Čeští volejbalisté podruhé v Evropské lize vyhráli, Finsko udolali 3:2

foto Utkání 2. kola skupiny C Evropské ligy volejbalistů: Česko - Finsko, 31. května 2023, Zlín. Zleva Antti Ronkainen z Finska, Patrik Indra z ČeskaJosef Polák z Česka a Martin Liček z Česka.

Zlín - Čeští volejbalisté po sobotní výhře nad Slovenskem uspěli i ve druhém zápase letošní zlaté Evropské ligy. V duelu s Finskem se oklepali po nepovedeném prvním setu a nakonec zvítězili 3:2, rozhodující tie-break vyhráli 16:14. Po dvou kolech zůstali ve skupině C jediným neporaženým týmem a s pěti body jim patří průběžná první příčka.

Fotogalerie

Trenér Jiří Novák obměnil sestavu. Na nahrávce místo Jakuba Janoucha začal Luboš Bartůněk a od začátku nastoupil na bloku kapitán Adam Zajíček. V prvním setu se čeští volejbalisté proti vysokým Seveřanům vůbec nedokázali prosadit. Od začátku ztráceli, nakonec měli v této pasáži jen třicetiprocentní úspěšnost útoku a prohráli ji 16:25. "V prvním setu jsme neměli krev v očích, což se odrazilo na útoku, kde jsme předváděli údery na úrovni krajského přeboru," poznamenal v tiskové zprávě český kouč.

Ve druhé sadě jeho svěřenci přitlačili na servisu, cestu finskou obranou našli vedle univerzála Marka Šotoly také smečaři Lukáš Vašina a Martin Licek a karta se obrátila. Češi si zhruba v polovině setu vypracovali tříbodový náskok, který kontrolovali a zvítězili 25:22. Podobně se jim vedlo i ve třetím dějství. Nadějné vedení 23:18 se sice smrsklo na 23:22, ale sadu na konečných 25:23 uzavřel druhý univerzál Patrik Indra, který pravidelně přicházel na palubovku na část setu v rámci taktického střídání společně s Janouchem.

Čtvrtý set ale znovu patřil finským blokařům. Více než dvoumetrový Severi Savonsalmi byl se šestnácti body nejproduktivnějším hráčem hostů, jedenáctkrát bodoval útokem. Český tým prohrával 15:18, a ačkoliv pak s přispěním finských zaváhání vyrovnal na 22:22, tří body si nezajistil. Za stavu 23:23 zkazil Indra servis a Finové první setbol proměnili.

Rozhodoval tak tie-break. Jeho úvod patřil Seveřanům, ale strany se měnily za stavu 8:7 pro Česko. Klíčový dvoubodový náskok 13:11 získali Češi po kvalitním Lickově servisu, který Finové vrátili jen zadarmo a následný útok na bod proměnil Šotola, s dvaceti body lídr českého týmu. Finové sice další skvělou obranou srovnali na 13:13, ale pak dvakrát vybojoval Vašina mečbol. Při prvním zkazil Zajíček podání, ale druhý proměnil Bartůněk, který zaznamenal přímý bod ze servisu.

"Rozhodl míč, který bych asi na mečbol nečekal. V tie-breaku se to tahalo, až jim uletěl příjem z plachty a tím lépe pro nás. Jsem spokojený s tím, že přes změny, které jsme udělali, mančaft chce vyhrávat. Na druhou stranu jsou tam nedostatky, na kterých budeme dál pracovat," řekl Novák.

Nahrávač Janouch si cenil toho, jak si jeho spoluhráči vedli na přihrávce. "Dobře jsme ustáli jejich servis. Většina z nich byla plachtařů, případně dávali kombinovaný servis, kdy jsme nevěděli po nadhozu, jestli budou skákat, nebo dávat plachty. Poradili jsme si a vyhráli jako tým, což se cení," řekl.

Další zápas v Evropské lize čeká české obhájce trofeje v sobotu, kdy se v Ostravě utkají s Estonskem. To má zatím tři body za prohru 0:3 s Finskem a dnešní výhru 3:0 nad Slovenskem.