WSJ: Sabotážní tým, který poničil Nord Stream, měl jako operační základnu Polsko

foto Snímek zachycující na vodní hladině kruh o průměru zhruba jednoho kilometru, jak čeří bubliny unikajícího plynu z plynovodu Nord Stream, 27. září 2022.

Berlín/Varšava - Němečtí vyšetřovatelé se zabývají důkazy, podle nichž sabotážní tým využil k poškození plynovodu Nord Stream jako operační základnu Polsko. Napsal to dnes deník The Wall Street Journal (WSJ). Německý spolkový kriminální úřad a polská kancelář předsedy vlády na žádosti agentury Reuters o komentář zatím nereagovaly. Potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dále do Evropy, loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy.

Fotogalerie

Vyšetřovatelé zcela rekonstruovali dvoutýdenní cestu jachty Andromeda, kterou podle nich tým při akci použil. O zapojení plavidla do útoku v březnu psala německá média.

Podle WSJ se podařilo zjistit, že se jachta odchýlila od svého cíle a vydala se do polských vod. Deník přitom odkazuje na údaje z rádiového a navigačního vybavení Andromedy, satelitních a mobilních telefonů, účtů Gmail a vzorků DNA nalezených na palubě, které se Německo pokusilo přiřadit k nejméně jednomu ukrajinskému vojákovi.

Pověřenec polské vlády pro bezpečnost polského informačního prostoru Stanislaw Žaryn agentuře PAP řekl, že informace o "polské stopě" ve zničení plynovodů Nord Stream 1 a 2 používá Rusko, aby vytvořilo dojem, že za incidentem stálo Polsko. Rusko se podle Žaryna při svých informačních operacích snaží Polsko vykreslit jako stát agresivní vůči Rusku, Bělorusku i Ukrajině, který je rusofobní, nezaslouží si důvěru Západu a je servilní vůči Spojeným státům.

Deník The Washington Post tento týden uvedl, že Spojené státy se dozvěděly o ukrajinském plánu útoku na plynovody tři měsíce před jejich poškozením.

K výbuchům došlo v hospodářských zónách Švédska a Dánska. Obě země uvedly, že výbuchy byly úmyslné, ale zatím neurčily, kdo je za ně zodpovědný. Plynovodem Nord Stream 1 v době explozí plyn neproudil, což Rusko zdůvodňovalo nutnou údržbou. Nord Stream 2 sice byl dokončen, ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nebyl spuštěn.

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že výbušninou použitou při operaci byla silná plastická trhavina HMX, známá také jako oktogen, bezbarvá látka vhodná k demolici podvodní infrastruktury, napsal WSJ.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 17.04.2024 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 16. dubna 2024

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď