Pokud se zastaví práce na přehradě, hrozí Liberci záplavy, varuje primátor

  13:38
Práce na liberecké přehradě by mohly zpomalit, v krajní situaci se úplně zastavit. Byl by to důsledek nedostatku financí, o které Povodí Labe, které rekonstrukci provádí, přišlo. Evropská komise totiž rozhodla o vyřazení harcovské přehrady z dotačního plánu Národní program obnovy, který rekonstrukci zaštiťoval.

Kromě liberecké přehrady i vodní dílo Orlík nebo přehrady na povodí Ohře. To jsou některé z dalších staveb, které se Evropská komise rozhodla vyřadit ze svého dotačního programu Národního plánu obnovy.

Kvůli nedostatku financí tak stavbám hrozí prodloužení prací, v nejhorším případě i zastavení výstavby. V případě liberecké přehrady jde o krajní variantu, jak řekl generální ředitel státního podniku Povodí Labe Marián Šebesta.

„S financováním je problém. Podstatnou část peněz zajišťuje ministerstvo zemědělství. Liberecká přehrada byla uvedena do seznamu, který měl být financovaný z Národního programu obnovy. Odtamtud byla ale vyřazena, Povodí Labe muselo peníze vrátit a v tuto chvíli nemáme zdroj financování,“ doplnil Šebesta.

Přesný důvod vyřazení liberecké přehrady zatím není známý, podle ředitelky odboru vodohospodářské politiky a protipovodňových opatření ministerstva zemědělství Aleny Binhackové ale jde o termín.

„Liberecká přehrada má být podle plánu dokončená příští rok. Evropská komise ji ale zařadila tak, že má být hotová už letos. Sice se uvažuje o prodloužení, přehrada ale už je de facto vyřazená,“ popsala Binhacková.

Oprava liberecké přehrady může kvůli nedostatku peněz skončit předčasně

Rozhodnutí o dalším financování prací musí padnout v řádu měsíců. „Obnovení financování tak hledáme v prostředcích ministerstva zemědělství, zatím ale stavbu budeme platit z vlastní kapsy. Jako státní podnik máme omezené zdroje a mohli bychom se dostat do červených čísel,“ přiblížil problém financí Šebesta.

Případné výdaje za letošní rok by se pohybovaly v řádech desítek milionů korun. Práce budou zatím pokračovat tak, jak jsou nasmlouvány. „Podle vývoje situace je budeme buď brzdit, nebo pokračovat podle plánu,“ řekl Šebesta.

Liberec na práce nepřispěje

Město Liberec navíc není schopné na stavební práce přispět. „Máme připravené vlastní projekty na okolí přehrady,“ odůvodnil situaci primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Současný stav přehrady navíc nesplňuje protipovodňová opatření. „Je vybouraná spousta technologií z hráze. Pokud by přišla přívalová voda jako v červenci 2021, v tu chvíli nám to vyplaví Soukenné náměstí, Papírák a celé spodní centrum. Z hlediska povodňové ochrany je tak nepřípustné to zastavit,“ dodal Zámečník.

Samotné práce na přehradě zatím pokračují. „Je to velmi významná stavba, hráz se opravuje po 120 letech. Jde hlavně o obnovení dožitých konstrukcí, ale i o zvýšení bezpečnosti. Dnešní požadavky jsou vyšší, proto byla celá hráz posouzena na takzvanou desetitisíciletou vodu,“ dodal Šebesta.

Ten zároveň doufá, že se podaří obnovit i prostor v nádrži, odtěžit sedimenty a opravit zeď, která slouží obyvatelům Liberci jako vycházková trasa. Při prvotním odhadu odtěžených sedimentů ze dna přehrady se počítalo s 30 tisíci metry krychlovými, po samotném vypuštění ale muselo být číslo upraveno na 50 tisíc.

Hráz liberecké přehrady bude dva roky zavřená, chodci musí jít oklikou

O omezení prací informovalo vedení Liberce veřejnost ve středu 8. června na tiskové konferenci po schůzi rady města. Rekonstrukce liberecké harcovské přehrady odstartovala už v loňském roce, a to pod vedením společnosti Povodí Labe.

Už během března došlo kvůli bezpečnosti k úplnému uzavření hráze, a to hlavně kvůli samotnému rozsahu a náročnosti prováděné opravy. V rámci projektu se měla opravit hráz, zdi podél cesty a bagrovat nánosy bahna ze dna.

Cílem oprav je zajistit větší bezpečnost přehrady během povodní a současně navýšit retenční objem nádrže a zlepšit podmínky pro ochranu města před povodněmi.