Vraštil se Šimánkem těsně pod pódiem, Flamíková s Novotníkovou vyjely olympiádu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Se dvěma olympijskými místenkami odjede z mistrovství světa v Bělehradě české veslování. Nominaci do Paříže si zajistily Pavlína Flamíková s Radkou Novotníkovou na dvojce bez kormidelníka, a navázaly tak na dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek. Ti už s letenkou do Paříže v kapse dojeli ve finále čtvrtí.

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek

Bělehrad (od našeho zpravodaje) ‑ Nejúspěšnější česká veslařská posádka posledních let Vraštil, Šimánek zopakovala své umístění z olympijského Tokia, na světovém šampionátu zatím tak vysoko nebyla.

Ve čtvrtině trati byli na druhém místě, pak se ale propadli za vítězné suverény této disciplíny a obhájce zlata Paula O'Donovana a Fintana McCarthyho z Irska, stříbrné Švýcary a bronzové Italy, od nichž Čechy dělily více než tři sekundy.

Radka Novotnííková (vlevo) a Pavlína Flamíková při MS v Bělehradě.

Čtyřicetiletý Vraštil ale měl spolu s o třináct let mladším Šimánkem jistou olympijskou nominaci už postupem do A finále, což se jim v Bělehradě povedlo jako jedné české lodi.

V kategorii dvojek bez kormidelnice se do Paříže nominovalo jedenáct lodí. Flamíková s Novotníkovou, které vloni v Račicích skončily celkově sedmé, tak věděly, že ve finále B nesmějí skončit poslední. To se jim povedlo, když obsadily poslední postupové páté místo.

Po většinu trati se svěřenkyně Tomáše Kacovského držely na čtvrtém místě, pak si o příčku pohoršily, ale postupovou pozici si pohlídaly s více než šestisekundovým náskokem před posledními Italkami. Radost měly velkou, Flamíková si za cílem bouchla do lodi a nadšením i vyčerpáním se svalila dozadu.

Dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic, Tomáš Šišma dojela ve finále D čtvrtá a skončila celkově 22., v céčku párová čtyřka Dalibor Neděla, Jan Potůček, Marek Diblík, Filip Zima dojela čtvrtá a brala předposlední šestnácté místo.

Mistrovství světa ve veslování v Bělehradě:
Muži:
Dvojka bez kormidelníka: 1. Röösli, Gulich (Švýc.) 6:51,09, 2. Wynne-Griffith, George (Brit.) 6:53,46, 3. Corrigan, Timoney (Ir.) 6:54,22, ...finále D: 4. Helešic, Šišma (ČR) 6:37,46.
Dvojskif lehkých vah: 1. McCarthy, O'Donovan (Ir.) 6:32,09, 2. Schäuble, Ahumada (Švýc.) 6:34,38, 3. Oppo, Soares (It.) 6:34,77, 4. Vraštil, Šimánek (ČR) 6:38,01.
Čtyřka bez kormidelníka: 1. Británie (Wilkes, Ambler, Aldridge, Davidson) 6:04,35, 2. USA 6:06,37, 3. Nový Zéland 6:08,44.
Párová čtyřka: 1. Nizozemsko (Van Lierop, Florijn, Wieten, Metsemakers) 5:52.33, 2. Itálie 5:54,58, 3. Polsko 5:55,02, ...finále C: 4. Česko (Zima, Potůček, Diblík, Neděla) 5:55,81.
Ženy:
Dvojka bez kormidelnice: 1. Cleveringová, Meesterová (Niz.) 7:20,52, 2. Morrisonová, McIntyreová (Aust.) 7:22,90, 3. Vrinceanuová, Anghelová (Rum.) 7:24,33, ...finále B: 5. Flamíková, Novotníková (ČR) 7:17,38.
Dvojskif lehkých vah: 1. Craigová, Grantová (Brit.) 7:19,23, 2. Sechserová, Jonesová (USA) 07:22,89, 3. Dumitruová, Cozmiucová (Rum.) 7:23,70.
Čtyřka bez kormidelnice: 1. Nizozemsko (Oldenburgová, Drenthová, Offereinsová, Boonstraová) 6:41,82, 2. Rumunsko 6:43,29, 3. Británie 6:44,31.
Párová čtyřka: 1. Británie (Henryová, Scottová, Andersonová, Brayshawová) 6:29,70, 2. Nizozemsko 6:30,37, 3. Čína 6:35,05, ... Česko (Pašková, Zavadilová, E. Podrazilová, Nedělová) vyřazeny v opravné jízdě.