Petr Vacek (58) uvádí klasiku: Bylo nás pět z důchoďáku! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 28. dubna 2024

Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert

Petr Vacek (58) uvádí klasiku: Bylo nás pět z důchoďáku!

Petr Vacek
Petr Vacek (Foto: David Malík, Robert Klejch, ara)

Kdysi to byla povinná četba, veselý příběh kluků, který nadchl několik generací, teď slaví výročí. Spisovatel Karel Poláček napsal román Bylo nás pět před 80 lety. Nyní se k němu vrátili v Divadle Na Jezerce, kde ho na jeviště převedl herec a režisér Petr Vacek (58). A vůbec k tomu nepotřeboval děti!

Jak vás napadlo uvést zrovna Poláčka? 

„S nápadem za mnou přišel Honza Hrušínský. Protože máme k dispozici spoustu herců v jeho věku, ale mnohem méně desetiletých kluků ze třetí třídy, vymyslel, že příběh posuneme a bude se odehrávat v domově důchodců.“

Jak jste na to reagoval?

„Přišlo mi to jako skvělý nápad! Měl jsem totiž podobný úmysl s jiným titulem. U spousty knih, které jsem četl, jsem se kolikrát ptal: »Co s nimi bylo dál?« A u Poláčka jsem si říkal taky, že by mě zajímalo, kam se to s kluky vyvinulo.“

Domýšlel jste si osudy postav?

„Úplně sám ne, jde o osudy reálných lidí. Třeba režisér Martin Slunéčko natočil dokument Mengele mi říkal prosím o Arturovi Radvanském. Ten si prošel asi šesti koncentráky a všechny je přežil. Takže jsem vzal a použil kousíček jeho příběhu. U jiné postavy jsem zase použil osud hluboce věřícího člověka, jehož příběh jsem znal taky.“

Takže každý z »chlapců « má svůj skutečný příběh?

„Ano. Někteří ho mají rozvinutý víc, jiní míň. U někoho zase zdůrazňuju jejich vlastnosti z dětství. Třeba Antonín Bejval, kterého hraje Petr Čtvrtníček, pořád něco vynalézal a dělal průšvihy. Ten zůstal stejný. Dodnes v důchoďáku pořád něco vynalézá a dělá jeden průšvih za druhým.“

Když se budou pánové vracet do dětství, budou mít na sobě i typické kraťasy s kšandami?

„Budou! Ale protože ty přechody musí být rychlé, byla nutná i rychlá kostýmní změna. Na tu nám postačí župany. Po všech jsem chtěl, aby mi nehráli starce ani děti, ale pořád to byli oni. Protože naše nitro je stále stejný. Akorát kdysi nám bylo šest a teď třeba šedesát.“

Režisér a herci o natáčení seriálu Bylo nás pět: Tohle už by dneska neprošlo!

Video se připravuje ...

Proč je ale hlavní postava Péťa Bajza mladý muž, a ne senior?

„Je to proto, že nemám desetiletý dítě, který bych mohl použít. V divadle je vše jen jako. To, co by neprošlo u filmu, tak v divadle projde. Takže když je na jedné straně Hrušínský a Čenský a na druhé sedmadvacetiletý Martin Leták, tak divák pochopí, že je to kluk. Jediný mladý je proto, že Péťa Bajza nám mezitím zemřel, v tom věku zůstal, ostatní na něj vzpomínají a on se k nim pak ve výstupech z minulosti připojuje.“

Jak dlouho jste na dramatizaci románu pracoval?

„Zas tak dlouho ne. Hru o Čapkovi jsem psal dva roky, ale to bylo tím, že jsem musel nastudovat velký množství věcí. Doma mi přibyly dvě police knih! Tady jsem měl knížku, ze které jsem vycházel, a vymýšlel si jen ten důchoďák. Já jsem trošku »magor«, dnešní řečí bych řekl, že mám takový ADHD problém. Pro mě bylo strašně těžký se na to zasoustředit a začít pracovat. Pak jsem tomu ale začal propadat.“

A šlo to samo.

„Ano. Moji kluci si sednou k počítačové hře, ocitnou se na jiné planetě, nevidí, neslyší a řeší, že se jim potopila kosmická loď. Já jsem se úplně stejně potápěl do knížky. Vymýšlel jsem si, blbnul a smál jsem se, když jsem si věci představoval. Když jsem byl malý, tak jsem to takto měl se všemi knížkami. Nějakou jsem otevřel a okolní svět přestal existovat.“

Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (26. 11. 2023)

Zanedlouho to bude třicet let, co podle Poláčkova románu vznikl stejnojmenný seriál (1994). Natočil ho Karel Smyczek, tátu Bajzu si tehdy zahrál Oldřich Navrátil. Hrát mohl i na Jezerce, bohužel z časových důvodů spolupráce nakonec neklapla.

Vachlerův film Tajemství a smysl života na podzim vstoupí do kin. Nyní se představuje v oficiálním traileru

Video se připravuje ...

BYLO NÁS PĚT MÁ 80!

Humoristický román Bylo nás pět právě slaví osmdesátku. Karel Poláček jej napsal v roce 1943, v době, kdy věděl, že ho kvůli svému židovskému původu nemine transport do Terezína. Vydání se nedočkal, zemřel v koncentračním táboře v lednu 1945, román pak vyšel o rok později. Příhody hlavních hrdinů, které vypráví školák Petr Bajza, uchvátily řadu čtenářů. Bitky s Ješiňáky, hra s ukradenou protézou táty Zilvara či výlet do Indie v horečnatém snu. Nic z toho nechybí ani v divadle. Pepíka Zilvara hraje Jan Čenský, Edu Kemlinka Jan Hrušínský, Antonína Bejvala Petr Čtvrtníček, Čeňka Jirsáka Václav Tombrman a Péťou Bajzou je Martin Leták.



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.