Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Zelenskyj nečekaně přijel do Arábie: Šejkům včetně syrského diktátora líčil ruské hrůzy

Aktualizováno -
19. května 2023
21:59
Autor: ČTK, Mii - 
19. května 2023
07:35

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes nečekaně přijel na summit Ligy arabských států (LAS) do saúdskoarabské Džiddy, jehož se poprvé od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 účastní i syrský prezident Bašár Asad, spojenec Moskvy. Zelenskyj na summitu vyzval k podpoře svého mírového plánu pro Ukrajinu a uvedl, že některé země, i z arabského regionu, zavírají oči před zločiny Ruska.

„Bohužel jsou ve světě tací, a jsou i zde mezi vámi, kteří zavírají oči před nelegálními věznicemi a anexemi. A já jsem tady proto, aby si každý mohl udělat upřímný náhled na situaci bez ohledu na to, jak silný vliv se snaží mít Rusko,“ řekl na summitu v Džiddě Zelenskyj podle agentury AFP.

Zelenskyj také vyzval arabské lídry, aby podpořili jeho desetibodový mírový plán. V něm trvá mimo jiné na návratu všech ukrajinských území, které Rusko obsadilo, na reparacích za válečné škody způsobené ruskou invazí a na vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil ruské válečné zločiny. Takové návrhy ale Moskva odmítá.

Ukrajinský prezident také po příjezdu do Saúdské Arábie napsal na síti Telegram, že chce s arabskými lídry hovořit i o ochraně ukrajinských muslimů, včetně krymských Tatarů. Ty čelí na Krymu represím po ruské anexi tohoto území v roce 2014. Zelenskyj také předtím na twitteru napsal, že jeho první cesta do Saúdské Arábie má za cíl „posílit bilaterální vztahy a vztahy Ukrajiny s arabským světem“.

18:47
Dnes

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj upozornil, že ukrajinská armáda pozoruje hromadění a přeskupování ruských vojsk u Charkova, druhého největšího města Ukrajiny vzdáleného jen asi 30 kilometrů od ruské hranice. Charkov se v posledních měsících stává častým terčem vzdušných útoků a podle Ukrajiny se Rusové toto město s 1,3 milionu lidí snaží učinit neobyvatelným.

„V nejvíce ohrožených oblastech byla naše vojska posílena dělostřelectvem a tankovými jednotkami,“ uvedl Syrskyj.

Nový pozemní útok z Ruska naopak podle armádního velitele nyní nehrozí v Sumské a Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

Novinář Sergej Kalenin je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Konstantin Gabov je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Konstantin Gabov je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Sergej Kalenin je ve vazbě (28. 4. 2024).
15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

Zobrazit celý online

Podle televize Al-Arabíja je účast Zelenského jako čestného hosta summitu součástí snahy Rijádu zprostředkovat mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, což dnes také potvrdil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Rijád se už dříve několikrát nabídl jako prostředník pro mírové rozhovory a loni sehrál roli při vyjednání propuštění desítky bojovníků různých národností z ruského zajetí.

Saúdská Arábie ve válce Ruska na Ukrajině udržuje neutrální postoj, poskytla už ale Kyjevu humanitární pomoc. Dohodu o ní podepsal v únoru v Kyjevě saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán Saúd. Loni na podzim také Zelenskyj telefonicky hovořil s korunním princem bin Salmánem.

O stíhačkách s Bidenem

O víkendu se Zelenskyj přesune na summit vyspělých zemí G7 v Hirošimě v Japonsku. Potvrdila to jeho prezidentská kancelář. „V nadcházejících dnech“ se setká i se svým americkým protějškem Joem Bidenem, napsala agentura Unian s odkazem na šéfa Zelenského kanceláře Andrije Jermaka.

S Bidenem se bude Zelenskyj diskutovat nejen o vzniku mezinárodní koalice pro dodávky stíhaček F-16, ale i o „mnoha dalších tématech“, řekl bez dalších detailů Jermak.

Katarský emír kvůli Asadovi odjel

Arabští lídři mají na summitu diskutovat také mimo jiné o ozbrojeném konfliktu v Súdánu, nárůstu střetů v Izraeli mezi tamní armádou a palestinskými radikály či oficiálně potvrdit návrat Sýrie do LAS. Začátkem tohoto měsíce se ministři zahraničí LAS rozhodli obnovit Damašku členství, pozastavené v roce 2011 kvůli potlačování protivládních protestů v Sýrii Asadovým režimem.

Proti normalizaci vztahů s Damaškem jsou ale Katar, Kuvajt či Maroko. Například Katar ale uvádí, že nebude blokovat konsensus. Obnovení vztahů arabských zemí se Sýrií se nelíbí ani Spojeným státům. „Nemyslíme si, že by Sýrie měla být přijata zpět do LAS,“ řekl novinářům mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel. Dodal nicméně, že USA mají „několik společných cílů“ v této věci, například vydání amerického novináře Austina Tice, který zmizel v Sýrii v roce 2012. Jeho rodina i americká administrativa tvrdí, že je stále v syrském zajetí a že tamní vláda může zajistit jeho propuštění.

Asadovi se dnes na summitu přesto dostalo vřelého přivítání, včetně objetí od saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.

Syrský diktátor Bašár Asad na summitu Ligy arabských států (LAS) (19.5.2023) Syrský diktátor Bašár Asad na summitu Ligy arabských států (LAS) (19.5.2023) | Reuters

V projevu Asad poznamenal, že Sýrie do arabského světa patří. Zároveň nepřímo kritizoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který podpořil syrské rebely a vyslal tureckou armádu do části severní Sýrie. V této souvislosti Asad hovořil o „nebezpečí rozpínajícího se osmanského myšlení“.

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřil naději, že návrat Sýrie do LAS ukončí krizi v Sýrii. Doplnil, že Saúdská Arábie nedopustí, aby se blízkovýchodní region proměnil v oblast konfliktů, a dodal, že po bolestných letech bojů nastala nová etapa.

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který v roce 2018 označil Asada za válečného zločince, naopak před Asadovým projevem odjel. Syrská státní tisková agentura uvedla, že si emír s Asadem před zahájením summitu potřásl rukou a že spolu krátce hovořili. Katarská média to ale podle Reuters nezmínila.

Video  Nečekaná návštěva amerického prezidenta Joea Bidena V Kyjevě (20.2.2023)  - Profimedia
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa