Slováci se trápili s brankářem Šutovem a podlehli na nájezdy Kazachům. Postup do play-off se jim vzdálil

Hokejisté Slovenska si zkomplikovali šance na postup do play-off mistrovství světa, v základní skupině nestačili na Kazachstán, kterému podlehli po nájezdech 3:4. Tým Craiga Ramseyho nezvládl roli favorita především ve druhé třetině, kde třikrát inkasoval a následně musel skóre dotahovat. Hrdinou Kazachů se stal brankář Andrej Šutov, který chytil 48 střel a dva nájezdy.

Video Riga (Aktualizováno: 22:11 19. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář Andrej Šutov zasahuje proti Liboru Hudáčkovi

Brankář Andrej Šutov zasahuje proti Liboru Hudáčkovi | Zdroj: Profimedia

Přes vlažný start do zápasu se favorité ujali v první třetině vedení. Patrik Koch natáhl od modré a i s přispěním teče soupeře otevřel skóre.

Slováci nastoupili do druhé třetiny aktivně, ale odměnou jim byly rovnou tři facky před vlastní brankou. Jeden z obránců zblokoval slovenský projektil za cenu vlastního zranění, Kazaši ujeli do protiútoku a ten zakončil Roman Starčenko. Ihned po rozehrávce téměř zaskočil nepozorné favority Savickij.

Kouč Craig Ramsey, který vedl tým v rekordním 123. zápase, byl svědkem hororové třetiny, jeho tým inkasoval především kvůli své nedisciplinovanosti. V rozmezí několika minut byli vyloučeni Tamáši a Regenda a Kazaši obě přesilovky dokázali proměnit. Nejprve se tvrdou ránou trefil Valerij Orechov, na 3:1 záhy zvýšil po kolapsu slovenské obrany Jevgenij Rymareev.

Obléhání Šutova

Naopak své dvě přesilovky Slovensko nevyužilo, kazašský gólman Šutov je vzal pouze jako záminku pro navýšení počtu svých zákroků. Přestože asijský celek zatím na góly v oslabení trpěl, v pátečním zápase se držel.

I ve třetí části zápasu dělal kazašský blok vše možné i nemožné, aby se ubránil. Při další slovenské přesilovce už byl gól velice blízko, ale po neuvěřitelných blocích a zákrocích Šutova puk za čárou neskončil.

Přesto se na středoevropský tým usmálo konečně štěstí. Hrivík poslal puk skvělou uličkou a Richard Pánik si blafákem vychutnal Šutova. Unavení Kazaši bránili už v hlubším bloku a výjimečně se snažili o výpady na bránu Hlavaje. Právě on fantasticky zasáhl proti Šestakově zakončení do odkryté sítě.

Hru nervů nakonec 3 minuty před koncem rozčísl Pavol Regenda. Mladý útočník si najel do pásma soupeře a po rychlém manévru ukázkově napálil puk za Šutova, úhlavního slovenského nepřítele večera. Ten i po vyrovnávacím gólu dále deptal útočníky, v základní hrací době si připsal 46 zákroků.

Ani hektické prodloužení, které se hrálo bez přerušení, rozhodnutí nepřineslo a šlo se do nájezdů. V těch vyučovali Kazaši. Proměnili totiž všechny čtyři nájezdy, ke kterým se dostali, a slaví v souboji se Slovenskem obrovsky důležitý bod v boji o čtvrté místo. Slovensko už nemá postup ve svých rukou.

Mistrovství světa (PLATNÉ K 19. 5. 2023)

Výsledky mistrovství světa v hokeji

Kazachstán - Slovensko 4:3 po sam. náj. (0:1, 3:0, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Starčenko (Rymarev, S. Danijar), 25. Orechov (N. Michajlis, Starčenko), 26. Rymarev (N. Michajlis, Starčenko), rozhodující nájezd Rymarev - 15. P. Koch (Hrivík), 49. Pánik (Hrivík, P. Koch), 57. Regenda (Hrivík, Ivan). Rozhodčí: Hürlimann (Švýc.), Bloski - Wyonzek (oba Kan.), Davis (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 3670.

Rakousko - Německo 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. B. Wolf (Schneider, Rossi), 54. Haudum (Wukovits, M. Huber) - 5. Sturm (Ehl, Niederberger), 17. Tuomie (Stachowiak, J. Müller), 34. Stachowiak (Schütz, M. Müller), 59. Sturm. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Sewell (Brit.) - Mackey (Kan.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 0:2. Bez využití. Diváci: 7451.

bac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít