Umělá inteligence bojuje proti nádorům. Technologie odhalující rakovinu vyhrála Vodafone Nápad roku

Umělá inteligence Maia Labs hledá rakovinu spolu s lékařem už při vyšetření. Brněnský projekt se dostal do nemocnic i k technologickým odborníkům.

Iva BrejlováIva Brejlová

maia labs

Foto: Maia Labs

Lukáš Loun, v pozadí Michal Hradiš, dva ze tří spoluzakladatelů Maia Labs

0Zobrazit komentáře

Skutečnost, že nějaký startup využívá umělou inteligenci, nikoho příliš nepřekvapí. V medicíně jsou takové projekty ojedinělejší, ale i těch v posledních měsících přibývá. Startup Maia Labs to přesto pojímá jinak. Jeho technologie se specializuje na rakovinu tlustého střeva, druhou nejsmrtnější vůbec tedy takovou, na kterou umře velký podíl nemocných. Zařízení si však „neprohlíží“ obrázky, ale rovnou videa. A díky tomu se prý učí násobně rychleji. Firma Maia Labs teď zaujala i na nejstarší startupové soutěži Vodafone Nápad roku.

Maia má zvýraznit oblasti, které vypadají problematicky. Nejen že na ně upozorní, ale pomáhá i s klasifikací a měřením rizikových nálezů nebo s odhalováním zánětlivých onemocnění tlustého střeva, jako je například Crohnova nemoc. Poté během okamžiku vytvoří podrobnou zprávu.

Projekt založili Lukáš Loun, Michal Hradiš a Petr Musil. Vedle dalších technologií jejich zařízení využívá i dialogové systémy, jako je známé ChatGPT. Jeho jazykové modely se umějí dívat do minulosti a umožňují stroji chápat kontext. V Maia využívají stejný princip. 

„Dokážeme efektivněji extrahovat informace z předchozích snímků videa. Tím dokážeme zvýšit kvalitu samotného záznamu – lékař vidí mnohem kvalitnější obraz v reálném čase než bez použití našeho zařízení. Především však posouváme kvalitu detekcí,“ přiblížil už dříve pro CzechCrunch Loun.

Zařízení Maia Labs je malá krabička a k ní software, který se rozšiřuje po českých nemocnicích. Používají ho například v nemocnici v Novém Jičíně nebo v Ostravě-Vítkovicích, společnost spolupracuje i s fakultními zařízeními a Českou gastroenterologickou společností.

vodafone nápad roku

Foto: Vodafone Nápad roku

16. ročník Vodafone Nápad roku

Teď firma prokázala, že zaujme i mezi ostatními technologickými nápady. Projekt zazářil na 16. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, kde se umístil jako první.

„Začínající čeští podnikatelé se pouští do stále náročnějších oblastí, jako je genetika, medicína nebo výroba sofistikovaného hardwaru. Přesto dokážou rychle dosáhnout působivých výsledků. Vidíme týmy, které už po roce nebo dvou generují milionové příjmy, obsazují zahraniční trhy a získávají prestižní ocenění nebo vysoké investice,“ chválí si Martin Kešner, zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku, jíž je CzechCrunch mediálním partnerem.

Druhé místo v soutěži získal nezvyklý hasicí přístroj Amplla. Ten funguje i jako štít poskytující ochranu před žárem, má další výbavu a kromě toho má být zdobným prvkem v interiéru. Ostatně Amplla získala už zlaté ocenění v soutěži iF Design Award.

„Amplla povyšuje nezajímavý bezpečnostní prvek na promyšlenou a elegantní dekoraci, po které člověk touží,“ myslí si Jindřich Skrip, ředitel úseku marketingu a komunikace v pojišťovně Kooperativa, která projekt zároveň vyhlásila jako vítězný v kategorii bezpečnosti.

Třetí místo si odnesl střešní systém Nebesys. Zvenku je k nerozeznání od tradiční krytiny, ale propouští světlo, takže dokáže spojit soukromí s prosvětleným interiérem i nádhernými výhledy. Zároveň stíní, pohlcuje hluk i prach a může například ohřívat vodu.

nebesys-litomysl

Foto: Nebesys.com

Zvenčí střecha, zevnitř průhledné sklo. Unikátní krytinu už mají v Litomyšli

Letos, na 16. ročníku Vodafone Nápad roku, představilo své projekty celkem 129 mladých firem. Tým Lukáše Louna díky prvnímu místu získal finanční odměnu 300 tisíc korun a právní, technologické i obchodní služby od partnerů soutěže. Celkem pak byly letos rozděleny ceny za téměř 10 milionů korun. Všechny finálové projekty bez ohledu na pořadí se zároveň mohou ucházet o investici až 30 milionů.

Na čtvrtém místě se usadila Posedla, první výrobce 3D tištěných cyklistických sedel na míru. Pátý pak skončil Floxgen, který usnadňuje výzkumníkům, laboratořím a lékařům zpracování velkého množství dat a následně umožňuje například vizuálně zkoumat svá genetická data nebo je interpretovat pomocí umělé inteligence.

Projekt zároveň získal Zvláštní cenu Huawei Startup roku a celý tým čeká týdenní technologická expedice do čínského Šen-čenu. Ocenění Profinit Technologický projekt roku pak získal Flowpay, který – opět s pomocí umělé inteligence – zajišťuje bleskové provozní úvěry firmám z e-commerce či gastronomie.

„Mladé české firmy mají nejen dobré nápady, ale i vyspělé technologie. Třeba umělou inteligenci využívalo 22 z 30 semifinálových projektů letošního ročníku soutěže. Každý rok v ní nacházíme špičkové produkty a služby,“ uvádí Viktoria Korabelnikova, která má na starosti internet věcí v českém Vodafonu. A dodává, že takové projekty je možné nabízet zákazníkům a partnerům po celém světě.

Během 16 ročníků prošlo soutěží Vodafone Nápad roku celkem 2 382 českých a slovenských projektů, které získaly investice za bezmála 400 milionů korun. Soutěže se může zúčastnit jakákoliv firma mladší dvou let. Jejím cílem je nejen objevovat revoluční projekty, ale také mladé podnikatele vzdělávat, podporovat v jejich rozvoji a těm nejlepším pomoci s uvedením na trh a s expanzí prostřednictvím investic, mentoringu, hledání obchodních partnerů či medializace.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym