Představení top 10 atleta: Nikoleta Jíchová

Aktuality
pátek 20. října 2023
Nikoleta Jíchová jako třetí Češka zaběhla čtvrtku překážek pod 55 vteřin. Při premiéře na mistrovství světa mezi dospělými se probila do semifinále.

Svěřenkyně Jindřicha Šimánka zrychlila v pro ni doplňkové halové sezóně na kratších distancích i na (hladké) čtyřstovce na 53.54 vteřiny. V létě tento progres zúročila i na své hlavní trati 400 metrů s překážkami. Pětkrát běžela v sezóně rychleji než kdy předtím, osobní rekord si posunula třikrát až na 54.88 při mistrovství republiky v Táboře. Po Zuzaně Hejnové a Denise Helceletové (Rosolové) tím jako třetí česká překážkářka pokořila hranici 55 vteřin.

Výborně se Nikoleta ukázala i na mezinárodní scéně, vyhrála domácí Odložilův memoriál a mítinky v řecké Chanii a polské Poznani, na Zlaté tretře byla druhá v osobním rekordu 55.17. Krátce předtím si připsala své první zlepšení v sezóně při mistrovství Evropy v Chořově, s časem 55.44 pomohla reprezentačnímu týmu šestým místem. Na světovém šampionátu v Budapešti – své první globální akci v dospělé kategorii – předvedla dva výkony lehce nad 55 vteřin, semifinálových 55.01 jí přisoudilo sedmnáctou příčku.

V top 10 Atleta roku je to pro 23letou Nikoletu Jíchovou premiéra, nejvýše byla loni čtrnáctá. „Měla jsem dobrou sezónu, proto jsem ráda, že to anketa potvrzuje,“ radovala se.