Snídaně opět podraží

Názor
Komodity jsou letos nejhůře prosperující třídou aktiv. To však neplatí pro potravinářské komodity, jejichž značná část nadále zdražuje. Snídaňový index eToro od začátku roku vzrostl o pět procent. A podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) potraviny za posledních 12 měsíců zdražily o 14,5 procenta.
Snídaňový index společnosti eToro od začátku letošního roku vzrostl o pět procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bloomberg Commodity Index (BCI), široký komoditní index, letos klesl o téměř deset procent. Komodity jsou nyní nejhorší třídou aktiv poté, co v posledních 24 měsících patřily k nejvýkonnějším.

Současné poklesy jsou způsobeny především diskontováním ropy a zemního plynu. Některé méně oblíbené potravinářské komodity však tuto slabost prolomily a zaznamenaly dvouciferné zisky. A to znamená, že snídaně průměrného Čecha by mohla opět zdražit.

Snídaňový index eToro se skládá z aktuálních světových cen osmi potravinářských komodit, včetně pšenice, kakaa, ovesných vloček, vepřového masa, pomerančového džusu, kávy a mléka. Bez většiny těchto produktů se neobejde žádná česká snídaně, ať už jde o přímé produkty, nebo o produkty ve zpracované formě.

Od začátku roku se její hodnota vyjádřená v korunách zvýšila o pět procent. V případě cen vyjádřených v dolarech se hodnota indexu zvýšila o osm procent, ale zároveň koruna vůči dolaru posílila o tři procenta. Viníky nárůstu jsou nedostatečná nabídka těchto komodit na světovém trhu a výkyvy počasí.

PSALI JSME:
Komodity a El Niño

Tato situace se může dále zhoršovat s tím, jak se zintenzivňuje povětrnostní jev El Niño. Navzdory poklesu inflace tak spotřebitelé stále pociťují růst cen potravin v supermarketech. Podle údajů ČSÚ za květen potraviny za poslední rok zdražily o 14,5 procenta. Ve stejném období zdražily potraviny v USA o sedm procent, v EU o 15 procent a ve Velké Británii o 19 procent.

Na letošním nárůstu se podílí cukr (+30 %), pomerančový džus (+21 %), kakao (+19 %) a káva (+8 %). Naopak klesly ceny pšenice (-21 %), vepřového masa (-21 %), mléka (-16 %). Cukr dosáhl 11letého maxima kvůli nepřízni počasí a omezení vývozu z Indie, která je druhým největším producentem této komodity.

A také kvůli rostoucí poptávce po biopalivech v Brazílii. Ceny pomerančové šťávy se mezitím po hurikánu a škodách způsobených pěstitelům citrusů na Floridě přiblížily rekordním hodnotám.

Autor je analytik společnosti eToro pro Polsko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Světové ceny kávy klesají, vašeho šálku se to však netýká

Zavřít reklamu ×
  1. Omezit jídlo je nejlepší řešení na vzniklou situaci. Češi jsou nejvíc obézní národ v Evropě…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy zahájily nový týden růstem

Tuzemský index PX po pátečním poklesu způsobeném podividendovým propadem Monety v pondělí rostl. Jeho hodnota se zvýšila o 0,47 procenta (1 550,68 b.). Nejlepší akcií na pražské burze bylo v pondělí Primoco. Jeho …

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB