Pittsburgh - Vegas 3:0Zohorna asistoval v NHL u vítězného gólu Pittsburghu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Čeští hokejisté se v noci z neděle na pondělí v NHL střelecky neprosadili. Pittsburgh porazil i díky asistenci Radima Zohorny na svém ledě Vegas 3:0. Petr Mrázek neodvrátil sedmnácti zákroky prohru Chicaga 2:3 s Buffalem. Toronto uzavřelo NHL Global Series ve Stockholmu výhrou nad Minnesotou 4:3 v prodloužení.

Útočník Pittsburghu Penguins Radim Zohorna (63) střílí přes bránícího hráče Caroliny Bretta Pescea.

Zohorna se v souboji Pittsburghu s obhájcem Stanleyova poháru podílel na vítězném gólu, který padl už ve třetí minutě. Český útočník vytvořil se spoluhráčem Drewem O'Connorem závar před brankou Vegas a z dorážky skóroval Ryan Graves. Zhruba v polovině zápasu zvýšil Noel Acciari a výhru zpečetil v závěru do prázdné branky Jevgenij Malkin.

Hlavním strůjcem úspěchu Pittsburghu byl gólman Alex Nedeljkovic, který zastavil 38 střel a vychytal čisté konto poprvé od dubna 2022. Vrátil se tak po zranění ve velkém stylu. Před dvěma dny nastoupil na farmě v AHL, aby se rozchytal, a výhru Providence dokonce podpořil vstřeleným gólem.

„Bylo to trochu chaotické, hodně jsem cestoval, ale také jsem si užil velkou zábavu,“ shrnul Nedeljkovic poslední dny. „Dokud nechytáte zápas, nemůžete si být jistí, jak na tom jste. Ale nesmíte polevit a musíte být připraveni na všechno. Oba zápasy vyšly skvěle,“ doplnil.

Buffalo rozhodlo o výhře v 51. minutě, poté co Erik Johnson našel střelou z levé strany volné místo nad Mrázkovým ramenem u bližší tyče. U všech tří branek figuroval Rasmus Dahlin, jednu dal a na dvě přihrál. Švédský bek otevřel skóre švihem z mezikruží nad Mrázkovu vyrážečku a při druhém gólu uvolnil v přesilové hře chytrou přihrávkou Jeffa Skinnera, který zakončil do prázdné branky. Za Chicago ve druhé třetině dvakrát vyrovnali Taylor Raddysh a Philipp Kurashev.

Anaheim, jehož brankář Lukáš Dostál sledoval zápas ze střídačky, podlehl doma St. Louis 1:3. Hosté vedli už po 26 minutách o tři góly, postupně se prosadili Jake Neighbours, Pavel Bučněvič a Alexej Toropčenko. Jejich spoluhráč Jakub Vrána vyšel naprázdno ve třetím utkání v řadě, ale připsal si jeden kladný bod do statistiky +/-. Stejné bilance dosáhl na druhé straně i přes prohru Radko Gudas, který byl na ledě u trefy Masona McTavishe.

Columbus s Davidem Jiříčkem v sestavě podlehl domácí Philadelphii 2:5 a připsal si devátou porážku v řadě. Vítězství Flyers řídil Ryan Poehling, který vstřelil jeden gól a na dva přihrál.

Toronto uzavřelo NHL Global Series ve Stockholmu výhrou nad Minnesotou 4:3 v prodloužení. Rozhodl o tom v čase 63:09 švédský útočník William Nylander, který si v utkání připsal i asistenci. Třemi body za gól a dvě přihrávky zazářil v dresu vítězů obránce Morgan Rielly. Český útočník David Kämpf za Maple Leafs nebodoval.

„Vedli jsme 3:1, měli jsme si to pohlídat. Oni pak začali hrát trošku líp, my povolili a Wild to srovnali. Ale naštěstí jsme to urvali v prodloužení. Pro Williama Nylandera to bylo krásné zakončení celého tripu. Že dal vítězný gól, je skvělé pro něj i pro fanoušky,“ řekl Kämpf serveru nhl.com/cs.

„Jsem rád za dva body i za to, že máme celkově čtyři. Splnili jsme si cíl. Body jsou důležité, protože liga je vyrovnaná a my jich teď potřebujeme nabrat co nejvíc, abychom měli co nejlepší pozici do play off,“ doplnil Kämpf.

Toronto získalo v Avicii (Globe) Areně plný počet čtyř bodů, protože v pátek vyhrálo nad Detroitem 3:2. Wild se vracejí do Spojených států amerických s jediným bodem, poté co v sobotu podlehli Ottawě 1:2 po samostatných nájezdech. Čtyřdenní program ve Stockholmu nabídl už ve čtvrtek také duel Ottawy s Detroitem (5:4 v prodloužení).

Minnesota se ujala vedení po 157 sekundách. Gólmana Josepha Wolla překonal střelou na lapačku obránce Jon Merrill, který dal první branku v sezoně. Vyrovnat mohl kapitán Maple Leafs John Tavares, ale trefil jen horní tyč. Při trestu Matse Zuccarella pomohla Marcu-Andremu Fleurymu tyč také po střele Riellyho.

V čase 12:43 při trestu Jareda Spurgeona už Toronto vyrovnalo. Kanonýr Auston Matthews dorazil puk za Fleuryho po střele Williama Nylandera a se 14 góly se dotáhl v čele tabulky střelců na Kylea Connora z Winnipegu. Nylander, který k výhře nad Detroitem pomohl gólem a dvěma asistencemi, bodoval i v 17. utkání od startu sezony.

William Nylander z Toronta překonává brankáře Minnesoty Marca-Andreho Fleuryho v zápase NHL Global Series ve Švédsku.

Ve druhém dějství se stav nezměnil, přestože měli Wild k dispozici tři přesilové hry. Ve 45. minutě získal pro Maple Leafs po Matthewsově přihrávce Rielly střelou z levého kruhu dvoubrankový náskok. Za 108 sekund vrátil Wild do hry obránce Jake Middleton, který se trefil od modré čáry. Ve 49. minutě smazal ztrátu Mats Zuccarello, který z brankoviště usměrnil do odkryté branky přihrávku Brocka Fabera.

V úvodu nastavení nevyužil šanci Wild Joel Eriksson Ek. Rozhodl Nylander, který projel kolem Marcuse Johanssona, natlačil se před Fleuryho a forhendem poslal puk nad jeho vyrážečku.

Hokejisté Toronta Auston Matthews (vpravo) a William Nylander se radují ve Stockholmu z gólu proti Minnesotě.

„Na celý ten trip budu mít krásné vzpomínky. Ze všeho nejlepší pro mě bylo, že jsem se tady viděl s rodiči i s babičkou a dědou. Bylo fajn je tady potkat, zašli jsme spolu na večeři a strávili spolu nějaký čas,“ prohlásil Kämpf, který v roce 2019 hrál duel NHL za Chicago v Praze a teď jej rodina podporovala ve švédské metropoli.

„Viděli oba zápasy, což bylo skvělé hlavně pro prarodiče. Máma s tátou za mnou někdy létají do Toronta, ale babička s dědou ne, takže tohle byl po pražské Global Series s Chicagem v roce 2019 teprve druhý a třetí zápas NHL, ve kterém mě viděli naživo přímo na stadionu,“ uvedl.

Další duel čeká Maple Leafs v pátek v Chicagu. „Cesta zpátky bude dlouhá, ale letíme hned po zápase, takže bychom měli být v pondělí už v klidu doma. Pak dostaneme pár dní volna, věřím, že se rychle aklimatizuju zpátky na americký čas a bude to v pohodě,“ dodal Kämpf.

Philadelphia - Columbus 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 6. Farabee, 22. Brink, 27. Poehling, 53. Konecny, 58. York - 16. Texier, 38. Jenner. Střely na branku: 26:22. Diváci: 17.416. Hvězdy zápasu: 1. Farabee, 2. Walker, 3. Konecny (všichni Philadelphia).
Pittsburgh - Vegas 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 3. Graves (ZOHORNA), 32. Acciari, 59. Malkin. Střely na branku: 33:38. Diváci: 18.120. Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic, 2. Acciari, 3. Graves (všichni Pittsburgh).
Chicago - Buffalo 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
Branky: 24. Raddysh, 38. Kurashev - 5. Dahlin, 31. J. Skinner, 51. E. Johnson. Střely na branku: 26:20. PETR MRÁZEK odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval tři branky z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 85 procent. Diváci: 19.027. Hvězdy zápasu: 1. Dahlin, 2. E. Johnson (oba Buffalo), 3. Kurashev (Chicago).
Anaheim - St. Louis 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky: 29. McTavish - 10. Neighbours, 17. Bučněvič, 26. Toropčenko. Střely na branku: 31:31. Diváci: 15.243. Hvězdy zápasu: 1. Thomas (St. Louis), 2. McTavish (Anaheim), 3. Hofer (St. Louis)
Utkání NHL Global Series ve Stockholmu:
Minnesota - Toronto 3:4 v prodl. (1:2, 0:0, 2:1 - 0:1)
Branky: 3. Merrill, 47. Middleton, 49. Zuccarello - 13. Matthews, 19. Knies, 45. Rielly, 64. W. Nylander. Střely na branku: 36:25. Diváci: 13.356. Hvězdy zápasu: 1. Rielly (Toronto), 2. Zuccarello (Minnesoty), 3. W. Nylander (Toronto)