Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pokud chceme zachránit planetu musíme investovat i do uhlí

Pro ochranu přírody není třeba 100% snížení emisí, stačí pouze uhlíková neutralita. Že je to stejná věc? Právě naopak. Pro druhou variantu není totiž třeba zákaz fosilních paliv.

Mezi ekonomy panuje všeobecná shoda o přínosech a efektivnosti trhů a tržních mechanismů. A v případě nefunkčních trhů většina ekonomů preferuje přinejmenším již osvědčená řešení. Proto ekonomové rádi na různé ekonomické nebo sociální problémy aplikují povolenky. Ať už jde o školní poukázky Miltona Friedmana, emisní povolenky nebo poukazy pro uprchlíky, které byly navrženy k řešení migrační krize, jež zasáhla Evropu v roce 2015.

Tehdejší migrační krize však pominula, potažmo byla nahrazena krizí spojenou s konfliktem na Ukrajině, a Evropa se zaměřuje na další otázky, zejména na ochranu životního prostředí a boj proti klimatickým změnám. Za tímto účelem byla vypracována rozsáhlá investiční strategie, která je podrobně popsána v Zelené dohodě a v dalších souvisejících plánech.

Klíčovou součástí těchto strategií je samozřejmě odvětví energetiky, kde si Evropská unie stanovila ambiciózní cíle – opustit uhelné zdroje energie a podpořit využití obnovitelných zdrojů. Výrazný pokles výroby elektřiny čeká také jaderné elektrárny. Udržitelnost energetických zdrojů bude vycházet z nově vyvinuté energetické taxonomie, která má sloužit jako forma hodnocení pro potenciální investory. Podle taxonomie nebudou moct nevyhovující zdroje využívat finanční prostředky EU, a budou proto čelit neoprávněně zvýhodněné konkurenci ze strany dotovaných zdrojů na trhu s energiemi.

Tento přístup vsází na jednu kartu a ignoruje skutečnost, že pro ochranu životního prostředí může existovat více správných řešení. Kromě toho mohou jednotlivým členským státům vyhovovat různá řešení. Uhelné elektrárny mohou být například použity jako doplňující zdroj energie, aniž by výraznou měrou škodily životnímu prostředí. Emise těchto elektráren by mohlo radikálně omezit použití vhodných filtrů a technologií, k čemuž ostatně již dochází.

Na grafu níže lze například pozorovat dramatické zlepšení situace v USA, co se týče emisí SO2 a dusíku. Kupříkladu oxid dusný (N2O), který vzniká při spalování uhlí, se kromě dalšího podílí na skleníkovém efektu v přibližně třistanásobném hmotnostním ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2). Podotýkám, že graf zobrazuje emise v přepočtu na produkci jednotky elektřiny, takže pokles není způsoben obecným ústupem od užití uhlí jako zdroje elektřiny, ačkoliv i k tomu dochází.

Graf: Změny v uhelném sektoru vedly ke snížení emisí SO2 a NOx z elektroenergetiky.

Zdroj: EIA

Problémem však zůstává, že taxonomie Evropské unie zabraňuje investovat do relevantního uhelného výzkumu. Ten je díky dotovaným programům soustředěn na obnovitelné zdroje a odebírá potřebné vědecké a materiální zdroje ostatním energetickým alternativám. Členské státy mají v tomto směru svázané ruce.

Dalším důležitým faktorem pro přijetí energie vyráběné pomocí fosilních paliv jsou stromy, nebo další akumulační mechanismy. Konkrétně jde o jejich schopnost absorbovat emise nejen oxidu uhličitého. A tady přicházejí na řadu výše zmíněné povolenky. Pakliže jsou pro unii problém emise ze spalování, bude stále lepším řešením než zákaz nebo netržní rozdělování dotací vytvoření trhu s povolenkami na opětovné zalesnění, které by mohly sloužit jako nástroj regulace, ale také kompenzace emisí.

V praxi by každý stát nebo místní společnosti měly nárok na určitý celkový počet povolenek na opětovné zalesnění. Počáteční emise by mohly vycházet z míry zalesnění dané země a dále by se mohly uplatit proměnné jako populace, hospodářský rozvoj nebo vhodnost krajiny pro budování obnovitelných zdrojů energie (státy s lepšími možnostmi produkce obnovitelné energie budou logicky potřebovat méně povolenek). Podmínkou pro výrobu energie z fosilních paliv by však bylo vlastnění určitého množství těchto povolenek na opětovné zalesnění. Nové povolenky by mohly být získány výsadbou stromů nebo aplikací jiných akumulačních mechanismů, případně jejich nákupem na trhu. Jednotlivé státy a společnosti by pak na tomto trhu mezi sebou obchodovaly. V důsledku toho by každá produkce emisí byla kompenzována vytvořením faktoru, který je pohlcuje. Bez ohledu na to, kde a jak k tomu dochází. Místo kostrbaté orientace na metodologii, vedoucí k požadovaným výsledkům, by došlo k orientaci na výsledky samotné, pročež nástroje k dosažení cílených výsledků, by byly v rukách trhu.

Energetická taxonomie by se náhle stala nadbytečnou, protože by nebylo zapotřebí jakéhokoliv seznamu, který by posoudil vhodnost investice. Posuzování by probíhalo na základě vlastních zdrojů nebo podle množství povolenek na opětovné zalesnění, které má dotyčný subjekt k dispozici. Tímto krokem by došlo k zachování snahy o vytvoření hospodářství s nižšími emisemi a současně by bylo k dispozici více možností k dosažení tohoto cíle. Subjekty by tak sice stále byly nuceny akceptovat nároky na nízké emise, ale alespoň by měly v rukách více možností, jak jich dosáhnout.

Autor: Filip Blaha | středa 19.7.2023 13:15 | karma článku: 10,59 | přečteno: 292x
  • Další články autora

Filip Blaha

Český systém sociálního zabezpečení selhává

Český sociální systém je extrémně drahý a zároven extrémně neefektivní. Vzhledem k tomu, že veřejný sektor nese velký odpor k reformám, které se ho přímo dotýkají je třeba zvolit přístup malých postupných reforem,

31.7.2023 v 15:28 | Karma: 9,39 | Přečteno: 538x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Centrální banky by neměly tvořit environmentální politiku

Centrální banky v dnešní době nejsou ani schopny krotit vysokou inflaci. Kdyby se k tomu všemu ještě snažily o ochranu přírody, mohly by takové snahy skončit ještě hůře než když se o ně pokouší vláda. A inflace by se pouze zvýšila

31.7.2023 v 14:21 | Karma: 8,73 | Přečteno: 179x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Platy politiků by měly odpovídat jejich ekonomickým úspěchům

Lidé po právu kritizují zvyšování platů veřejných činitelů, samotné jednorázové zmrazení či snížení však nestačí. Platy politiků by se měli odvíjet dle jejich skutečných hospodářských výsledků, tak jak je běžnou praxí ve firmách.

31.7.2023 v 12:06 | Karma: 13,05 | Přečteno: 341x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Jak sdílená ekonomika chrání životní prostředí?

Sdílená ekonomika je často kritizována jako příčina bytové krize nebo nízkých výdělků pracovníků donáškových služeb. Možná právě ve stínu těchto debat se však zapomíná na její nepopiratelné environmentální benefity.

30.7.2023 v 15:25 | Karma: 3,96 | Přečteno: 260x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Jak touha po zisku chrání životní prostředí?

V dnešní době je často boj za ochranu životního prostředí zároveň považován za boj proti zisku. Správný ekolog by však měl prosazovat přesný opak, neboť právě touha po zisku dokáže přírodu obránit mnohem lépe než státní regulace.

30.7.2023 v 14:19 | Karma: 4,54 | Přečteno: 185x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  11:55

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Zemřel bývalý šéf izraelské společnosti přátel ČR. Přežil Osvětim, skrýval se v Praze

4. května 2024  11:39

Ve věku 99 let zemřel někdejší předseda Izraelské společnosti přátel České republiky a jeden z...

Novodobí husaři. Polsko zná podobu F-35, budou bez červeno-bílé šachovnice

4. května 2024  11:07

V polských ozbrojených silách se zakrátko opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie,...

Prokremelští motorkáři přijeli na hřbitov do Brna, chtějí až do Berlína

4. května 2024  8:57,  aktualizováno  10:42

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 7
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 290x
Filip Blaha je analytik Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) a studentem programu ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se výzkumem dopadu environmentálních regulací, zejména v energetice a odpadovém hospodářství ekonomickými aspekty závislostí a také daňovou politikou a jejími nezamýšlenými dopady.

Seznam rubrik