Krátká trať v Jeseníkách - Křivda a Kosová

27.5.2023 Petr Klimpl

Třetí kolo Českého poháru, krátkou trať v Přemyslově, vyhráli Tomáš Křivda a Denisa Kosová.

Český pohár a žebříček A pokračoval v sobotu třetím kolem (současně tam začal i žebříček B-Morava), celkem bylo na startu 1100 závodníků. Pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk závod v terénu, kde dosud žádný orienťák nebyl. Centrum bylo ve Ski areálu Přemyslov (Loučná nad Desnou). Mapu připravili Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů. V elitních kategoriích byli na startu všichni naši nejlepší, stejně jako v kategoriích juniorů a dorostu.

Krátká trať proběhla za slunečného jarního počasí v prostoru Sklenský vrch, Tři kameny, SV svah Jelení skalky. V terénu bylo množství uměle vytvořených kupek různých tvarů, byly tam prameniště a bažinky, porost byl hodně různorodý. V části prostoru se nacházely skalní útvary a kamenná pole v prudkém svahu. Tratě na mapě Tři kameny postavila trojice Zdeněk Janů ml., Dominik Gedeon a Jakub Jílek.

V mužské elitě vedl do sedmé kontroly Miloš Nykodým (ZBM), po jeho chybě na osmou kontrolu ho ve vedení vystřídal další z favoritů Vojtěch Král (SSU), na 15. kontrole se ale do čela dostal největší favorit Tomáš Křivda (CHC) a řadou nejrychlejších mezičasů si v závěru vybojoval slušný náskok v cíli před vyrovnaně běžícím Martinem Roudným (LPU). Křivda porazil Roudného o 1:46 min., třetí Nykodým byl jen o sekundu za Roudným. Čtvrté místo obsadil Král s dvouminutovou ztrátou, pátý Jan Petržela (PHK) a šestý Vojtěch Sýkora (LCE) měli na vítěze ztrátu přes tři minuty.

9. Kubelka Tomáš            LPU9307 E OK Lokomotiva Pardubice  36:30   + 3:48
 10. Minář Marek              ZBM9444 R SK Brno Žabovřesky       37:01   + 4:19
 11. Hájek Kryštof            TUR0212 E OOB TJ Turnov            37:05   + 4:23
 12. Rusý Tomáš               KAM9301 R OK Kamenice              37:47   + 5:05
 13. Škvor Ota                KAM9900 R OK Kamenice              37:54   + 5:12
 14. Coufal Jáchym            ZBM0200 R SK Brno Žabovřesky       38:14   + 5:32
 15. Kamenický Matěj          LPU9036 E OK Lokomotiva Pardubice  38:19   + 5:37

V dámské elitě se na prvních třech místech umístily největší favoritky Denisa Kosová (PHK), Tereza Janošíková (SSU) a Vendula Horčičková (LCE). První tři kontroly vedla Janošíková, na čtvrté kontrole ale udělala minutovou chybu, do čela se dostala Kosová a už před sebe nikoho nepustila a v cíli měla náskok před druhou Janošíkovou 1:26 min., třetí Horčičková měla odstup za vítězkou 104 sekund. Čtvrtá skončila Barbora Chaloupská (PHK) s odstupem dvě a půl minuty, pátá Jana Peterová (LPU) a šestá Tereza Čechová (KAM) měly ztrátu přes tři minuty.

15. Vandasová Adéla          PHK0255 E OK 99 Hradec Králové     37:30   + 5:48

V juniorských kategoriích byl tento závod prvním nominačním závodem na červencové MSJ v Rumunsku, proto běžely kategorie 20 a 18 na stejné trati. V juniorkách byla jasně nejrychlejší Anna Karlová (JIL), druhá Barbora Smolková (TAP) měla ztrátu dvě minuty, ještě o půl minuty byla pomalejší třetí Markéta Mulíčková (TBM). Ale žádná z juniorek nestačila na vítězný čas na této trati, kterého dosáhla v D18 Lucie Dittrichová (SKM), která bylo o více jak půl minuty rychlejší než Karlová. Za Dittrichovou skončila druhá Kateřina Doušková (TBM) s odstupem skoro tří minut, ještě o 20 sekund pomalejší byla třetí Michaela Metelková (PHK). V H20 vyhrál Jiří Donda (ZTC), za kterým zaostal druhý Jakub Chaloupský (PHK) o 18 sekund, třetí Martin Gajda (KAM) měl ztrátu na vítěze 104 sekund. Vítěz v H18 Jan Strýček (PBM) byl na stejné trati jen o 2 sekundy pomalejší než Donda, druhý Daniel Bolehovský (VSP) zaostal za vítězem 1:08 min., třetí Ondřej Brosch (RBK) měl ztrátu na Strýčka necelé dvě minuty.

Pro dorost (kategorie 16 a 18) to byl již třetí nominační závod na ME dorostu (konec června v Bulharsku). V H16 si pro vítězství doběhl Prokop Tomášek (TUR), který za sebou nechal o 16 sekund druhého Jiřího Zápotockého (PGP) a o 29 sekund třetího Jana Vaníčka (SJC). V D16 jasně vyhrála Tereza Paulíčková (UOL), druhá Anna Kynčlová (JIL) na ní ztratila 41 sekund, třetí Hana Vítková (SJI) ještě o 10 sekund více.