Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nabroušená ega umění neprospívají, říká ilustrátorské duo Tomski & Polanski

  13:45
Výrazné barvy, nápaditá stylizace, preciznost. Rukopis ilustrátorského studia a dvojice Tomski&Polanski se už teď zapsal do historie české ilustrace. Zalíbení v něm našel třeba oceňovaný režisér Wes Anderson, cestovatel Ladislav Zibura i společnosti jako Nike, Kofola nebo Festka.
ilustrátorské studio a dvojice Tomski&Polanski alias Lukáš Tomek a Ilona...

ilustrátorské studio a dvojice Tomski&Polanski alias Lukáš Tomek a Ilona Polanski | foto: LUSTR festival

Letos oba ilustrátoři, vlastními jmény Lukáš Tomek a Ilona Polanski, slaví deset let společné práce. A s nimi i největší přehlídka ilustrace a komiksu v Česku, festival LUSTR, který spoluzakládali. Na otázky odpovídali v rozhovoru společně.

Zkuste tu poslední dekádu charakterizovat pár slovy.
Deset let uběhlo jako lusknutím prstu a bylo to celé o kreslení. Když člověk ilustruje, všechna jeho pozornost je vtažena do černé díry (v našem případě do ilustrace) a čas pak prožíváte úplně jinak. Každý obrázek je ohromný časožrout, tvořivému člověku to tak ale vůbec nepřipadá. U nás ten čas ještě hodně urychlil fakt, že jsme měli velké štěstí na okolí, přátele i klienty.

Jedním z nich byl i režisér filmů jako Grandhotel Budapešť, Fantastický pan Lišák nebo Až vyjde měsíc.
To je téměř neskutečný příběh. Představte si nás, tehdy jako začínající ilustrátory. Téměř bez zakázek z České republiky. Naše portfolio bylo plné fiktivních projektů, které jsme tam dali, aby se nám začaly ozývat agentury. Čerstvě viselo na mezinárodním webu sdružujícím designéry. A najednou je to tady. Přichází email, jedna z první poptávek.

A rovnou produkce Wese Andersona?
Přesně tak. Jeho produkce, která připravovala Grandhotel Budapešť. Samozřejmě víme o co jde, na ten film se jako fanoušci těšíme. A pak už zelenáči z Prahy sedí na callu s Los Angeles a domlouvají detaily ohledně ilustrací, které budou propagovat film během zimní olympiády. Ještě dnes nám to připadá, jako by to ani nebyla pravda.

Když pracujete na komerčních projektech pro firmy, máte nějaké své zásady? Někteří umělci si je střeží celkem přísně.
Komerční projekty už dnes pečlivě vybíráme. Nikdy se nepodílíme na práci, kde bychom museli upozadit naše morální hodnoty. Na prvním místě máme etiku. Přes to nejede vlak. Vždy je potřeba, aby si lidé rozuměli, aby měli podobné hodnoty a společnou filozofii. Pokud tomu tak není, zakázky jsou jen o penězích a není z nich žádná radost. To je pak cítit i na ilustracích. Těžké jsou samozřejmě ty projekty, kde se střetávají nabroušená ega, to umění rozhodně neprospívá. Nejzajímavější je, když se strhne tvořivá bouře.

Plakát Hostinec Jiskra od studia Tomski&Polanski (2023)

Takový moment přichází kdy?
Většinou, když máte s klienty hodně společného. To pak vznikají výstupy, o nichž se vám ani nesnilo. V Čechách se nám ozvaly snad všechny vysněné známé značky. Ať už výrobci tenisek, aut, jídla nebo pití.

Co jste se od sebe vy dva vzájemně naučili za těch posledních deset let?
Lukáš: Hodně jsme se naučili o spolupráci v týmu, zejména toleranci k druhému. Vyvažovali jsme ženské a mužské vlastnosti, což nám moc prospělo i v rámci soukromých životů. A co se týče práce, tak já byl vždy přes technologie a Ilona přes vyprávění. V obou odvětvích jsme se vzájemně krásně vyvážili.

Máte nějaké vlastní dílo doma vystavené?
Popravdě je to u nás trošku jako s kovářovou kobylou. Máme velké množství našich pestrobarevných ilustrací vystavených v ateliéru, kde trávíme hodně času, takže pak doma necháváme oči vydechnout v čistějším a minimalističtějším prostředí. Ale něco málo tam stejně je. Hlavně obrazy, malované i kreslené, takové vzácnosti, které máme tak rádi, že je prostě nemůžeme prodat. A také plakát Prahy, kterou jako město prostě milujeme. A pro radost a inspiraci máme také pár japonských dřevorytů a indických miniatur.

A jakými obrazy nebo přímo ilustracemi jste se rádi obklopovali v dětství? Vznikl už tam nějaký vliv?
Určitě nás oba ovlivnila estetika Josefa Lady a také geniální Jiří Trnka. Třeba Ladovu Vesnickou rvačku máme jako výchozí bod úspěšného plakátu.

Co to znamená?
Ilona: Hodně lidí, příběhy, netradiční akce v pro diváka známém prostředí a pestré barvy. Ale měli na nás vliv i lidé v našem okolí. U Lukáše maminka, která vždy malovala, kreslila a učila výtvarnou výchovu. A pozor, takové tajemství: velkou inspirací a motivací k ilustraci byly také divoce pokreslené masky hokejových brankářů devadesátých let.

„Určitě by mohla vzniknout nějaká velká ilustrovaná encyklopedie, pokreslené historické auto, obří obrazy ve stylu Muchovy Slovanské epopeje a další. On nás osud ale vždy překvapí něčím ještě mnohem zajímavějším.“

Tomski & Polanski o budoucnosti

Divoce „pokreslené“ jsou i ulice českých měst a vesnic. Mám na mysli grafický a vizuální smog, různé nesourodé nápisy, značky, billboardy. Vyrušuje vás to jako profesionály, kteří se tomu oboru věnují?
Je pravda, že grafický smog je všudypřítomný a estetickému člověku často nějaká grafika zakroutí žaludkem, ale situace se už výrazně zlepšila - zejména v Praze. Město i subjekty ze soukromého sektoru situaci řeší a přicházejí s krásnými řešeními. Ovšem my jako ilustrátoři máme do jisté míry určitou porci grafického smogu rádi. Potom si z něj utahujeme v našich ilustracích a je to svým způsobem inspirace. Snažíme se být vždy a všude nad věcí, potom je radost sledovat dění okolo sebe a čerpat z něj.

Kdybyste mohli poradit někomu, kdo dnes začíná a chce se věnovat taktéž ilustraci a grafice, co by to bylo?
V ilustraci je to poměrně jednoduché. Kreslit opravdu co nejvíce. A navíc ještě kreslit taková témata, která člověka baví a chce se jim v budoucnu věnovat. Ono se to pak nabalí jako sněhová koule. A v dnešní době možná jedna technologická rada: je dobré mít skvělé vybavení, počítač, tablet… Ale pozor, jsou to stále jen nástroje. Nádherné nápady, ještě nezrozené ilustrace jsou jen v mysli člověka a ve finále je jedno, jakým způsobem se dostanou ven. Jestli přes iPad, MacBook nebo olejomalbu.

Vznik výstavy studia Tomski & Polanski na festivalu LUSTR (2023)

Inspirací a příležitostí pro ně určitě může být i LUSTR, který vypadá, že roste a roste. Dělá vám radost?
LUSTR je fantastická veliká přehlídka ilustrace, která dělá našemu oboru velké jméno. Tým organizátorů dostává do Prahy významné osobnosti současné scény, čímž posouvají ilustraci v Česku ohromně kupředu. Inspirují nové začínající tvůrce a obohacují nás jako profesionály. Letos se kromě české ilustrace a sekce mladých talentů těšíme na Brechta Vanndenbrouckeho, kterého dlouho sledujeme na instagramu a také na umělce z Asie.

A co do budoucna? Už máte nějaké plány?
Máme spousty nápadů a mnoho touhy pro novou tvorbu. Určitě by mohla vzniknout nějaká velká ilustrovaná encyklopedie, pokreslené historické auto, obří obrazy ve stylu Muchovy Slovanské epopeje a další. On nás osud ale vždy překvapí něčím ještě mnohem zajímavějším.

  • Nejčtenější

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

24. května 2024  11:50,  aktualizováno  14:01

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny...

Odpusťte mi to, maestro! Suchý se noblesně loučil se zesnulým Harapesem

27. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:08

Veřejnost a kolegové se v historické budově naší první scény rozloučili s emeritním sólistou a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bohdalová a Stašová spolu ve filmu? To by nefungovalo, říká režisér Strach

20. května 2024

Rozstřel Pravda a láska. Dvě zásadní témata nového filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Snímek...

SÓLO PRO ŠPINAR: Jen manželství pro všechny? Ne, jde o lidské rozkroky

25. května 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Předělávky pohádek? Na Jasněnku si netroufnou, doufá Lucie Vondráčková

26. května 2024

Premium Princezna na hrášku, která vstupuje do českých kin koncem května, není zdaleka první a nejspíš ani...

I o devadesátkách kolují mýty. Hudební publicista Diestler o proměně popmusic

27. května 2024

Premium „Někdy začíná devadesátky olizovat nepěkný sentiment, a tak jsem se snažil nostalgii vyhnout,“ říká...

VIDEO: Tajná láhev na place? Tereza Ramba se proměnila v zdecimovanou alkoholičku

27. května 2024  17:15

V polovině července zamíří do kin film Zápisník alkoholičky, v němž se režisér Dan Svátek vrací k...

Se zesnulým Janem Kačerem se Národní divadlo rozloučí příští středu

27. května 2024  14:15

Poslední rozloučení s hercem Janem Kačerem se uskuteční ve středu 5. června ve 12:00 na jevišti...

RECENZE: Lenny Kravitz nevzrušivě připomněl své hudební kořeny a oblíbence

27. května 2024

Premium Jedna z posledních rockových hvězd staré školy Lenny Kravitz, který bude velkou hvězdou letošního...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...