Reklama
Dnes je úterý 21.05.2024     svátek má Monika

Kurdistán nepůsobí nijak chudě

KURDISTÁN má krásnou a zatím nedotčenou přírodu, ale je nutné dávat pozor na miny. Foto: archiv Martiny Tomšů
KURDISTÁN má krásnou a zatím nedotčenou přírodu, ale je nutné dávat pozor na miny. Foto: archiv Martiny Tomšů

12.6.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Když se řekne slovo Kurdistán, tak si mnozí z nás vybaví dobrodružný román Karla Maye Divokým Kurdistánem. Německý romanopisec tuto zemi popisuje jako dosti divokou a nebezpečnou. Navíc se velká část Kurdistánu nachází v Iráku a Sýrii, tedy v místech postižených nedávnými válečnými konflikty. 


Přesto podle Martiny Tomšů z Jihlavy Kurdistán nebezpečný není a představuje jakousi oázu klidu v neklidem zmítaném Iráku. Sympatická 42letá žena z Jihlavy říká, že se do Kurdistánu dostala v podstatě náhodou. 
Před tím pracovala jako úřednice na Kraji Vysočina. Poté odešla na mateřskou dovolenou. V roce 2015 se jí naskytla možnost jet do hlavního města iráckého Kurdistánu do Irbílu. 


„Můj manžel dostal možnost práce v Kurdistánu pro český stát. Působil tam jako hospodářský pracovník na generálním konzulátu v Irbílu. Měl na starosti veškeré fungování konzulátu,“ vypráví. 
Rok 2015 rozhodně nepatřil na Blízkém východě mezi ty klidné. V té době probíhala velká ofenziva tzv. Islámského státu (IS), která vyvrcholila pádem Mosulu. Přesto se mladí manželé rozhodli do Kurdistánu odjet. V nabídce viděli příležitost zkusit něco nového a zažít i trochu dobrodružství.  


„Obavy jsme trochu měli, zkoumali jsme, jaká tam je situace. Byly také nějaké záruky bezpečnosti ze strany ministerstva zahraničních věcí, takže jsme věděli, že tam bezpečnostní situace není špatná,“ přiznává bývalá zaměstnankyně kraje. 
V době jejich příletu se Kurdům podařilo zastavit ofenzivu IS. Z Irbílu se stalo bezpečné místo pro různá diplomatická zastoupení i pro neziskovky. 


Neustálé troubení aut, nepořádek v ulicích, vůně koření a spálených pneumatik. Irbíl, který je velký asi jako Praha, vypadá na první pohled jako každé jiné orientální město. 
Přesto manželům bylo již po prvním seznámení patrné, že město není nebezpečné. Naopak je překvapilo bohatství především křesťanské čtvrti Ankawa.  


„Byly tam velké domy a lidé si tam nežili vůbec špatně, i když nevím, z čeho žili. Člověk vůbec neměl pocit, že je v chudé zemi,“ podotkla Tomšů. 
Podle ní celý Kurdistán nepůsobí jako chudý region. Říká, že si tam lidé staví velkorysé domy, obchody jsou plné zboží a lze tam nalézt i nákupní centra západního typu. „Rozhodně nemáte pocit, že jste v zemi, kde je válečný konflikt,“ vyloučila.  

 

Práce pro neziskovku
Po příjezdu do Irbílu byla Martina Tomšů nejprve doma se svoji malou holčičkou. Když dcera začala ve městě chodit do francouzské školky, začala si její matka hledat aktivity, které by mohla v Kurdistánu dělat. 
Protože je jazykově velmi dobře vybavená, našla práci v jedné švýcarské humanitární neziskovce. Nebyla však klasickým terénním pracovníkem, kteří jezdí do uprchlických táborů. 


Prezentovala a propagovala aktivity neziskovky formou článků i různých příspěvků na sociálních sítích. Ve městě se nebála. Sama ho však neopouštěla. 
Kurdská metropole byla hlídána na velkém množství kontrolních stanovišť místní milicí (Pešmerga). Za dobu tří let, co tam žila, nezažila jediný případ, že by tam došlo k nějakému únosu. To, že v blízkosti zuří válka, nepocítila, ani když IS dobyl nedaleký Mosul. 
„Blízko místa, kde jsme bydleli, bylo vojenské letiště. Každý den jsme viděli desítky bojových vrtulníků. Létaly směrem na Mosul a večer se vracely. To byla pro mě jediná známka, že se něco děje,“ přibližuje. Další známkou války byly utečenecké tábory po celém Irbílu. Ty však byly dobře zásobené a nic v nich nechybělo. 


Ačkoliv v Irbílu žijí muslimové a křesťané, nějakou animozitu mezi nimi M. Tomšů nevnímala. U Kurdů dle ní převládá národnostní cítění. Přesto kurdští křesťané i muslimové bydlí ve svých částech města. 
„Křesťané žijí ve své čtvrtí, kde ženy nemusí být zahalené. Když jde křesťanka do muslimské části, tak si přehodí šátek. V křesťanské části třeba nemůžete nosit krátkou sukni, ale nemusíte se zahalovat,“ popisuje poměry u křesťanů. 


Na co si však musela zvykat, bylo to, že se nikam nechvátá a na všechno je dost času. Často se také mění různé okolnosti a dohody. 
Po třech letech pobytu se jí podařilo tento rytmus místních přijmout. 

 

Do Čech Kurdové nechtějí
Martinu Tomšů negativně překvapilo, že téměř všichni Kurdové touží po Evropě a přitom nežijí ve vůbec chudém regionu. „Všichni chtějí do Německa a do Švédska, už tam mají rodiny a zjišťují, jak se tam mají dostat. To je takový jejich hlavní cíl, prostě se dostat z Kurdistánu pryč,“ popisuje. 


Zmínila, že o ČR zájem nemají, protože ji považují za chudou zemi. „Tak jsme vnímaní, oni prostě chtějí do Německa, nikdo nechce být v Čechách. Asi je to dané také tím, že tam mají velkou komunitu,“ ubezpečuje. 
Během pobytu jezdili často s manželem a dcerkou do hor. Podotýká, že všude se dostat nedá, protože část území je z doby konfliktu mezi Íránem a Irákem (1980-1988) stále zaminována.   


„Jsou tam ale místa, kam se dá jezdit na výlety a jsou krásná. Můj muž je horolezec, takže se skupinou dalších jsme vybudovali první lezecké centrum v horách u Irbílu. Tam jsme jezdili a trávili víkendy,“ dodává Martina Tomšů.  

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
17.05.2024 AktualityZ babiččiných peněz dali už 100 milionů

O dotační program Oprav dům po babičce, který lidem usnadňuje opravu staršího rodinného domu a umožňuje vytvořit energeticky úsporné bydlení, je velký zájem. V rámci celého Česka ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityBeseda: Lidem vadí jednosměrka ve Fibišce

„Není to předvolební agitka,“ upozornil hned na počátku její pořadatel a moderátor v jedné osobě David Pik, jihlavský redaktor televize Nova. Prostřednictvím sociálních sítí na sváteční ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityPotápěči vytáhli z rybníka mrtvolu

Až nařízená pitva určí přesnou příčinu smrti muže (45), jehož tělo bez známek života objevili na hladině Zámeckého rybníka v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. O případu informovala ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNa střední školy se na Vysočině dostali z devátých tříd téměř všichni

Do prvních ročníků středních škol se na Vysočině hlásilo 4722 žáků devátých tříd základních škol. Přijatých bylo přes 97,4 procenta z nich. Po Ústeckém kraji je to druhé nejvyšší ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityV Jihlavě bude zavřený starý Brněnský most u zoo, opravy budou stát 33 milionů

V Jihlavě bude od pondělí zavřený starý Brněnský most v údolí Jihlávky blízko zoologické zahrady. Jeho opravy budou stát zhruba 33 milionů korun, práce by měly skončit v polovině letošního ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityDalší část obchvatu Jihlavy dotuje stát kvůli Dukovanům

Další část silničního obchvatu Jihlavy bude stát 277 milionů korun bez daně. Zakázku pro kraj zajistí konsorcium firem MI Roads a IMOS Brno. Na tuto stavbu a na obchvat města Brtnice dá ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityHeulosem ve čtvrtek proběhnou světlušky

Noční běh pro Světlušku se v Jihlavě uskuteční 16. května. Veškerý výtěžek ze startovného půjde projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNa sjezdu z dálnice staví obří kruháč

Původní podoba křížení silnice I/38 a dálnice D1 na exitu 112 v Jihlavě - Pávově je od pátečního rána minulého týdne historií. Dělníci frekventovanou a podle analytiků dopravní nehodovosti ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNestátní vlastníci v sobotu otevřou své lesy a představí je veřejnosti

V obecním lese v Horních Dubenkách a v lese v Jihlavě za Lyžařem se budou moci lidé v sobotu 18. května zapojit do péče o les. Obec Horní Dubenky a Správa městských lesů Jihlava se v tento ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityRadim Rovner o vandalismu: Stojí nás to neskutečné peníze

Miliony cestujících, nové vozy, ale i problémy s vandalismem. To jsou tři velké výzvy pro jihlavský dopravní podnik (DP). Ředitel DP Radim Rovner na tiskové konferenci novinářům oznámil, ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityPřed povodní má Jestřebí ochránit obří poldr za desítky milionů korun

S blížícím se začátkem června si obyvatelé místní části Brtnice připomenou šest let od bleskové povodně, která bortila zídky, odnesla osobní auto, vyvrátila dopravní značení a voda ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityOd mala mě televizní soutěže bavily

Martin Pašek z Třebíče uspěl v populární televizní soutěži Superlov. Ukázal velké znalosti a po zásluze si domů odnesl poměrně vysokou částku peněz. Hlásil jste se rovnou do ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net