Basketbalistky i podruhé v kvalifikaci ME prohrály, v Řecku podlehly 66:75

foto Ilustrační foto - Mediální den na tréninku basketbalové ženské reprezentace v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy, 6. listopadu 2023, Praha.

Chalkida (Řecko) - České basketbalistky podlehly v kvalifikaci mistrovství Evropy v Chalkidě domácímu Řecku 66:75 a prohrály i druhý zápas ve skupině I. V ní jsou týmy spolupořadatelů závěrečného turnaje v roce 2025, které mají jistou účast na šampionátu.

Porážce nezabránily ani tři autorky 16 bodů kapitánka Natálie Stoupalová, Julie Pospíšilová a Veronika Voráčková, která měla s devíti asistencemi blízko double double. V týmu Řecka, kterému chyběla zraněné opora Mariella Fasulaová ze Salamanky, zazářila s 20 body nejlepší střelkyně zápasu Eleanna Christinakiová.

Další utkání čekají svěřenkyně trenérky Romany Ptáčková za rok v listopadu v Itálii a v Německu, kterému ve čtvrtek doma podlehly vysoko 41:85.

"S Německem jsme si nastavily laťku hodně nízko a musely jsme ukázat, že dokážeme hrát mnohem líp, ale nepadalo nám to. Střílíme hrozně moc trojek a nemáme nic z bedny," řekla novinářům po utkání Voráčková.

Zatímco Řecko proměnilo za tři body 12 z 25 pokusů, český tým jen šest z 30. "Paní trenérka nám říkala, že máme moc trojek a potřebujeme i jiné možnosti. Když to tam z ní nepadá, tak nemá význam z ní furt pálit. Měly jsme doskok a zase z toho byly další trojky. Měly jsme to zakončovat vevnitř, ale to se nám bohužel nedařilo," uvedla Voráčková.

Češky se dostaly v úvodu třikrát do vedení díky košům Stoupalové, Voráčkové i trojce Pospíšilové, ale domácí basketbalistky otočily z 5:7 na 11:7. Po 12 sekundách své premiéry v reprezentaci se trefila Karolína Šotolová a dvěma úspěšnými trestnými hody vyrovnala Stoupalová. Řecko však do konce první čtvrtiny uniklo do náskoku 18:11.

Ve druhé desetiminutovce Češky stahovaly ztrátu a otočily z 20:24 na 26:24. Potom ještě vedl výběr trenérky Ptáčkové po trojce Kateřiny Galíčkové 29:28, ale domácí tým odpověděl osmibodovou šňůrou. Do poločasu snížila Kateřina Rokošová z dálky na 34:37.

Ve třetí čtvrtině Češky po pěti bodech Stoupalové v rychlém sledu vyrovnaly na 42:42, ale trojkou odmítla obrat ve skóre Christinakiová. Mezi 25. a 27. minutou získalo Řecko desetibodovou šňůrou vedení 56:44. Pod dvouciferný rozdíl dostala stav nejdříve trojkou Stoupalová a košem s proměněným trestným hodem Gabriela Andělová.

V závěrečné čtvrtině se český tým třikrát přiblížil na rozdíl pěti bodů, domácí basketbalistky si ale výhru pohlídaly. Oproti duelu s Německem podaly Češky zlepšený výkon. "Určitě tam byl s Němkami respekt, že přijely s týmem plným hvězd. Řekly jsme si, kde byl problém. Nechci to úplně rozmazávat. Doufám, že jsme dnes vypadaly líp," řekla Voráčková.