Vadlejch zvítězil v Curychu

Aktuality
čtvrtek 31. srpna 2023
Oštěpař Jakub Vadlejch dokázal potřetí v kariéře vyhrát mítink Diamantové ligy v Curychu. Dálkař Radek Juška obsadil čtvrté místo. Tyčkařka Amálie Švábíková skončila při své diamantové premiéře sedmá.

Vadlejch potřetí králem Letzigrundu

Oštěpaři Jakubu Vadlejchovi se na Letzigrundu daří. V minulosti si zde dvakrát zajistil celkové vítězství v Diamantové lize a letos triumfoval v rámci tohoto mítinku potřetí. Svěřenec Jana Železného zahájil křížkem, ale hned dalším pokusem 83.46 se posunul na druhé místo za Němce Juliana Webera. Ve čtvrté sérii se pak dostal do vedení, když poslal svůj oštěp do vzdálenosti 85.86. V závěrečných pokusech na něj ještě zaútočil zlatý medailista z Budapešti Neeraj Chopra, ale výkon 85.71 mu na prvenství nestačil a Jakub se tak na jedenáctý pokus mohl konečně radovat z pokoření indického rivala. Julian Weber skončil třetí za 85.04. "Mám to v Curychu rád. Toto je mé sedmé vítězství na mítinku Diamantové ligy a potřetí jsem ho dosáhl právě tady. To hovoří samo za sebe. Myslel jsem si, že ani nenastoupím, jak jsem byl dnes unavený, ale asi jsem z kluků tu únavu nakonec dokázal nejlépe vstřebat a podařilo se vyhrát, takže paráda. Mám za sebou skvělou sezónu. Určitě byla nejvyrovnanější v mé dosavadní kariéře. Ještě mě čeká finále Diamantové ligy v Eugene, tak se pokusím udržet formu až tam," zhodnotil Jakub své vystoupení bezprostředně po závodě.

Juška závěrečným pokusem pro čtvrté místo

Dálkař Radek Juška zaznamenal v úvodu diamantové soutěže tři vyrovnané pokusy. Ten nejdelší z nich byl z druhé série a měřil 777 centimetrů, díky čemuž se náš reprezentant dostal do užšího finále. Čtvrtým pokusem pak přešlápl, ale v páté sérii dokázal zabojovat a dolétl až na 804 centimetrů, za což mu ve vyrovnaném závodě patřilo pěkné čtvrté místo. Jako už mnohokrát v minulosti, ukázal Řek Miltiadis Tentoglou, že je mužem šestých pokusů. Stejně jako před týdnem ve světovém finále, si dokázal zajistit vítězství posledním možným skokem, který měřil 820 centimetrů a dostal se tak před do té doby vedoucího Jamajčana Tajaye Gaylea (807). Třetí příčku bral Američan Jarrion Lawson za 805 centimetrů. "Ze začátku mi chyběla energrie. Vůbec mi to neběželo, ale postupně se to lepšilo. Trošku mě mrzí milimetrový přešlap ve čtvrté sérii, ale i tak osmička na konci sezóny a čtvrté místo na Diamantové lize beru," vzkázal Radek z Curychu.

Švábíková poprvé na Diamantovce

Svou premiéru v rámci Diamantové ligy si odbyla tyčkařka Amálie Švábíková. Samotná soutěž se odehrála v předvečer hlavního programu na curyšském nádraží. Svěřenkyně Štěpána Janáčka nejprve napoprvé zdolala základní výšku 436 centimetrů a následně byla na druhý pokus úspěšná i na 451. Další postupnou hodnotou bylo 466. Tato meta už byla nad její síly a v celkovém hodnocení si tak podělila sedmou příčku se Slovinkou Tinou Šutej. „Byla to moje první účast v Diamantové lize a ve skvělé konkurenci, takže jsem se na závod opravdu těšila. Atmosféra na vlakovém nádraží v Curychu byla neskutečná. Určitě to byl jeden z nejlepších mítinků, na kterém jsem závodila. Jsem ráda, že se mi výkonnost ustálila okolo 450 centimetrů, ale určitě jsem chtěla skočit výše,“ zhodnotila svou diamantovou premiéru. Zvítězila Australanka Nina Kennedy, která výkonem 491 centimetrů vylepšila vlastní kontinentální rekord z nedávného MS v Budapešti a zároveň se osamostatnila na čele letošních světových tabulek. O čtyři centimetry také posunula rekord mítinku Američanky Sandi Morris z roku 2017. Ta byla tentokrát třetí za 476. Druhou příčku brala její krajanka Katie Moon (481).

Lyles a Rojas zůstávají neporaženi

Sprint mužů na 200 metrů byl jedním z vrcholů této zastávky diamantového seriálu a tato očekávání se potvrdila, když hned čtyři borci stlačili své časy pod 20 vteřin. Svou neporazitelnost prodloužil Noah Lyles, jenž vyhrál za 19.80. Vládce této disciplíny nenašel přemožitele již od olympijského finále v Tokiu 2021, kde skončil bronzový. Zdatně mu sekundoval jeho mladší krajan Erriyon Knighton za 19.87. V dalším pořadí následovali Brit Zharnel Hughes (19.94) a třetí nejrychlejší zástupce sprinterské školy ze Spojených států v tomto závodě Kenny Bednarek (19.98).

Soutěži trojskokanek kralovala opět venezuelská čtyřnásobná světová šampionka Yulimar Rojas. Tentokrát triumfovala výkonem 15.15, který zapsala hned dvakrát a zůstává už více než dva roky neporažena. Druhá skončila Jamajčanka Shanieka Ricketts za 14.78. Z Kubánek byla v tomto závodě lepší Liadagmis Povea (14.73).

Warholm našel přemožitele, Duplantis s Barshimem kralovali

K překvapení došlo na čtvrtce překážek mužů, kde norský světový rekordman Karsten Warholm letos vůbec poprvé okusil hořkost porážky. Přemožitelem se mu stal stříbrný medailista z Budapešti Kyron McMaster, jenž bral diamantový primát v čase 47.27. Warholm se do cíle předklonil o tři setiny později (47.30). Třetí skončil Brazilec Alison dos Santos (47.62).

Vládcem výškařského sektoru byl Katařan Mutaz Essa Barshim, jenž se hned napoprvé úspěšně přenesl přes 235 centimetrů a bral už svůj třetí curyšský primát. Spokojen mohl být i druhý Novozélanďan Hamish Kerr, když zdoláním 233 centimetrů překonal vlastní národní rekord. Třetí příčku obsadil Sanghyeok Woo (231).

Soutěž tyčkařů měla jediného šestimetrového borce, a tím byl dle očekávání švédský suverén této disciplíny Armand Duplantis, který se jako jediný přenesl přes laťku o hodnotě 600 centimetrů. Následně si nechal na stojany nastavit hodnotu světového rekordu 623. Ani jeho letošní čtvrtý pokus o zdolání této mety ovšem úspěšný nebyl. Druhý Američan Sam Kendricks si posunul své sezónní maximum na 595 centimetrů.

Sprinterské královny dominovaly

Na stovce potvrdila roli favoritky Američanka Sha´Carri Richardson, která jako jediná stlačila svůj čas pod 11 vteřin. Její vítězný čas měl hodnotu 10.88. Za ní finišovaly ve stejném čase 11.00 Jamajčanky Natasha Morrison a Elaine Thompson-Herah, pro kterou se jedná o sezónní maximum.

Také na dvojnásobné trati kralovala hlavní hvězda této disciplíny a mistryně světa Shericka Jackson z Jamajky. Přesto, že sprinterkám večerní chladné počasí příliš nesvědčí, tak se Jackson prezentovala naprosto dominantním vystoupením, když prolétla zatáčku s rovinkou za 21.82. Nejbližší soupeřkou v cíli jí byla Britka Daryll Neita za 22.25.

Rychlé časy i přes selhání vodičů

Závodnice na trati 3000 metrů překážek cílily na hranici 9 minut. Ta jim hlavně kvůli zpomalení v prostřením kilometru unikla, a tak se v závěrečném okruhu odehrála v duelu o vítězství repríza z finále světového šampionátu mezi Bahrajnkou Winfred Yavi a Keňankou Beatrice Chepkoech. I v Curychu byla rychlejší první jmenovala v čase 9:03.19. Chepkoech byla druhá za 9:03.70.

Britský světový šampion Josh Kerr chtěl útočit při patnáctistovce na národní rekord. Vodiči ovšem odstoupili ze závodu dříve, než bylo původně v plánu, a tak si musel Kerr odtáhnout posledních 600 metrů sám a podle mezičasů bylo jasné, že rekordní zápis nepokoří. Nakonec se nedočkal ani vítězství, když se před něj na cílové šachovnici dostal Američan Yared Nuguse, jenž vyhrál v čase 3:30.49. Kerr byl jen o dvě setiny pomalejší (3:30.51).

Nepříliš povedený den vodičů na Letzigrundu podtrhla na ženské osmistovce Australanka Ellie Sanford, které se nepodařilo při seběhu propracovat ani na čelo a po 250 metrech odstoupila. Její roli tak musela suplovat Jamajčanka Natoya Goule-Toppin, která na to v závěru doplatila. Naopak suverénně nejsilnější finiš měla Britka Laura Muir (1:57.71) před Australankou Catrionou Bisset (1:58.77) a další Jamajčankou Adelle Tracey (1:59.05).

Dominantní běžecké představení nabídl divákům na Letzigrundu Etiopan Yomif Kejelcha, když opanoval závod na 5000 metrů v parádním čase 12:46.91 a další soupeře v čele s krajanem Selemonem Baregou (12:54.17) či Američanem Grantem Fisherem (12:54.49) nechal daleko za sebou.

Stovka překážek žen měla jamajskou vítězku, a to v podobě čerstvé mistryně světa Danielle Williams, která si s tratí poradila nejrychleji z celého startovního pole v čase 12.54 před Američankami Alayshou Johnson (12.58) a Kendrou Harrison (12.59).