Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Láska k čaji zavedla nadšence z Kopřivnice až k japonským farmářům

  16:16
Na cestu do japonských hor, kde měl možnost poznat tradiční venkovský život, se letos vydal David Šrubař z Kopřivnice. Zavedla jej tam láska k čaji, konkrétně možnost vypomáhat na farmě s čajovou sklizní.
Japonské zelené čaje jsou typické zpracováním listu.

Japonské zelené čaje jsou typické zpracováním listu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Překvapilo mne, jak byli za naši pomoc tamní farmáři vděční, mladí lidé totiž ve velkém venkov opouštějí, odcházejí do velkých měst a starým už nezbývají síly, aby všechno zvládli,“ popsal David Šrubař.

Když před mnoha lety pracoval v novojičínské čajovně, ani ve snu jej nenapadlo, že někdy takovou cestu podnikne. „I když Japonsko bylo v popředí seznamu zemí, kam bych se chtěl někdy podívat, tak ještě před dvěma lety mne ani nenapadlo, že by se to mohlo opravdu stát. Pak jsem ale potkal člověka, který mi nabídl, že se můžeme letět podívat za čajovými farmáři,“ vyprávěl Šrubař.

Jejich cesta mířila do prefektury Šizuoka na jihovýchodním pobřeží ostrova centrálního japonského ostrova Honšú. Zde pak trávili čas v lesy obklopené horské vesnici Harunočo. „Zmíněný kamarád má v Japonsku nějaké vazby a věděl o té vesnici, že tam pěstují čaj organickým způsobem. Postupně se to vykrystalizovalo nejen v to, že tam pojedeme, ale že budeme také pomáhat se sklizní,“ uvedl Šrubař.

Ve vesnici si vzájemně pomáhají

Tamní farmáři jsou podle jeho slov rádi za jakoukoliv pomoc. „Společně tam hospodaří v takovém společenství, jakémsi družstvu, pro brigádníky tam mají volný dům na ubytování, v tom jsme bydleli,“ popsal Šrubař. „Byl to asi 150 let starý dům po zesnulém obyvateli vesnice s takovými těmi posuvnými stěnami, typický japonský venkovský dům,“ přiblížil.

Na kvalitní čaj z druhého konce světa čeká prodejce i tři čtvrtě roku

Farmy v Harunočo fungují většinou na rodinné bázi, po dlouhá staletí se předávaly z generace na generaci, dnes už se však situace mění. „Mladí lidé už v tom tradičním vesnickém stylu života nechtějí pokračovat, takže tam je dnes spousta starých farmářů, kteří už nemají dost sil se o všechno starat. Ale třeba člověk, u kterého jsme byli, nebyl ani místní. Byl původem z Tokia, vystudoval zemědělskou školu a rozhodl se jít do hor dělat čaj,“ vyprávěl David Šrubař. „A vzhledem k situaci se nestará jen o vlastní čajovou zahradu, ale pomáhá i ostatním, kteří už sami nestíhají.“

Pomoc ve vesnickém společenství je však vzájemná. „Mají ve vsi továrnu na základní zpracování a v ní se třeba střídají. Přes den sklidí čaj a do rána se pak čaj zpracovává. Kromě čaje, který by je samotný neuživil, hodně pěstují rýži, kukuřici a další plodiny. Ale v níže položených oblastech už naopak najdeme firmy, které mají celá čajová pole a spoustu zaměstnanců,“ podotkl Šrubař.

Lidi odradí pytlíkový čaj v restauraci

Zmíněná vesnice je specifická tím, že tamní farmáři pěstují organicky, nepoužívají tady žádné pesticidy, ani herbicidy, pouze organická hnojiva. „Musí se toho držet všichni ve vesnici, protože kdyby někdo ve své zahradě začal stříkat chemií, tak znehodnotí úrodu všem ostatním okolo,“ vysvětlil Šrubař. „Od dětství jsem vychováván v tom, že příroda se má chránit, takže možnost pít čaj, pěstovaný tak, aby to neškodilo přírodě, mne nadchla.“

Zamiloval jsem se hned napoprvé, směje se první český teatender

S farmáři v Harunočo navázal kontakt a japonské čaje teď vozí do Česka. „Snažím se prezentovat čaje na různých degustacích nejen lidem, kteří čajům rozumí, ale i těm, kteří je tolik neznají. Protože, když se řekne zelený čaj, lidé si představí pytlíkáč, který dostanou třeba v restauraci a který je absolutně hnusný. Když ale ochutnají správně připravený japonský zelený čaj, tak je překvapí, jak může chutnat.“

Laiky překvapí pestrost chutí

Podotýká, že laiky často překvapí různorodost chutí, jaké můžou různým způsobem zpracované lístky ze stejného druhu čajovníku nabídnout. „Základní sortou japonského zeleného čaje je senča a tradiční chutí s ní spojovanou je takzvaná pátá chuť – umami. Podle toho, jak dlouho se čaj při zpracování napařuje, se pak mění paleta chutí. Nejtradičnější je krátké napařování – asamuši, kdy je umami nejsilnější, střední je čumuši a nejdelší je fukamuši, které je nyní ve světě velmi oblíbené,“ objasnil Šrubař.

Keře čajovníku se někdy před sklizní na čas zastiňují. Tím se podporuje tvorba chlorofylu a aminokyselin, což vede k lepší umami chuti a také to údajně zlepšuje zdravotní účinky čaje. „Senča se sklízí bez zastiňování, kabuse jen kratší dobu a potom speciální čaj vyšší třídy gjokuro, ten se zastiňuje až 30 dní,“ uvedl David Šrubař. Vyšší sorty ceremoniálního čaje gjukuro se pak mohou sklízet i ručně. „Jinak ale takové ty poutavé fotky, jak ženy s koši sklízí ručně čaj, jsou spíše jen reklamní trik, nejčastěji se lístky sklízí speciálním křovinořezem nebo kombajnem,“ podotkl.

Kromě zmíněných základních druhů zeleného čaje s Japonsku vyrábí například i kamairiča, který se praží, čímž získává zcela jinou chuť s dominantními květinovými tóny, nebo takzvaná kukiča. „To byl původně druhotný produkt, jsou to řapíky listů, ten neobsahuje téměř žádný thein,“ řekl Šrubař.

Nejprodávanějšímu čaji u nás je 53 let, letos se vrátil do českých rukou

Když do Japonska odjížděl, měl představu, že se tam čaj pije především na čajových obřadech, skutečnost je však často méně poetická. „Úplně běžně si tam lidé kupují zelený čaj v automatech v PET lahvích. Když se ale lidé společně sejdou, tak si čaj připraví obřadním způsobem,“ přiblížil.

Země plná zákazů a zaměstnaných lidí

Z Japonska si odvezl i spoustu zážitků týkajících se značných kulturních rozdílů. „Už když jsem tam jel, tak jsem dostal seznam věcí, co se v Japonsku nesmí a co není vhodné. A bylo toho tolik, až mne to zarazilo. Stejně jsem nebyl připraven na všechno. Už v autobusu z letiště mne překvapilo, kolik je tam všude zákazů. Zákaz odkládat zavazadla na sedadlo, zákaz používat telefon, dokonce i zákaz mluvit,“ vzpomínal.

„V dopravních prostředcích nesmíte mluvit nikde. Jeli jsme šinkanzenem, úplné ticho, v metru zase ticho. To mi přišlo úplně šílené. Co bylo nejhorší, v jednom rychlíku s námi jela maminka s dítětem, to začalo brečet a ona vystoupila, aby nerušila ostatní,“ popsal.

Překvapivé byly i případy legendární japonské přezaměstnanosti. „Vymýšlejí tam různá zaměstnání, aby mělo co nejvíce lidí práci. Takže u pojízdných schodů na letišti stojí paní a ukazuje lidem, aby si na schodech zvedli kufr, a takhle to dělá celý den. Dole pod schody stál další člověk, má v ruce hadru a celý den otírá madlo jezdících schodů. Před nádražím stojí u semaforu člověk, a když blikne zelená, tak ukazuje lidem, že mohou přejít. A aby to nebylo málo, tak ještě píská na píšťalku,“ vyprávěl Šrubař.

  • Nejčtenější

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Pětiletá dívenka vdechla párek v rohlíku, za pár dní v nemocnici zemřela

6. května 2024  17:30

Velká tragédie se odehrála na konci dubna v Kravařích na Opavsku. Pětiletá dívka si šla o přestávce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Baník 5:0, exhibici řídili Chytil se Schranzem, hosté dohrávali v deseti

4. května 2024  17:16,  aktualizováno  19:59

Slávističtí fotbalisté se na úvod nadstavbové části první ligy rivalovi ze Sparty důrazně...

Policie obvinila řidiče kamionu za smrtelnou nehodu na D1, hrozí mu až šest let

5. května 2024  15:47

Karvinští kriminalisté obvinili litevského řidiče kamionu, který v sobotu narazil do osobního auta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obec na Karvinsku koupila šestnáct finských domků. Na zkoušku

5. května 2024  7:06

Hodně různorodé názory zaznívaly na posledním zasedání zastupitelů Horní Suché na Karvinsku při...

Ze dvou tatrováckých muzeí je nyní jen jedno, to starší čeká na obnovu

12. května 2024  8:10

Akci kulový blesk připomíná letošní muzejní reorganizace v Kopřivnici. Tři muzea mění zřizovatele,...

Sedmatřicetiletý muž se zranil v lesích na Bruntálsku, zachránil ho vrtulník

11. května 2024  21:26

Moravskoslezští záchranáři v sobotu provedli náročný zásah. V nepřístupné části turistické trasy...

Naše plány vyšly skvěle, pochvaloval si Karafiát těsnou výhru v Ostravě

11. května 2024  18:51

Jediná vydařená akce už ve druhé minutě poslala fotbalisty Mladé Boleslavi na čtvrté místo první...

Baník - Ml. Boleslav 0:1, další ztráta. O domácí porážce rozhodl vlastní gól

11. května 2024  14:31,  aktualizováno  17:23

Pátá ztráta v řadě. Fotbalisté ostravského Baníku nezvládli klíčový souboj o čtvrté místo a s...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...