací ze strany Číny. Tím se stal prvním státem USA, který zakázal populární aplikaci pro krátká videa.

Montana přijme opatření, které zakáže nabízení aplikace TikTok prostřednictvím obchodů Google a Apple ve svém státě. Nicméně, nebudou ukládány žádné sankce jednotlivcům, kteří stávající aplikaci používají. Tento zákaz by měl nabýt účinnosti od 1. ledna 2024 a je pravděpodobné, že se setká s právní reakcí, uvedla agentura AP.

Společnost TikTok, která je vlastněna čínskou technologickou firmou ByteDance, neodpověděla na dotaz agentury Reuters ohledně možných právních kroků v souvislosti s novým zákonem.

TikTok již dříve vydal prohlášení, ve kterém vyjádřil názor, že nové opatření "porušuje práva obyvatel Montany podle prvního dodatku tím, že neoprávněně zakazuje TikTok". Zároveň uvedl, že bude i nadále hájit práva svých uživatelů v Montaně i v jiných částech světa.

TikTok, který má více než 150 milionů amerických uživatelů, čelí rostoucímu tlaku amerických zákonodárců a státních úředníků, kteří usilují o celostátní zákaz aplikace kvůli obavám z potenciálního vlivu čínské vlády na tuto platformu.

Aplikace se stala velmi oblíbenou u dospívajících. Podle Pew Research Center používá TikTok 67% amerických dospívajících ve věku 13 až 17 let a 16% všech dospívajících uvádí, že aplikaci používají téměř neustále. TikTok uvedl, že „velká většina“ jeho uživatelů je starší 18 let.

Guvernér Montany Gianforte uvedl, že zákon podporuje "naši společnou prioritu chránit obyvatele Montany před dohledem čínské komunistické strany". Také zakázal používat na vládních zařízeních veškeré sociální sítě, které shromažďují nebo poskytují osobní údaje zahraničním nepřátelům.

TikTok opakovaně popřel, že by kdy sdílel data s čínskou vládou, a řekl, že by tak neučinil, kdyby byl požádán.

Montana, která má něco málo přes 1 milion lidí uvedla, že TikTok může čelit pokutám za každé porušení a dalším pokutám ve výši 10 000 dolarů za den, pokud zákaz poruší.

„Tímto zákazem guvernér Gianforte a zákonodárný sbor v Montaně pošlapali svobodu projevu stovek tisíc obyvatel Montana, kteří tuto aplikaci používají k vyjádření se, shromažďování informací a vedení svého malého podnikání ve jménu protičínských nálad,“ uvedl ve svém prohlášení politický ředitel ACLU v Montaně Keegan Medrano.

Aplikace TikTok, která je vlastněna čínskou společností ByteDance, je předmětem zvýšeného zájmu a regulace ze strany vlád a regulačních orgánů v několika zemích z důvodu obav ohledně možného využití této aplikace čínskou vládou k sběru uživatelských dat a prosazování jejích vlastních zájmů. Členové takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky Spojených států, Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady, již rozhodli o zákazu používání TikToku na vládních zařízeních. Podobné opatření oznámily také Belgie, Francie a Evropská komise. V České republice byl například Poslaneckou sněmovnou zakázán provoz TikToku na všech oficiálních zařízeních a zároveň bylo doporučeno odstranění této aplikace i z osobních zařízení.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Montana, USA TikTok

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 21 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy