Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opravdu potřebujeme kvůli pracovnímu trhu migraci?

Ta teze patří v českém prostředí k oblíbeným mantrám. Vzhledem k demografickému vývoji potřebuje ekonomika nutně výraznou migraci, aby bylo i nadále k dispozici dostatečné množství pracovních sil. Bez toho nastane kolaps.

Svaz průmyslu a dopravy to má spočítané dokonce vcelku přesně. Během dvaceti let bude na pracovním trhu chybět asi 700 000 lidí.

Je zvláštní, že tato teze je přijímána s naprostou samozřejmostí a bez většího váhání.

Jedno musím hned na začátek zdůraznit. Naprosto ten problém v jeho okamžité a aktuální podobě nesnižuji. Skutečně platí, že řada investorů se od naší země odvrací s tím, že sehnat zde potřebně kvalifikované lidi je ještě obtížnější, než sehnat stavební povolení v památkově chráněné zóně. To je fakt. Stejně tak je fakt, že aktuální nedostatek pracovních sil je reálná brzda růstu. Ekonomika by při lepší personální situaci již letos rostla, místo toho v nejlepším stagnuje. A co by se dělo bez toho, že dorazilo sto tisíc pracovníků z Ukrajiny, to si lze jen těžko představit. Nic z toho nerozporuji.

Přesto: Netvařme se, že kdybychom dokázali vytvořit systém pro získání stovek tisíc dalších lidí v zahraničí, tak bychom náš problém vyřešili. Ve skutečnosti to tak totiž není.

Český problém je nízká efektivita jak soukromého sektoru, tak především vládního a celkově veřejného sektoru. A samozřejmě strukturální nerovnováha ekonomiky.

To si žádá určité vysvětlení. Hned první příklad můžeme vzít jako naprosto dokonale ilustrující celou situaci země. Jakkoliv se týká konkrétně školství.

Máme vlastně relativně obrovské množství učitelů. V roce 2022 to bylo úctyhodných 194 125 pedagogických pracovníků. A k nim neméně mocná armáda 77 053 pracovníků nepedagogických. Mohla bych teď vychrlit procentní růsty za poslední roky, ale to bychom se zahltili čísly. Shrnu to: Zvýšení bylo skutečně značné. A stejně platí, že „nejsou lidi“. Zároveň totiž máme skoro nejvíc žáků na učitele a třídu v rámci OECD. Jak je to možné? Nu snadno. Podle statistik OECD tráví český učitel „neučením“, tedy ostatními činnostmi vedle pedagogiky, vskutku mimořádných 66 procent své pracovní doby. Průměr OECD je 56 procent. Čili o deset procentních bodů méně. To je za měsíc asi 16 „učitelohodin“. Kdybychom je měli, tak by poměr žáků na učitele a třídu mohl vypadat jinak.

To celé má samozřejmě řadu různých důvodů, mnohé jsou specifické pro školství, ale některé naopak velmi obecné a platí pro celou zemi, veřejný sektor pak zvláště (ale vůbec ne pouze). A mezi nimi kraluje zoufalá NEúroveň digitalizace a naopak výrazná NADúroveň byrokratizace. Což spolu souvisí. A to jak v sektoru veřejném, tak v sektoru soukromém.

Udělala jsem si anketu mezi známými, kteří se zabývají praktickou ekonomikou výrobních firem, služeb a veřejného sektoru. Otázka byla přímočará, odpovědi složitější: Kolik pracovních sil by bylo možné ušetřit při důsledné organizaci a masivní digitalizaci i zrušení duplicit agend? Odpovědi byly v rozpětí pět až dvacet procent podle odvětví a sektoru. Takže dejme tomu deset.

Teď to hodně zjednoduším, nicméně v této zemi je něco přes pět milionů lidí zapojených do pracovních procesů. Deset procent je půl milionu. Já tím naprosto nechci říct, že půl milionu lidí dělá zbytečné věci – tak to samozřejmě není. Ale platí, že někde pracovníci vykonávají pět procent činnosti, která by nemusela být, jinde dvacet procent.

O nezaměstnanosti se obvykle říká, že opravdu není problémem české ekonomiky. Ve skutečnosti je. Je totiž příliš nízká

Můj závěr z toho, a nepopírám, že to je závěr k diskusi: Pokud nezvládneme tento strukturální problém, tak nám dovozy pracovníků ze zahraničí příliš nepomohou. Naprosto souhlasím s podnikateli, že nyní, v tuto konkrétní chvíli, se bez nich neobejdeme a potřebujeme je naprosto nutně. Ale nedojde-li ke změně v přístupu k efektivitě, pak dlouhodobě bude platit, že dovoz lidí nikdy nenaplní potřebu postů. Protože, jak dobře víme, když nedostanou mantinely, tak potřeby rostou nekonečně.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Eva Kislingerová | pátek 27.10.2023 7:38 | karma článku: 27,82 | přečteno: 670x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,47 | Přečteno: 583x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6157x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 792x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4333x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,16 | Přečteno: 638x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Další útok na politika v Německu. Někdejší primátorku napadli v knihovně

8. května 2024  12:47,  aktualizováno  17:57

Někdejší primátorku Berlína Franzisku Giffeyovou ve středu napadl útočník, těžkým předmětem ji...

  • Počet článků 102
  • Celková karma 30,12
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik