Čtvrtek , 25. 04. 2024

Marek

Rostlinné kmenové buňky využívají sílu přírody. Pochází z jabloně, která téměř vyhynula

Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
kmenové buňky
Příroda je mocná čarodějka.

25. 05. 2023

25. 05. 2023

Vývoj nejde zastavit a tak všude kolem nás se dnes a denně objevují novinky, které představují průlom v jednotlivých oblastech. Samostatnou kapitolou je i beauty sekce, jejíž hvězda jen tak nezeslábne. A tak jasně, kdo by nechtěl mít obličej bez vrásek, vypadat pořád krásně jako ve dvaceti a chlubit se zdravě vyhlížející pletí? Na to konto pochopitelně reagují nejen výrobci různých přístrojů, ale také kosmetiky. Ostatně je to už nějaký ten čas, kdy světlo světa spatřily kmenové buňky, o kterých nikdo v té době neměl ani tušení, a přitom se zdálo, že jsou díky svým účinkům tak bezchybné. I dnes mají stále větší a širší potenciál a je velmi pravděpodobné, že se časem posunou zase o level výš.

Jak se rostlinné kmenové buňky pěstují?

Rostlinné kmenové buňky se obvykle vyrábějí v laboratořích, kde jsou drženy v kontrolovaných podmínkách bez zásahu pesticidů, znečištění nebo jiné ekologické zátěže. To zajišťuje, že extrahované kmenové buňky jsou tak čisté, jak jen mohou být. Z tohoto důvodu také jsou mnohem udržitelnější, než jak je tomu u tradičních metod – spotřebovává se totiž méně vody a vzniká podstatně menší procento odpadu.

Kmenové buňky z rostlin jsou považovány za „dediferencované“, což znamená, že jim byly odstraněny jejich specializované vlastnosti. Normálně by totiž tyto vlastnosti buňce řekly, aby vyrostla do kořene, stonku nebo listu. Namísto toho se tyto kmenové buňky pěstují ve velkých suspenzních komorách, kde rostou v masách a shlucích místo řetězců. Toto shlukování totiž vede ke změnám v genetických vlastnostech buněk, z nichž výzkumníci shromáždí nejvíce proliferující buňky pro další kultivaci.

Kromě toho, že jsou geneticky jedinečné, mají rostlinné buňky kromě rychlého růstu a množství antioxidačních sloučenin také schopnost sebeobnovy. Díky tomu jsou vysoce žádané v kosmetickém průmyslu a spoustu ohlasů si získávají i u těch, kteří je již vyzkoušeli. Ingredience získané z běžně pěstovaných rostlin jsou však často omezeny problémy se sklizní a dostupností. Přesto, protože rostlinné kmenové buňky jsou kultivovány v laboratořích, tyto problémy nejsou překážkou. Navíc odborníci jsou schopní regulovat kvalitu rostlinných kmenových buněk takovým způsobem, že svým zákazníkům vždy zaručí jen to nejlepší.

K TÉMATU  Tajemství bronzové pokožky bez sluníčka? Odpověď zní vosk!

Kde najdeme jejich prvopočátky?

Příběh rostlinných kmenových buněk se poprvé začal psát u švédské jabloně z 18. století. Jablka z odrůdy zvané Uttwiler Spätlauber byla jedinečná v tom, že i když ještě rostla na stromě, vykazovala téměř nadpřirozené samoléčebné schopnosti. Při poškození došlo k rychlé regeneraci jejich slupky, zatímco jiná jablka by byla značně poničená a trvale poškozená. Této neobvyklé omlazovací schopnosti si vědci všimli až v době, kdy bylo téměř pozdě. Odrůda jablek Uttwiler Spätlauber totiž byla téměř vyhynulá, v té době už rostlo méně jak dvacet stromů, což bylo zoufale málo. I tak se ale povedlo a rostlinné kmenové buňky byly o pár let později na světě.

Jak fungují rostlinné kmenové buňky?

Aby bylo jasno, rostlinné kmenové buňky nejsou skutečnými živými kmenovými buňkami, ale spíše tím, co se v nich nachází (tedy takzvané aka extrakty). Rostlinné kmenové buňky v produktech tedy nejsou technicky živé, ale to neznamená, že nepůsobí jak slibují. Ve skutečnosti nabízí mnoho pozitivních viditelných účinků – především snižují výskyt vrásek, tmavých skvrn a zarudnutí.

Celkově mohou rostlinné kmenové buňky a extrakty obsažené v produktech docílit zdravěji vypadající pleti. V kombinaci s lidskými kmenovými buňkami vědci zároveň zjistili, že jablečné buňky mohou nejen zvýšit celkovou přirozenou produkci kmenových buněk, ale mohou také podpořit hojení pokožky, která trpí vráskami, striemi či poškozením vlivem slunce.

jabloň
Příběh rostlinných kmenových buněk se začal psát díky švédské jabloni.

Jaké rostliny se používají?

Zatímco rostlinou, která zahájila většinu výzkumů, byla právě švédská jabloň, pro extrakci rostlinných kmenových buněk se používá velké množství ovoce, květů, zeleniny a dalších rostlin. Jedná se zejména o rajčata, šeřík, bobulovité plody, řasy, hroznová semena či zázvor, které patří mezi vegetaci poskytující rostlinné kmenové buňky. Mnoho z nich má obvykle různé výhody. Například výtažky z kmenových buněk zázvoru prokázaly jakýsi zmatňující efekt, který zmenšuje póry, zatímco extrakty ze vzácné švýcarské jabloně Uttwiler Spätlauber jsou účinné proti vzniku očních vrásek.

K TÉMATU  Vlasové trendy 2022: Už jste slyšely o "money piece"?

Aktuálně se podle všeho jednou z nejslibnějších rostlin, která se nyní používá v různých výzkumech, jeví Leontopodium alpinum (Plesnivec alpský). Tato rostlina obsahuje extrémně silné protizánětlivé vlastnosti, stejně jako řadu různých antioxidantů. Při použití v testovacích laboratořích se navíc prokázalo, že kmenové buňky z plesnivce podporují tvorbu kolagenu a redukují hloubku vrásek, stejně tak snižují viditelné projevy způsobené sluncem a stárnutím.

Jaké jsou výhody kmenových buněk? 

  • Pomáhají vyhlazovat vzhled pokožky
  • Podporují plnější a zdravější vzhled pokožky
  • Sjednocují barevný tón pokožky
  • Udržují hydrataci po delší dobu během dne
  • Snižují výskyt vrásek, tmavých skvrn a velkých pórů
  • Zlepšují hyperpigmentaci a snižují riziko poškození pleti sluncem
  • Zpomalují stárnutí pokožky

Čím více času je věnováno výzkumu kmenových buněk z různých druhů květin, keřů a stromů, tím víc se neustále nacházejí další příznivé účinky a zdokonaluje se také jejich použití v kosmetických produktech. Dnes je k dispozici řada rostlinných výtažků, které dokážou pomáhat aknózní pleti, chránit jemnou pokožku před poškozením UV zářením a oxidačním stresem, podpořit buněčnou reprodukci i tvorbu kolagenu. 

Jak se kmenové buňky budou vyvíjet v budoucnosti?

Pokračující studie na rostlinných kmenových buňkách už nyní ukazují mnoho příznivých výsledků. Do budoucna však chtějí odborníci využívat proti stárnutí i živé rostlinné kmenové buňky, což je v tuto chvíli nemožné. Odhaduje se, že pokud kmenové buňky budou živé, měly by přinášet ještě víc výhod proti stárnutí. Otázkou ale je, jak se vyřeší způsob, aby účinné látky mohly pronikat co nejhlouběji do pokožky. Je zřejmé, že je třeba dalších výzkumů, ovšem už teď vše vypadá velmi slibně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kmenové buňky: Účinný pomocník v kráse nebo klamavý trend?

Třicet, čtyřicet, padesát. Co platí na vrásky v každém věku

Zdroje článku:
https://imageskincare.com/blogs/skincare-blog/5-things-you-need-to-know-about-stem-cells-in-skin-care
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.
Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?
Vánoční stromek získává ve většině českých domácností jednou ročně opravdu výraznou roli, protože obzvláště pro naše nejmenší je symbolem splněných přání a naděje. Je tedy potřebné jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak vybrat vánoční stromek, aby byl dokonalou ozdobou jakéhokoli prostoru, najdete v následujících řádcích.
Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?

Výběr článků

Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.

Nepřehlédněte

Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek