Národní divadlo uvede světovou premiéru opery Don Buoso Jana Kučery ve spojení s Pucciniho jednoaktovkou Gianni Schiccchi

„Národní divadlo přichází s novou českou operou, kterou vytvořili David Radok a Jan Kučera. Bude mít premiéru na scéně, kde bylo poprvé uvedeno mnoho původních český operních děl, která se následně uplatnila v řadě evropských i mimoevropských divadel,“ uvedl generální ředitel Národního divadla Jan Burian. Nová česká opera s italským libretem Don Buoso vznikla z iniciativy režiséra Davida Radoka, který se do Opery Národního divadla vrací po 22 letech. Složil ji dirigent a skladatel Jan Kučera na Radokovo české libreto, které následně pro zhudebnění přeložila do italštiny Maddalena Rossi. Roli Dona Buosa ztvární Štefan Margita, kterému byla role napsána na míru. V hlavní roli opery Gianni Schicchi, která dějově na Dona Buosa bezprostředně navazuje, vystoupí Svatopluk Sem. Premiéry proběhnou v historické budově Národního divadla 3. a 5. listopadu pod taktovkou italského dirigenta Giancarla Andretty.

Děj opery Don Buoso přímo předchází opeře Giacoma Pucciniho Gianni Schicchi a líčí, co předcházelo Buosově smrti, jíž začíná slavná Pucciniho jednoaktovka. Její děj se točí totiž kolem závěti nebožtíka. Chamtivé příbuzné zesnulého, dychtící po dědictví, přechytračí právě Gianni Schicchi a dopomůže své dceři Laurettě ke sňatku s jedním z Buosových příbuzných, mladým Rinucciem, a sobě k zisku velké části dědictví.

Štefan Margita, který je představitelem Dona Buosa, uvádí: „Jan Kučera napsal operu, která se naprosto hodí před Pucciniho kus, vychází z jeho stylu, ale zároveň vzniklo svébytné originální dílo. Renomovaný režisér David Radok, kromě toho, že je autorem libreta a režie, je současně i scénografem této nádherné a čisté produkce a je mi ctí s ním spolupracovat. Zkoušení je velmi intenzivní, ale také nesmírně krásné a stále se všichni od něj máme co učit.“

, foto Ilona Sochorová

Dirigent a hudební skladatel Jan Kučera ke vzniku nové opery Don Buoso uvádí: „Pan režisér Radok vymyslel fiktivní příběh toho, co Pucciniho opeře předcházelo či spíše možná mohlo předcházet. V mé opeře jsou tedy stejné postavy jako v Giannim Schicchim, rovněž téměř totožné je i obsazení orchestru. Hned na začátku naší spolupráce před dvěma roky jsme si řekli, že nechceme geniální Pucciniho hudbu napodobovat či kopírovat, to bych ani neuměl. Zároveň ale nelze, aby se v první půlce tytéž postavy vyjadřovaly například atonálním či minimalistickým hudebním jazykem.“

Pucciniho opera Gianni Schicchi se na jeviště Národního divadla vrací po sedmadvaceti letech. Její světová premiéra proběhla v Metropolitní opeře v New Yorku v roce 1918. Slavný italský skladatel ji vytvořil jako součást triptychu jednoaktovek, z nichž právě Gianni Schicchi tvořil humorné vyvrcholení. Jeho libreto napsal Giovacchino Forzano na motivy jedné epizody z Dantovy Božské komedie. Obsahuje inovativní modernistické hudební prvky, ale i několik typicky pucciniovských árií, z nichž zejména Laurettina „O mio babbino caro“ se stala opravdovým operním hitem a pevnou součástí repertoáru mnohých sopranistek.

Gianni Schicchi je úžasná opera plná zvratů a překvapení,“ říká Svatopluk Sem, představitel této role. „Hudebně je toto dílo téměř dokonalé, stejně jako všechny opery od Giacoma Pucciniho. Po pěvecké stránce je role Gianniho velmi pohodová a vtipná. Nemyslím si, že je technicky náročná, ale je zde určitá záludnost. Tím myslím, že napodobuji hlas Dona Buosa, což je jakási karikatura a je trošku namáhavější hlas takto měnit. Předstírat starého Buosa  a parodovat jej mě paradoxně celkem baví. Dalším bodem, který dělá tuto roli zajímavou, je efektní árie, která jako jediná dominuje této postavě. Je výrazově, herecky i pěvecky trochu obtížnější.“ K první části večera, opeře Don Buoso, Svatopluk Sem uvádí: „Orchestrální part se Janu Kučerovi velmi povedl, je zde několik nádherných hudebních prvků, které určitě zanechají v obecenstvu příjemný pocit a které na Pucciniho navazují. V Donu Buosovi nemám tak velkou roli, i když jsem poměrně dlouhou dobu na jevišti. Mám pouze čtyři hudební vstupy. Jediné, co mohu prozradit je, že dělám sluhu Donu Buosovi. Každopádně práce s režisérem Davidem Radokem a se všemi kolegy je celkem náročná, ale hodně inspirativní.“

, foto Ilona Sochorová

Oba příběhy shodně tepou do lidských vlastností, jako je přetvářka, chamtivost, egoismus a díky vzájemné provázanosti v nich vystupují shodné postavy. Dona Buosa ztvárňuje Štefan Margita, v obou operách se objevují také Svatopluk Sem (Gianni Schicchi), Doubravka Součková (Lauretta), Daniel Matoušek (Rinuccio), dále Jana Sýkorová (Zita), Jiří Sulženko (Simone), Martin Šrejma (Gherardo), Jana Šrejma Kačírková (Nella), Kateřina Hebelková (La Ciesca), Jiří Hájek (Marco), Zdeněk Plech (Betto), Miguelangelo Cavalcanti (Spinelloccio), Martin Matoušek (notář Amantio), Daniel Klánský (Pinellino) a Jan Líkař jako Guccio. Kostýmní výtvarnicí produkce je Zuzana Ježková, autorem světelného designu je Přemysl Janda. David Radok je také autorem návrhu scény.

„Domnívám se, že zbrusu nová česká opera v kombinaci s mistrovskou Pucciniho jednoaktovou operou a v nastudování geniálního Davida Radoka spolu s naším skvělým sólistickým souborem s úžasným Štefanem Margitou ve středu dění je tím nejlepším představitelným úvodem do nadcházejícího Roku české hudby,“ shrnuje Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější