Zlato z MSJ pro Dittrichovou a Chaloupského

7.7.2023 Petr Klimpl

Klasická ctrať na Mistrovství světa juniorů v Rumunsku přinesla skvělý úspěch českému orienťáku - Lucie Dittrichová a Jakub Chaloupský získali mistrovské tituly!

Po čtvtečním zaslouženém volnu byl v pátek opět v Cavnic závod na klasické trati. Běželo se v prostoru východně a jižně od prostoru závodu na krátké trati, v závěru byl opět doběh po loukách. Úvodní pasáž tratí byla ve zvlněném terénu, pak pokračovala kopcovitá pasáž s řadou hustníků, kde byly i dva zásadní dlouhé postupy s několika volbami. A závěr na loukách. Stejně jako v úterý na krátké trati se běželo za značného tepla.

A čeští závodníci si vedli ještě lépe než na krátké trati - prostě skvěle! Po dvou stříbrech z krátké trati to jsou nyní dvě zlata z klasiky.

Lucie Dittrichová v úvodu ne nejlepší časy v úvodu trochu ztratila, pak se však stále zlepšovala, zvolila výborně dlouhé postupy, v závěru se dostala do vedení, na sběrce vedla o sedm sekund před zlatou z krátké trati Henriette Radzikowski (SUI), ta měla skvělý finiš, ale sedm sekund nestáhla, za naší závodnicí zaostala o jedinou sekundu. ZLATO po skvělém výkonu po celé trati! Bronz získala v úvodu vedoucí Norka Pia Young Vik ztratila na dlouhém úseku a v cíli byla třetí se ztrátou 1:05 min. za českou závodnicí (4. Mathea Gloeersen, NOR, 5. Eeva Liina Ojanaho, FIN, 6. Hanna Sudol, POL). Anna Karlová opět výborně začala, pak udělal chybu na 11. kontrolu, pak přidala další chybičky a nakonec z toho bylo osmé místo se ztrátou čtyř minut. Velmi dobře zaběhla Michaela Metelková, která skončila na 24. místě se ztrátou 9:19 min., o 10 sekund a dvě místa za ní skončila Markéta Mulíčková, v závěru třetí desítky skončily Barbora Smolková (29.) a Ema Černá (30.).

30 Ema Černá CZE Czechia 68:09 +10:41

V juniorech proletěl Jakub Chaloupský stylem start-cíl, po skvělém výkonu jak fyzicky, tak i orientačně stále svůj náskok navyšoval až na konečných 3:08 min. (=ZLATO), přes spolufavoritem Noelelem Braunem (SWE), který byl na všech mezičasech druhý za českým závodníkem. Bronz vybojoval Švýcar Pascal Schaerer, který byl o 44 sekund pomalejší než stříbrný Švéd (4. Matthieu Buehrer, SUI, 5. Zefa Faavae, NZL, 6. Stanislaw Pachnik, POL - v česku běhá za TJN). Daniel Bolehovský skončil těsně za TOP 10 na 11. místě se ztrátou 8:42 min., opět velmi dobře běžel Jiří Donda, který ale v závěru trochu ztratil, byla z toho 16. příčka (9.49 min.). Matyáš Štrégl skončil 54. (+19:30), Martin Gajda byl 64. (+21:22), závod nevyšel zdravotně indisponovanému Janu Strýčkovi (+23:26).

1 Jakub Chaloupský         CZE Czechia        71:20 +00:00
2 Noel Braun SWE Sweden 74:28 +03:08
3 Pascal Schaerer SUI Switzerland 75:12 +03:52
4 Matthieu Buehrer SUI Switzerland 75:50 +04:30
5 Zefa Faavae NZL New Zealand 75:54 +04:34
6 Stanislaw Pachnik POL Poland 78:42 +07:22
7 Joschi Schmid SUI Switzerland 79:14 +07:54
8 Antoine Derlot FRA France 79:17 +07:57