Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nový název i okvětní lístek v cihlové barvě. SOCDEM hledá cestu z propasti

Sociální demokracie si jako předsedu opět zvolila Michala Šmardu. foto: Petr Eret, MAFRA

S nový logem, okvětním lístkem růže v cihlové barvě, zkratkou SOCDEM a novým názvem Sociální demokracie se dříve nejsilnější strana pokusí najít cestu na politické výsluní. „Česká republika může být šťastnější než dnes,“ řekl šéf strany Michal Šmarda. Ve volbě předsedy porazil Lubomíra Zaorálka a Břetislava Štefana.
  14:10aktualizováno  22:48

Změnu názvu schválila potřebná dvoutřetinová většina delegátů sjezdu. Rebranding pro stranu připravila agentura Konektor.

Strana se na voliče bude obracet sloganem Lidskost místo sobectví. Podobný používala strana už v druhé polovině devadesátých let, kdy ji vedl Miloš Zeman.

„Nikdo z nás nemá mandát k tomu, aby hlasoval pro změnu názvu ČSSD,“ protestoval proti změně bývalý místopředseda strany, exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

„Jsem příjemně překvapen. Je to svěží, moderní,“ oponoval Škromachovi a bývalý senátor exministr Jiří Dienstbier.

Šmarda obhájil, do vedení se vrací Zaorálek

Šmarda zvítězil již v prvním kole volby se ziskem 97 hlasů, exministr zahraničí i kultury Zaorálek jich dostal 58, dosavadní místopředseda strany Štefan 20.

Nové vedení SOCDEM

Předseda
Michal Šmarda
statutární místopředseda
Igor Bruzl
místopředsedové
Martin Netolický,
Lubomír Zaorálek,
Karel Machovec
Břetislav Štefan,
Daniela Ostrá,
Josef Říha,
Lukáš Ulrych

Post statutárního, prvního místopředsedy SOCDEM obhájil Igor Bruzl, který neměl ve volbě soupeře.

Strana zvolila i sedm řadových místopředsedů. Jsou jimi pardubický hejtman Martin Netolický, poražení kandidáti na šéfa strany Zaorálek i Štefan, další dosavadní místopředsedové Karel Machovec i Daniela Ostrá, a dále také Josef Říha a Lukáš Ulrych.

Pro exministra Zaorálka je to návrat do nejužšího vedení strany.

„Jen samo logo nám nepomůže,“ řekl před volbou šéfa strany Štefan, který je starostou městské části Brno-Líšeň. Vytvořil koalici z jím vedeného uskupení Váš starosta a občané pro Líšeň s hnutím ANO a koalicí SPD, Trikolora, Moravané a nezávislí.

Šmarda iDNES.cz řekl, že je pro něj nepřijatelné, aby se spolupráce jeho strany s ANO a SPD realizovala i na celostátní úrovni.

Až na sjezdu jako třetí kandidát na předsedu strany vystoupil bývalý ministr zahraničí i kultury Zaorálek. „Sociální demokracie buď půjde doleva nebo... Máme poslední šanci,“ řekl bývalý místopředseda strany.

Někteří mu připomněli, že byl v minulosti u všech průšvihů sociální demokracie a jeden delegát dokonce řekl, že pravdu měl pravdu bývalý šéf strany, později prezident Miloš Zeman, když Zaorálka označil za doktora Cvacha české politiky. Cvach byl ne příliš dobrý lékař ze staršího populárního seriálu Nemocnice na kraji města.

Strana chce progresivní zdanění firem i lidí a návrat EET

Sociální demokracie také v sobotu na sjezdu potvrdila, že požaduje progresivní zdanění příjmů právnických i fyzických osob, zdanění velkých nadnárodních korporací a požaduje také návrat elektronické evidence tržeb.

„Už nikdy nesmí být sociální demokrat ten, kdo jde do vlády na kolenou, ponížen,“ řekl Šmarda ve svém projevu před volbou šéfa strany. Sociální demokracie je podle něj připravena dát České republice naději.

Sociální demokracie dříve dominovala, momentálně je ale v politickém podpalubí. Ránu jí zasadil výsledek posledních voleb do Sněmovny, jen 4,65 procenta získaných hlasů nestačilo k zisku ani jednoho poslaneckého mandátu.

Velký úklid se podařil, tvrdí Šmarda

„Když jsem kandidoval před rokem a půl, tak jsem vám něco slíbil. Vrátit sociální demokracii tam, kam patří,“ řekl na sjezdu Šmarda. Prvním předpokladem byla podle něj stabilizace či „velký úklid“.

Platí vyloučení Turoňové, která razí pakt s KSČM

Strana v uzavřené části sjezdu potvrdila, že platí vyloučení Jany Turoňové ze sociální demokracie. Turoňová, která se dokonce chtěla ucházet o post šéfky strany, je zastánkyní užší spolupráce s KSČM. Na sjezd ale ani nedorazila.

Jeho součástí bylo vypořádání s dluhy, kvůli čemuž bývalá vládní strana prodala Lannův palác v centru Prahy za 201 milionů korun voleb společnosti Finep, která si palác už osm let před tím pronajímala. „Velký úklid se podařil,“ prohlásil Šmarda.

„Česká republika potřebuje, aby se vrátila silná sociální demokracie. Aby skončila doba blábolení,“ prohlásil na sjezdu ČSSD v Plzni předseda strany Michal Šmarda. „Pokud má být sociální demokracie silnější, musíme se změnit zgruntu,“ řekl šéf sociální demokracie a starosta Nového Města na Moravě.

„Není čas na blbosti, není čas na experimenty. Musíme lidi v krajích přesvědčit, že jsme odpovědní,“ prohlásil také Šmarda. Česko příští rok čekají krajské volby.

Maláčová: Nekandiduji a mluvit teď nechci

Na sjezd dorazila i bývalá místopředsedkyně a exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Řekla portálu iDNES.cz, je delegátkou za Prahu, nikam nekandiduje a chce držet „bobříka mlčení“.

To, že nedávnou vystoupila v Otázkách Václava Moravce v České televizi, byla podle ní jen výjimka. Dříve místopředsedkyně strany je dnes poradkyní odborové centrály ČMKOS.

Expředseda strany Jan Hamáček, který je nyní viceprezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, nedorazil. Neměl údajně zájem.

Nejstarší dosud existující česká politická strana, které bylo letos 145 let, měla po roce 1989 pět premiérů – Miloše Zemana, Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka a Bohuslava Sobotku – ale v posledních letech politicky chřadne. Z bývalých premiérů je na sjezdu jen Špidla.

Aktuálně má sociální demokracie jednoho hejtmana, Martina Netolického v Pardubickém kraji, a jednoho a „půl“ senátora. Jsou jimi Petr Vícha zvolený za senátní obvod Karviná a tím druhým, který byl zvolen s podporou ANO a ČSSD, je tedy sdílený, Zdeněk Matušek za volební obvod Frýdek-Místek.

Sociální demokracie hledá cestu vzhůru

Strana se v Plzni chce odrazit k cestě do vrcholných pater politiky. Jako se to ve fotbale povedlo klubu z Plzně, jemuž hrozil sestup do nižší soutěže, ale sehnal nového trenéra i hráče, následně šestkrát vyhrál českou ligu, hrál úspěšně i evropské poháry a nyní stále patří mezi nejlepší v Česku.

„Všichni vidíme, v jakém stavu se Česká republika nachází. Na jedné straně konzervativní pravicová vláda, která pro svoji ideovou zaslepenost nevidí život lidí mimo malostranské paláce, na straně druhé populistická opozice, jejímž jediným programem je křičet a ukazovat na ty druhé, že něco dělají špatně,“ napsal těsně před sjezdem na své facebookové stránce Šmarda.

Sociální demokracie podle něj nabízí alternativu k asociální vládní koalici i k populistické opozici. Strana vypadla ze Sněmovny poté, co byla ve vládě s ANO. Menšinový kabinet Andreje Babiše tolerovali komunisté, kteří také, stejně jako SOCDEM vypadli na podzim 2021 z dolní komory parlamentu.

Podle Šmardy byla chyba, když partneři sociální demokracie v koalici jednali proti zájmům lidí a sociální demokracie tomu nedokázala zabránit. Jako příklad již dříve uvedl, že ANO s ODS a SPD společně prosadily změnu daní, která zvýšila schodek o desítky miliard korun. Šlo o zrušení zdanění superhrubé mzdy, kdy ale zůstala zachována daň z příjmu 15 procent.