Díky rodičům světoběžníkům žil Jan Franc v mládí v Africe a projel celou Evropu v době, kdy ostatní nemohli
Jan Franc působí jako učitel na základní škole v Českých Budějovicích. Zároveň má za sebou sportovní kariéru a také se věnuje hudbě. Se skupinou Folkšok vyhrál dokonce před časem plzeňskou Portu. I když je rodilým Jihočechem, část mládí strávil v Africe.
„Naši byli světoběžníci a já jsem se s nimi dostal všude možně. Dokonce jsem žil v mládí v Maroku, kde byl táta šéfem sanatoria. Dostal i za zásluhy při léčení tuberkulózy medaili od krále Hasana II.,“ vysvětluje.
Kromě Afriky s rodiči dobře poznal také Evropu. „Táta znal lidi prakticky po celé Evropě. My jsme vůbec nejezdili po hotelích, ale jezdili jsme po známých, třeba jedny prázdniny jsme strávili u známého, který vlastnil vinice. Takhle jsme projeli celou Evropu, takže já jsem užil velmi zajímavé mládí. Myslím, že jsem se podíval tam, kam to v tehdejší době bylo pro ostatní nemožné,“ dodává.
Tatínek Jana France byl oblíbeným lékařem, ale kamarádi mu záviděli hlavně povolání maminky. Vystudovaná učitelka totiž pracovala jako provozní v budějovické vinárně, kde to opravdu žilo.
Jan Franc je učitelem základní školy, sportovcem, muzikantem a otcem tří dětí. Sám se naučil hrát na kytaru a založil s kamarády kapelu. Zažil úspěchy i pády. O všem je zvyklý mluvit otevřeně a bez patosu, jak se můžete přesvědčit při poslechu rozhovoru z cyklu Jihočeši.
Související
-
Potápění v tajuplném dole nadchlo budějovického plavčíka a instruktora Richarda Mičana
Má rád dobrodružství a láká k němu další podobně založené lidi. Richard Mičan pracuje jako plavčík na českobudějovické plovárně, ale je také instruktorem potápění.
-
Nikdy jsem nebyl v kempu, všechny noci jsem prospal venku nadivoko, vypráví cestovatel Jan Helm
Od 90. let podniká cesty po Evropě. Na kole. Jihočech Jan Helm tak dojel třeba do Skandinávie, Itálie, na Balkán či Pyrenejský poloostrov. Najezdil desetitisíce kilometrů.
-
Na mnoho jihočeských skal vylezl mezi prvními Rudolf Vaclík. Pomáhal vytvářet cesty pro horolezce
Rudolf Vaclík patří k zakladatelům jihočeského horolezení. Má pět oficiálně zaevidovaných prvovýstupů, například na skálu Barevka u Krumlova trasou Karbunkulový hřeben.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.