neděle 28.4 16:00 - Čajovna Pod Stolem, Strakonice

• Vernisáž výstavy modelů, obrazů a sbírkových předmětů k operaci Overlord

neděle 28.4 14:00 - Městská galerie Vodňany, náměstí Svobody 18

Tábor hostí o tomto víkendu MČR v atletice. , Autor: Josef Janda

Tábor hostí o tomto víkendu MČR v atletice.     Autor: Josef Janda

TÁBOR - Milovníci atletiky si na MČR v Táboře také v sobotu odpoledne užívali další výkony špičkových českých atletů. Na programu byla finále tyčky mužů, disku žen, běhu na 100 metrů, trojskoku žen, běhu na 100 metrů překážek žen, disku mužů, běhu na 110 metrů překážek mužů, běhu na 3 000 metrů překážek, běžecké štafety na 4 x 100 metrů a krátce před osmou hodinou večerní také obě finále v běhu na 5 000 metrů. Kromě nejlepších českých atletů bavil táborské publikum také maskot Atík, který neváhal využít atletický vodní příkop, aby v něm něco ulovil. Na prut ovšem nevytáhl rybu, ale jako správný zajíc ukořistil mrkev!

Tyčku mužů ovládl v novém osobním rekordu 5,60 m David Holý (USK Praha). Stříbrný Matěj Ščerba (AC Ústí nad Labem) za ním zaostal o 20 centimetrů, třetí Dan Bárta (TJ Dukla Praha) předvedl 5,26 m.

V diskařském sektoru se představily nejdříve ženy. Pátým pokusem si o zlato řekla Barbora Tichá (AK Škoda Plzeň), která poslala disk do vzdálenosti 54,90 m. Stříbro putuje do brněnského Olympu zásluhou Leony Vargové (50,83 m) a bronz si pověsila na krk Kristýna Čechlovská (AC Tepo Kladno) za výkon 50,69 m.

Běh na 100 metrů žen ovládla na MČR poprvé v kariéře Nikola Bendová (PSK Olymp Praha) v čase 11,48 s. Stříbro získala Karolína Maňasová (SSK Vítkovice) za čas 11,65 s a bronz putuje zásluhou Natálie Kožuškaničové do USK Praha za výkon 11,73 s.

Jedním z vrcholů sobotního programu byl závod mužů v běhu na 100 metrů, v němž se utkali největší favorité Jan Veleba (TJ Dukla Praha) a Zdeněk Stromšík (SSK Vítkovice). O deset setin sekundy (10,54 s) byl nakonec rychlejší šestatřicetiletý veterán z Dukly, setinu za Stromšíkem skončil bronzový Eduard Kubelík (Atletika Jihlava).

Linda Suchá (AK Škoda Plzeň) vyhrála soutěž trojskokanek výkonem 13,16 m, na který dosáhla hned prvním pokusem. Stříbro vybojovala Emma Maštalířová (TJ Dukla Praha) za 12,97 m a bronzovou medaili získala druhá žena ve skoku vysokém Michaela Hrubá (USK Praha), která zdolala pátým pokusem vzdálenost 12,61 m.

Do osmičlenného finále na 100 metrů překážek žen nastoupila hned čtveřice sportovkyň z USK Praha. Nejlepší z nich byla zlatá Helena Jiranová v čase 13,29 s, stříbro získala její oddílová kolegyně Nicoleta Turnerová v osobním rekordu 13,32 s a bronz vybojovala Tereza Vokálová (TJ Dukla Praha) za čas 13,40 s.

Mužský disk ovládl na MČR už po páté v řadě Marek Bárta (PSK Olymp Praha), tentokrát poslal své náčiní do vzdálenosti 59,37 m. Další dva medailisté oslavili s cenným kovem i nové osobní maximum. Jakub Forejt (AK Škoda Plzeň) poslal disk do vzdálenosti 58,03 m a bronzový Petr Procházka (AC Tepo Kladno) připsal výkon 57,67 m.

Prvenství v běhu na 110 metrů překážek mužů putovalo do Jablonce nad Nisou zásluhou Štěpána Schuberta, který zaběhl čas 13,86 s. Ondřej Kopecký (TJ Dukla Praha) byl pomalejší o 24 setin a bronzový Jonáš Kolomazník (SK Přerov 1908) nabídl čas 14,35 s.

V pozdním sobotním odpoledni nastoupily k běhu na 3 000 metrů překážek ženy. Pro titul mistryně České republiky si doběhla Soňa Kouřilová (AC Moravská Slavia Brno) v čase 10:07,91 min. Stříbro si pověsila na krk Bára Stýblová (TJ Lokomotiva Beroun) v novém osobním rekordu 10:13,73 min. Jako třetí proběhla cílem Anna Málková (USK Praha) v čase 10:18,33 min.

Muži naskočili do závodu na 3 000 metrů překážek hned po ženách a titul mistra ČR putoval opět na Moravu. Tomáš Habarta (AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště) zaběhl čas 08:50,26 min. Stříbrnou medaili získal Jáchym Kovář (TJ Dukla Praha) za čas 08:53,28 min. Třetí proběhl cílem David Foller (VSK Univerzita Brno) v čase 09:05,17.

Štafetu žen na 4 x 100 metrů vyhrály v čase 45,82 s Sobotková, Kožuškaničová, Hofmanová a Kaiserová (USK Praha A), druhé skončily v čase 46,73 s jejich oddílové kolegyně Štolová, Turnerová, K. Dvořáková a B. Dvořáková. Bronz získala Atletika Vlašim za čas 47,95 s ve složení Hlaváčková, Doubková, Slabá a Králová.

Mužská štafeta připadla oddílu TJ Dukla Praha ve složení Koška, Veleba, Polák a Macík v čase 39,58 s. Stříbro braly SSK Vítkovice ve složení Lutz, Ščibráni, Lisák a Stromšík v čase 41,15 s. Pouze o setinu sekundy horší byla čtveřice Olympu Praha Šebík, Jelínek, Janský a Jíra.

Po sedmé hodině večerní se na trať 5 000 metrů vydali poslední běžci sobotního programu. Titul mistryně republiky vybojovala Barbora Zoubková (Hvězda Pardubice) v čase 17:18,73 min. Velký souboj o zlato v cílové rovince prohrála Simona Vrzalová (SSK Vítkovice) o 1,09 sekundy. Adéla Hluchá (TJ Sokol Opava) získala bronzovou medaili za čas 17:21,92.

Mezi muži si užil slastné pocity z vítězství v běhu na 5 000 metrů Martin Zajíc (VSK Univerzita Brno), který předvedl čas 14:25,30 min. Patriku Vebrovi (AK Škoda Plzeň) pomohl ke stříbru nový osobní rekord 14:26,26 min. Třetí doběhl do cíle Vebrův oddílový kolega Vladimír Marčík v čase 14:40,75 min.

Mistrovství České republiky v atletice pokračuje v Táboře také v neděli, kdy se představí hvězdy jako Barbora Špotáková, Amálie Švábíková, Kristiina Mäki, Filip Sasínek, Radek Juška či Jakub Vadlejch.