Biker Cink byl v short tracku na MS dvanáctý, titul obhájil Gaze

foto Novozélandský biker Samuel Gaze v cílí short tracku na MS ve Skotsku, 10. srpna 2023.

Tweed Valley (Británie) - Biker Ondřej Cink obsadil v short tracku na mistrovství světa ve Skotsku 12. místo. Zvítězil Novozélanďan Samuel Gaze a obhájil tak loňský titul. Druhý byl Francouz Victor Koretzky, třetí Brit Thomas Pidcock. Jitka Čábelická skončila v závodě žen osmnáctá. Stejně jako Gaze obhájila zlato Francouzka Pauline Ferrandová-Prévotová. V závodě juniorek zůstala těsně pod stupni vítězů Eliška Hanáková.

Deset z celkem 11 okruhů 9,9 kilometru dlouhého závodu se Cink držel ve vedoucí skupině na dosah medailovým pozicím, v rozhodujících fázích mu však soupeři bojující o pódium poodjeli. Na Gazeho měl v cíli manko 12 sekund. Na 33. místě dojel Jan Škarnitzl, na 45. příčce skončil Lukáš Kobes.

"Ondřej bojoval jako lev a můžeme konstatovat, že patřil mezi jezdce, kteří se dnes postarali o zajímavý a dramatický závod. Výsledné 12. místo dokládá Ondřejovu pozici v absolutní světové špičce," ocenil reprezentační trenér Viktor Zapletal výkon Cinka v tiskové zprávě.

Sedmadvacetiletý Gaze měl ve spurtu více sil než Koretzky, jenž se snažil v samém závěru uzmout zlato ze druhé pozice, ale Novozélanďan si oslavu načasoval přesně a uhájil těsný triumf. Univerzál Pidcock - olympijský vítěz v cross country z Tokia - projel cílem o dvě sekundy později. Smůlu měl Němec Luca Schwarzbauer, jenž musel zapomenout na boj o prvenství kvůli pádu těsně před koncem. Obsadil devátou příčku.

Ženy absolvovaly o jeden okruh méně. A stejně jako u mužů se rozhodovalo až v tom posledním. Krátce po nájezdu do závěrečného kola se opřela do pedálů jednatřicetiletá Ferrandová-Prévotová a svůj náskok postupně navyšovala.

Projetí cílem si mohla naplno vychutnat a oslavila na biku včetně štafet a maratonu již jedenácté zlato z MS. Čtyři sekundy po ní dokončila závod Puck Pieterseová z Nizozemska, o dalších pět sekund později si přijela pro bronz Britka Evie Richardsová. Čábelická ztratila na vítězku minutu a čtvrt.

Zatímco loni v Les Gets skončila osmnáctiletá Hanáková s velkou ztrátou ve čtvrté desítce, dnes byla od poloviny závodu ve hře o medaili. O bronz bojovala s Polkou Natalií Grzegorzewskou, která nakonec v závěru Hanákovou setřásla. Zlato na trati ve skotském Tweed Valley získala Kanaďanka Isabella Holmgrenová, vyhrála s přehledem o 39 sekund před krajankou Marin Loweovou.

MS na horských kolech v Tweed Valley:

Short track:

Muži (9,9 km): 1. Gaze (N. Zél.) 20:27, 2. Koretzky (Fr.) stejný čas, 3. Pidcock (Brit.) -2, ...12. Cink -12, 33. Škarnitzl -55, 45. Kobes (všichni ČR) -3 kola.

Ženy (9 km): 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 21:17, 2. Pieterseová (Niz.) -4, 3. Richardsová (Brit.) -9, ...18. Čábelická (ČR) -1:13.

Cross country:

Junioři (22,5 km): 1. Philipsen (Dán.) 1:07:55, 2. Paccagnella (It.) -50, 3. Ackert (Kan.) -1:03, ...25. Novotný -4:53, 41. Friedel (oba ČR) -6:43.

Juniorky (19 km): 1. I. Holmgrenová 1:07:37, 2. Loweová (obě Kan.) -39, 3. Grzegorzewská (Pol.) -1:24, 4. Hanáková (ČR) -1:50.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 1.05.2024 ČTK