Lásku, kterou cítím k dceři, jsem nikdy nezažila, přiznává herečka Petra Nesvačilová

6. září 2023

Petru Nesvačilovou znáte z pořadu Inkognito nebo jako Helenu ze seriálu Osada. V poslední době stihla napsat knihu, natočit dvě řady seriálu, jeden film a založit rodinu. „Protože jsem pověrčivá, řekla jsem to scenáristům Osady až na začátku čtvrtého měsíce. Pak jsme na kostýmní zkoušce vybírali volné oblečení.“

Mohla by sama v takové osadě žít? „Zatím nás drží město. Já sama nejsem moc komunitní typ. Můj ideál je chalupa v horách na samotě a někde v dálce chaloupka se sousedem, kdyby třeba došly vajíčka.“ A jak se jí na seriálu spolupracuje se scenáristou Radkem Bajgarem? „Chválí, a to je hrozně důležité. Necítím od něj tlak, což je skvělé.“

Překvapila mě láska, jakou jsem cítila k dceři

Krátce po porodu natočila film Aristokratka II. „Jsem tam nová postava. Měla jsem výčitky, že jdu tak brzy točit, že odcházím od Jasmínky, to jí byly zhruba čtyři měsíce.“ A jak přišla na jméno Jasmína? „Mně se u jména Jasmína líbí, že je tam květina a jas. Kolegům z Osady se ale moc k příjmení Vápeníková nezdálo.“

Dcera má ještě druhé jméno - Rikka. „Jestli se bude pohybovat v umělecké branži, může jako umělecké jméno využít Jasmína Rikka. Ale babička jí říká Míno. Překvapil mě ten cit. Nikdy jsem k nikomu takovou lásku necítila, je to obrovský dar.“

Kluci ze Ztohoven schovávali skupinu Vojna

Jednou chce Petra Nesvačilová natočit hraný film, zatím natočila dokumenty. Poslední se jmenuje Vojna Ztohoven. Je to časosběrný dokument o české umělecké skupině Ztohoven a ruské Vojně v průběhu dvou let po akci vyvěšení obřích červených trenýrek na Pražském hradě.

„Vojnu hledal Interpol a schovávali se právě u skupiny Zhovoven. Kluci jim nosili plenky, kočárek, a do toho řešili soud kvůli trenýrkám. Pak tam byl velký náraz, oni se začali rozpínat, pak hlavní aktivista Vojny dostal strach a mluvil o Češích jako o prostitutkách. Je opravdu velký rozdíl mezi Západem a Východem a v tom filmu je to pojmenované.“

autoři: Adéla Gondíková , zk

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.