23. října 2023 • 21:00

Nejšílenější zápasy: blamáže Teplic, Hložkovy čtyři góly i kanonády Bolky

7
  • Video se připravuje ...

Naprosto bezprecedentní. Zlín s Mladou Boleslaví (5:9) ve 12. kole FORTUNA:LIGY obstaral nejbláznivější zápas, jaký vůbec samostatná česká liga pamatuje se čtrnácti vstřelenými góly. V posledních sezonách se ovšem pár divokých výsledků také urodilo. Pojďte si je s námi připomenout.

• Zlín - Mladá Boleslav 5:9, 21.10. 2023

Ale nejprve zpátky k tomu nejaktuálnějšímu. Tohle byl duel, o kterém se dokonce mluví za hranicemi. Zlín schytal v této sezoně už třetí tvrdý direkt (s Baníkem 1:5 a Plzní 1:7). Na tom by vzhledem k letošním výkonům ševců nebylo nic zvláštního. Ale výsledek 5:9 s Mladou Boleslaví je už opravdu extrém. Dostat devět gólů a ještě k tomu na domácím hřišti, to se moc často nestává ani v okresním přeboru. Svůj den neměl především domácí brankář Matej Rakovan, stejně jako domácí defenziva a zrovna se nevyznamenal ani mladoboleslavský gólman Matouš Trmal. Zlínští přitom ještě v poločase vedli, po pauze dokonce zvýšili na 3:1. Nikdo nečekal, co se posléze stane. Středočeši ve druhém poločase skórovali osmkrát a zapsali se do historie. Ještě gólovější zápas se hrál každopádně před 72 lety při výhře Slavie nad Českými Budějovicemi 15:1.

SESTŘIH: Zlín - Mladá Boleslav 5:9. Nejgólovější přestřelka v historii

• Příbram - Slavia 1:8, 25.2. 2017

Před šesti lety předvedla pořádnou kanonádu Slavia v Příbrami. U Litavky vyhrála drtivě 8:1. Nebylo divu, že zatímco sešívaní v sezoně 2016/17 vyhráli titul, to Příbram suverénně sestoupila a inkasovala v celém ročníku 61 gólů.

Slávisté vedli o tři branky už v poločase, do druhé půle vyběhl tehdy čerstvý mistr Afriky s Kamerunem Michael Ngadeu, jenž coby defenzivní záložník zaznamenal hattrick. Ostudu Středočechů ještě zvýraznili svými zásahy Škoda, Sýkora, Hušbauer, Mešanovič a Bořil. Tehdejší „zneuctění“ těžko kousal Jan Rezek, který mluvil po zápase o konci kariéry. Leč emoce ochlady a Rezek dál pokračoval. Naopak vítěze trénoval jistý Jaroslav Šilhavý, dnes muž na odstřel u českého nároďáku.

CELÝ SESTŘIH: Příbram - Slavia 1:8. Ngadeu dal hattrick, zářil i Sýkora

• Teplice - Mladá Boleslav 0:8, 3.5. 2019

Mladá Boleslav podruhé. Na jaře 2019 v rámci prostřední skupiny nadstavby zesměšnila Teplice na jejich Stínadlech 8:0. Boleslav dala šest gólů za první poločas, dvě trefy zaznamenal Nikolaj Komličenko, který se stal nejlepším střelcem sezony a v tomto utkání vůbec poprvé v první lize skóroval Pavel Bucha. Tento zápas předznamenal teplický výkonnostní propad v dalších letech. Blamáž odskákal obránce Jan Krob, který byl označen za viníka negativní atmosféry v kabině. Po vyřazení z týmu přestoupil do Jablonce.

SESTŘIH: Teplice - Mladá Boleslav 0:8. Kolaps Sklářů, hosté dali šest gólů za poločas

• Sparta - Teplice 7:2, 3.4. 2021

Teplice o dva roky později schytaly další nedůstojný debakl. Na Spartě padly 2:7. Svůj první ligový hattrick zažil Ladislav Krejčí mladší. Sedm branek v jednom utkání vstřelila Sparta v samostatné lize počtvrté a poprvé od září 1999 a výhry 7:0 nad Českými Budějovicemi. Naopak Teplice podtrhly konečným 15. místem nepříliš vydařenou sezonu, o čtyři body se zachránily před sestupujícím Brnem.

SESTŘIH: Sparta - Teplice 7:2. Totální demolice, Krejčí slavil hattrick!

• Sparta - Brno 6:1, 29.5. 2021

Právě brněnská Zbrojovka se v květnu 2021 pro následující rok rozloučila s první ligou debaklem 1:6 na Spartě. Všech sedm gólů padlo během první půle, Adam Hložek se trefil čtyřikrát. Na výsledku měla vliv skutečnost, že už o nic nešlo. Sparta byla druhá a Brno už před zápasem vědělo, že z ligy padá. V následujícím ročníku se dokázalo do nejvyšší soutěže vrátit, dnes už je ale zase zpátky o úroveň níž.

Sparta - Plzeň 7:2 (1994/95)

České Budějovice - Teplice 5:4 (1996/97)

Jablonec - České Budějovice 8:0 (1997/98)

Sparta - České Budějovice 7:0 (1999/00)

Slavia - Ostrava 7:0 (2002/03)

Slavia - Zlín 7:1 (2007/08)

Ostrava – Bohemians Střížkov 5:4 (2008/09)

Plzeň - Ústí nad Labem 7:0 (2010/11)

Slavia - Teplice 0:7 (2013/14)

Mladá Boleslav - Sparta 4:5 (2020/21)

SESTŘIH: Mladá Boleslav - Sparta 4:5. Bláznivý duel a emoce, v závěru rozhodl Polidar

7

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.