Roboti, AI, VR ale i grafika. Jak může vypadat studium IT na ČVUT v Praze?

15. červen 2023

Jak vypadá studium IT? Ve Studovně jsme si povídali s vývojářem Tomášem Nováčkem, který studoval softwarové inženýrství na bakaláři a magistru na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze, kde se aktuálně věnuje doktorátu a tématu virtuální reality.

„Na FIT je ta výhoda, že si student nevybírá obor hned v prváku, ale až ve druhém a třetím ročníku, takže studenti mají možnost vystudovat nějaké obecné i konkrétnější předměty té specializace a potom až se rozhodnout, jestli je zajímá softwarový vývoje nebo něco teoretičtějšího, umělá inteligence a tak dále,” říká Tomáš Nováček a dodává, že tuhle možnost také ocenil právě při výběru školy. „Zájem o IT roste, naše fakulta má každým rokem více přihlášek než v tom předchozím a tenhle trend je i na jiných fakultách,” popisuje aktuální situaci.

Na fakultu většinou nastupují studenti z odborných škol, kteří už znalosti o programování mají a také studenti z gymnázií, kteří mají hlubší znalosti matematiky, ale s programováním tolik zkušeností nemají. „Všechno se bere víceméně od základů, pokud jste třeba z technické školy a matematické základy vám chybí, tak vás to na fakultě doučí,” říká Tomáš a dodává, že věnovat se na škole můžete například i grafice nebo 3D modelování. „Jde hlavně o vlastní motivaci něco udělat a věnovat se tomu, a pak je úplně jedno, jaké máte základy,” konstatuje Tomáš.

„Mně se u nás na fakultě hodně líbí, že jsme měli dost propojení s praxí,” říká a dodává, že se naučil například práci v týmu, kterou považuje za stejně důležitou jako programování o samotě. Jaká témata se na škole aktuálně řeší? Fakulta se například věnuje grafice i virtuální realitě, umělé inteligenci nebo robotům, zejména těm humanoidním. „Ti, kteří se chtějí věnovat výzkumu, ať už v rámci doktorátu nebo studentských výzkumných aktivit, si vždycky vyberou,” shrnuje Tomáš Nováček.

Jaké je studium i vyučování na FIT ČVUT? Poslechněte si Studovnu s doktorandem Tomášem Nováčkem.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.