Šampionát ve sprintu vyhráli Tomáš Křivda a Tereza Janošíková

30.9.2023 Petr Klimpl

.Mistrovství ČR ve sprintu proběhlo v Opavě. Zlaté medaile vybojovali Tomáš Křivda a Tereza Janošíková

O medaile se bojovalo v areálu Psychiatrické a Slezské nemocnice v Opavě. V prostoru byl systém budov s řadou propojení, park se spoustou udržované zeleně, ale i velké množství oddělujících zdí, zídek a plotů, řada branek, vstupů a miniareálů, mezitím hustá síť spojovacích cest, chodníků a pěšinek. Běžecký podklad tvořily asfaltové cesty a kamenná dlažba a udržovaný trávník. Mapu připravil Petr Mareček.

Tratě sprintu (současně to byl i závod WRE) postavil Luděk Valík. Tratě byly orientačně jednodušší, bez větších záludností, rozhodovala hlavně běžecká výkonnost, ale i schopnost udržet po celou trať pozornost, protože se ve velké rychlosti dělaly chyby.

V mužích obhajoval titul z předloňského i loňského roku Tomáš Křivda (CHC). Roli favorita zvládnul, vedl od začátku, nevyvaroval se jedné větší chyby na 11. kontrole, kde se před něj dostal nakrátko Vojtěch Král (SSU), ten udělal hned chybu na 12. kontrole, Křivda se dostal zpět do vedení a svůj náskok stále zvyšoval až na konečných 22 sekund. Stříbro získal Král. S třetím nejlepším časem doběhl do cíle Polák Michal Olejnik, ten získal jen body do WRE (a cenu za třetí příčku), bronzovou medaili se ztrátou 29 sekund na vítěze vybojoval Martin Roudný (LPU), na dalších místech byli Jakub Glonek (KAM, +0:43), Jonáš Hubáček (LCE, +0:46) a Pavel Brlica (ZBM, +0:52).

15. Škvor Ota KAM9900 R OK Kamenice 14:43 + 1:49

Závod žen měl velmi zajímavý průběh. V úvodní části vedla Tereza Janošíková (SSU), pak ji na dva postupy v čele vystřídala Jana Pekařová (TUR), na páté kontrole se do čela dostala Jana Peterová (LPU) a v čele vydržela do 19. kontroly, kde se před ní dostala v závěru rychleji běžící Tereza Janošíková. V cíli se radovala z obhajoby loňského vítězství, když za sebou nechala Peterovou o 8 sekund. Třetí skončila vyrovnaně běžící Polka v dresu CHC Hanna Wiśniewska, která byla o 11 sekund pomalejší než stříbrná Peterová (4. Nikola Zlámalová, SJC, +0:37; 5. Jana Pekařová, TUR, +0:39; 6. Lucie Semíková, KAM, +0:42).

14. Sokolářová Šárka TUR9999 E OOB TJ Turnov 15:23 + 1:44
V juniorech podle očekávání vyhrál po celou trať vedoucí Jakub Chaloupský (PHK), druhý skončil Slovák Martin Roháč (LCE) se ztrátou 23 sekund, o třetí místo se podělili se stejným časem Vít Čech (KAM) a Matyáš Štrégl (TUR), kteří měli za vítězem odstup 29 sekund. V juniorkách splnila Anna Karlová (JIL) roli favoritky a s přehledem vyhrála, druhá Ema Černá (TAP) za ní zaostala 22 sekund a třetí Markéta Mulíčková (TBM) 53 sekund.

V H18 to byl velmi vyrovnaný závod, který pro sebe rozhodl po výborném výkonu Ondřej Brosch (RBK), druhý Vilém Bednařík (PBM) na něj měl ztrátu 12 sekund a třetí Tomáš Urbánek (ZBM) ještě o dvě sekundy více. V D18 vyhrála jasná favoritka Lucie Dittrichová (SKM), ale neměla to vůbec jednoduché, protože stejně dobře běžela i Michaela Novotná (TUR), která nakonec byla v cíli jen o dvě sekundy pomalejší, třetí místo obsadila Michaela Srbová (LPU) se ztrátou 43 sekund. V H16 potvrdil letošní sprintovou formu Tomáš Metelka (PHK), který vyhrál i třetí letošní celostátní sprint v ČR, když za sebou nechal o 9 sekund Ondřeje Štěpánka (TBM) a o 12 sekund Vladimíra Srba (LPU). Závod v D16 byl v cíli velmi vyrovnaný díky zaváhání největší favoritky Hany Vítková (SJI). Ta v průběhu závodu vedla skoro o minutu, pak však udělala na 15. kontrole chybu přes jednu minutu, opět se pak dostala do vedení, ale pomalý doběhl ji připravil o titul, když se před ní o sekundu dostala Tereza Paulíčková (SJI), bronz pak vybojovala Sheila Havrdová, která byla jen o 3 sekundy pomalejší než vítězka.