Země se otepluje podle nové studie extrémně rychle. Paradoxně tomu pomáhá snižování spalování uhlí

Podle nedávno publikované studie Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) se zrychluje oteplování planety způsobené lidskou činností. Informaci zveřejnil server France24.

Zaznamenali jsme neobvyklý nárůst teploty o 0,2 stupně Celsia, současně se také zvýšilo množství emisí do atmosféry na roční průměr 54 miliard tun, jak uvádí nedávná studie Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Výzkum také naznačuje, že nadcházející dlouhé a intenzivní vlny veder budou představovat smrtelné riziko pro obyvatele rozsáhlých oblastí jihovýchodní Asie a rovníkových regionů Afriky a Latinské Ameriky.

Podle výzkumného týmu vedeného profesorem fyziky Piersem Fosterem z Univerzity v Leedsu se i přes nedosáhnutí cíle o omezení oteplení na 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím zdá být vyčerpání uhlíkového rozpočtu, tedy množství skleníkových plynů, které lidská činnost může produkovat, překročeno v nadcházejících letech.

Polovina tzv. uhlíkového rozpočtu, což je předpověď maximálního množství emisí, které mohou být vypuštěny do atmosféry před dosažením teplotního nárůstu o 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úroveň, snížila o polovinu ve srovnání s předchozí zprávou z roku 2021. Překročení této hranice by podle vědců způsobilo nezvratné změny po celém světě.

Abychom předešli katastrofě, je nezbytné do roku 2030 omezit emise skleníkových plynů minimálně o 40 % a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Podle výzkumného týmu složeného ze 50 odborníků se nyní do ovzduší uvolňuje přibližně 1700 tun emisí každou sekundu.

Z nových výzkumných dat vyplývá, že paradoxně snižování spalování uhlí a omezení znečišťujících částic v ovzduší přispívají k rychlejšímu oteplování planety. V důsledku nižšího množství znečišťujících částic je Země méně chráněna před plnou intenzitou slunečního záření, které způsobuje oteplování. Tento efekt zpomaluje růst teplot až o půl stupně Celsia.

Související

Ilustrační fotografie.

Nenormální únorové počasí. Je o více než šest stupňů tepleji

Čeští meteorologové předpokládají, že letošní únor bude nejteplejším únorem v Česku v historii měření. Na sociální síti X to v pondělí uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V průměru je zatím o více než šest stupňů tepleji oproti dlouhodobému průměru. 

Více souvisejících

globální oteplování Země

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Víkendové počasí: Konec zimy a návrat jara. Meteorologové slibují příjemné teploty

Česko má před sebou ještě jednu mrazivou noc, již v pátek ale teploty překročí 10 stupňů. Oteplení pak bude pokračovat i o nadcházejícím víkendu a během příštího týdne. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) avizuje, že bude až 25 °C. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy