Liga Portugal - souhrn 34. kola: Benfica po čtyřech letech získala titul

26.05.2023, 22:02, aktualizováno 27.05.2023, 23:24
Komentáře a souhrny
Oslavující Gonçalo Ramos (© AFP)

Benfica přehrála Santa Claru a udržela se na prvním místě dva body před Portem, které nezaváhalo s Vitórií. "Orli" se z mistrovského titulu radují po čtyřech letech. Braga porazila Paços Ferreira a zahraje si kvalifikaci Ligy mistrů. Sporting otočil nepříznivě se vyvíjející zápas na půdě Vizely, přesto se neposune ze čtvrtého místa...

FC Porto - Vitória SC Guimarães 3:0

27.05.2023 19:00

Góly: 8. Mehdi Taremi, 32. Otávio, 39. Evanilson

Zázrak se nekonal. Porto sice splnilo vlastní povinnost a porazilo doma očekávaně Vitórii, ale Benfica v souběžně hraném utkání neměla rovněž větší problémy se Santa Clarou, a tak trofej z Primeira Ligy se nakonec udělovala právě v Lisabonu. Domácí ztratili celkem dva body na prvenství, hosté naopak po prohře spadli na šesté místo za Aroucu, která vyhrála v Portimau.

Horší vstup do zápasu si snad hráči Vitórie ani nemohli naplánovat. Už ve 2. minutě totiž sudí Artur Soares Dias tasil ze své kapsy červenou kartu pro Tomáse Händela, který ostře zaskluzoval do Uribeho. Jednoznačně ohrozil zdraví domácího záložníka, kterého trefil podrážkou kopačky, a po pár okamžicích od úvodního hvizdu se tedy pakoval ze hřiště.

A jen o pár minut později Porto přetavilo přesilovku ve vedoucí branku. Pepe Aquino podnikl výpad přes půl hřiště po levé straně, zatáhl balón do vápna až k brankové čáře, a protože z úhlu by na brankáře Bruna Varelu asi těžko vyzrál, předložil ho dozadu na lépe postaveného Taremiho, který pohotově zacílil pod břevno.

Pár minut nato mohl náskok navýšit Evanilson, který si umně zpracoval míč, ač byl otočen zády k bráně, následně však ze skluzu zamířil po zemi do zámezí. Síť následně dokázal rozvlnit Pepe Aquino, konkrétně v 11. minutě, jeho trefa každopádně nemohla být uznána pro ofsajd. Podle dostupné techniky se přitom jednalo o nedovolené postavení o pouhých deset centimetrů.

Obecně měli domácí tohle střetnutí plně pod vlastní kontrolou a druhý gól po několika dalších neproměněných šancích zaznamenali ve 32. minutě. Galeno si vyběhl od levé lajny blíže do středu, následně předložil přihrávku na hranici šestnáctky, odkud přízemní zakončení od jeho spoluhráče Otávia skončilo přesně ve spodním rohu brány.

Do přestávky Dragoes definitivně rozhodli o svém vítězství, ve 39. minutě se do brankových statistik zapsal rovněž Evanilson, jenž zacílil přesně po pobídce od Taremiho. Nicméně konečný úspěšný výsledek měl stejně hořkou pachuť, z Lisabonu totiž do Porta docházely jen nepříznivé zprávy. Ve druhé půli si domácí vytvářeli ještě další možnosti pro skórování, ty však již další změnu stavu nepřinesly.

Více informací k zápasu

GD Chaves - Boavista FC 1:4

27.05.2023 16:30

Góly: 46. Héctor Hernández - 37. Sébastian Pérez, 42. Róbert Boženík, 62. Róbert Boženík, 81. Gaius Makouta

Pět branek a hned tři červené karty. Taková byla bilance sobotního zápasu portugalské nejvyšší soutěže mezi Chavesem a Boavistou. Portský celek byl díky čtyřem zásahům úspěšnější, což domácí neunesli a v průběhu přišli o tři vyloučené hráče.

Hosté měli první velkou šanci po jedenácti minutách, ale centr Mangase z levé stranu do šestnáctky nepřetavil ve vedoucí gól Makouta. Na druhé straně vyzkoušeli pozornost brankáře Goncalvese dalekonosným pokusem, ovšem jen do středu branky. Chvíli na to obdobně pálil Agra.

Ve 37. minutě se poprvé slavilo. Makouta našel přesnou přihrávkou před brankou volného Pereze a ten bez váhání zařídil Boavistě zasloužené vedení. O pár minut později se Boavista dočkala i druhého gólu, když centr Agry našel ve vápně neomylně hlavu Boženika - 2:0.

Chavesu se první půle nepovedla, ale na začátku druhého poločasu vstřelil rychle kontaktní gól. Goncalves pouze vyrazil střelu Cruze a s dorážkou Hernandeze už nemohl nic dělat. Po hodině vedla Boavista zase o dva góly a Chavesu se začala hra nejen rozpadat, ale ještě k tomu domácím ujížděli nervy. Boženik skóroval po průnikové přihrávce na ofsajdové hranici a takový stav Chaves kousal jen těžko. V 66. minutě uviděl za faul žlutou kartu Guimares, ale po verbální reakci hráče následovala i červená.

A nervy domácím tekly dál. O tři minuty později viděl druhou žlutou kartu Sousa a to znamenalo, že Chaves už dohrával bez dvou hráčů. A nebylo to všechno. V 81. minutě se zaskvěl parádní ranou do horního rohu Makouta a Boavista vedla na hřišti soupeře už 4:1. Vzápětí padl do sítě Chavesu i pátý gól, ale zdvižený praporek radost překazil.

O vítězi už bylo dávno jasno, přesto se na hřišti dál děli zajímavé věci. Abass byl za úder do obličeje třetím vyloučeným hráčem Chavesu. Boavista i díky tomu neměla problém a tým z první poloviny tabulky hladce porazila.

FC Vizela - Sporting CP 1:2

26.05.2023 22:15

Góly: 6. Milutin Osmajić - 20. Gonçalo Inácio, 85. Ivanildo Fernandes (vl.)

Hráči Vizely zakončili letošní působení před vlastními fanoušky proti favorizovanému Sportingu a i přes nadějný začátek nakonec prohráli nejtěsnějším poměrem 1:2, rozdílový gól si dali sami zhruba deset minut před závěrečným hvizdem. Domácí zakončí tento ročník na jedenáctém místě se čtyřiceti body, lisabonský soupeř dohromady posbíral čtyřiasedmdesát bodů a čtvrtá pozice mu zaručuje skupinovou fázi Evropské ligy pro nadcházející sezónu.

Outsider tohoto sobotního utkání dokonale zaskočil rivala již po necelých šesti odehraných minutách, neboť po rychlém brejku a fantastické kolmici Kika Bondosa předvedl úchvatné sólo téměř z poloviny hřiště Milutin Osmajić a tvrdou ranou z hranice šestnáctky překonal brankáře Israela. Sporting však od této chvíle přidal a doslova uzamkl svého soupeře na jeho vlastní polovině, vyrovnání se dočkal přesně po dvaceti odehraných minutách.

Po rohovém kopu z levé strany v podání Poteho vyskočil v brankovém území nejvýše do vzduchu Gonçalo Inácio a jemnou tečí hlavou nasměroval míč přímo k pravé konstrukci kolem dívajícího se gólman Buntiće. Vizela se od této chvíle prakticky jen bránila a téměř k ničemu se nedostávala, avšak zhruba pět minut po změně stran znovu mohla jít do velmi překvapivého vedení.

Tentokráte se na pravé straně uvolnil aktivní Kiko Bondoso a posílal před branku střílenou přihrávku, se kterou si však defenziva Sportingu dokázala poradit. Hosté v následujícím průběhu měli míč pod kontrolou a soupeři ho prakticky nepůjčovali, nicméně Buntić prakticky neměl žádnou práci. Rozuzlení přišlo až v 85. minutě, kdy po chybné rozehrávce Vizely poslal Paulinho balón před branku a bránící Ivanildo Fernandes ho ve snaze odkopnout do bezpečí nešťastně umístil do vlastní sítě.

Rio Ave FC - FC Famalicão 2:2

26.05.2023 20:00

Góly: 70. Emmanuel Boateng, 81. Ronan - 10. Rúben Lima, 12. Alexandru Dobre

Famalicão skvěle vstoupilo do svého závěrečného zápasu tohoto ročníku a po necelé čtvrthodině hry vedlo o dvě branky, ovšem poté byl vyloučen Zaydou Youssouf a oslabení hosté dvoubrankové manko neudrželi, protože nováček soutěže srovnal stav dvěma trefami v závěrečných dvaceti minutách. Rio Ave tak s největší pravděpodobností zůstane na aktuální dvanácté pozici se čtyřiceti body, Famalicão má na kontě o čtyři body více a bude čekat, jestli mu to stačí na konečnou osmou pozici.

Svěřenci trenéra Joãa Pedra Sousy začali bez jakýchkoli zábran a hned svou první větší možnost přesně po deseti odehraných minutách přetavili ve vedoucí gól. Prosadit se dokázal Rúben Lima, jenž po skvělé práci a následném centru Mihaie Dobreho z pravého křídla hlavičkoval do země a jeho oblouček se štěstím zapadl na brankáře Jhonatana přímo k protější konstrukci. Neuběhly ani další dvě minuty a rozdíl ve skóre byl dvoubrankový.

Tentokráte měl přesnou mušku aktivní Dobre, který po rychlém brejku využil přesného pasu Colombatto a elegantní "rybičkou" zblízka nemohl minout zcela odkrytý prostor tří tyčí. Famalicão si však výrazně zkomplikovalo svou situaci ve 29. minutě, když Youssouf nevybíravým způsobem přišlápl kotník Gugy a rozhodčí Carlos Macedo mu po přezkoumání videozáznamu udělil přímou červenou kartu.

Hosté i v deseti byli zpočátku lepší a ohrožovali Jhonatana, jenomže postupem času jim začali docházet síly a Rio Ave vykřesalo naději na bodový zisk v 70. minutě. O snížení se postaral Emmanuel Boateng, jelikož si seběhl před hranici brankového území na centr od Sávia a prudkou hlavičkou zblízka překonal plachtícího gólmana Zlobina. O jedenáct minut později uzavřel gólový účet brazilský forvard Ronan, neboť ten vyrovnával na konečných 2:2 pohotovou hlavičkou z osmi metrů přímo pod břevno.

CS Marítimo
Góly: 15. Alejandro Marqués Méndez, 80. Joãozinho, 83. Yusuf Bamidele - 69. Cláudio Winck (pen.)